Avain

Meritta Koiviston rikosromaani "Perijä" paljastaa salaisuudet ja valtataistelut mahtisukujen kulisseissa

Jaa

Piilotettuja tekoja ja juonitteluja lain toisella puolen – ruotsinsuomalainen rikoskonstaapeli Harriet Jaatinen jäljittää jälleen salaperäisen mahtisuvun rikosvyyhtejä.

Meritta Koivisto: Perijä
Meritta Koivisto: Perijä

Nuoren naisen käsittämätön surma Tukholman uinuvassa lähiössä saa Harriet Jaatisen penkomaan tapausta. Kuka nainen oli, ja onko tapauksella yhteys Ledermanneihin? Vankilassa istuvan Sonja Bergin tytär Ida aloittaa taideopintonsa New Yorkissa tietämättömänä siitä, että hän on Ledermannin talousimperiumin perijä. Mahtisuvun vallasta taistelevat muutkin: kuolleeksi luultu patriarkka Konrad sekä hänen vaimonsa Margareta ja kaksoisveljensä Jeremias.

Vallan viidakossa on lopulta kyse hengissä selviytymisestä. Kun Harriet lähtee purkamaan vyyhtiä, hän törmää tekoon, joka asettaa rajat siihen, missä kulkee oikeus ja kohtuus.

Kirjailija Meritta Koivisto kuvaa mestarillisesti maarajat ylittäviä vääristyneitä perhesuhteita ja luo henkilöhahmoja, joita joko rakastaa tai vihaa.

teos: Perijä
kirjailija: Meritta Koivisto
kansi: Laura Noponen
kustantaja: Avain
ISBN: 9789523046238
ilmestymispäivä: 12.2.2025

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Ari Haimi
Lataa
Meritta Koivisto: Perijä. Kansi: Laura Noponen.
Meritta Koivisto: Perijä. Kansi: Laura Noponen.
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Avain

Teija Himmelroosin romaani syntyy alkukuvasta3.12.2024 08:45:00 EET | Blogi

Lapsuudesta tuttu vanha metalliverstas ja sen pihapiirin maisema kypsyi vuosikymmeniä esikoiskirjailija Teija Himmelroosin mielessä Toinen puoli valkoinen -romaanin tapahtumapaikasi. "Tarinani syntyvät alkukuvasta. Mielessäni on joku paikka, tunnelma, ihmiset suhteessa toisiinsa, värit, äänet, valot. Jotakin on tapahtunut, ja se minun on kerrottava", kirjoittaa Himmelroos Kustantamon kuulumisia -blogissa, ja pohtii, miten hänestä tuli kirjailija.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye