Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Valkonen: SDP:n halu kurittaa yrittäjiä tyrmistyttää.

Jaa

SDP:n puheenjohtaja Antti Lidtman esitti tänään Suomen yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä muun muassa listaamattomien yritysten osinkoverotuksen kiristämistä. Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää ehdotusta tyrmistyttävänä.

”SDP kehtaa kritisoida hallitusta veronkiristyksistä, vaikka itse esittävät satojen miljoonien lisäveroa pk-yrityksille. Onko SDP:llä käsitystä siitä, miten kasvu yrityksissä syntyy?” Valkonen tylyttää.

Valkonen muistuttaa, että SDP on esittänyt kokonaisuudessaan yli 3 miljardin euron veronkiristyksiä, josta merkittävä osa kohdistuu suomalaiseen yrittämiseen ja omistamiseen.

”Suomessa on jo valmiiksi maailman kireimpiä veroasteita. Tällainen Lindtmanin pk-yrityksiin kohdistuva veromoukari nitistäisi kasvuhaluja ja yrittämisen kannusteita pahemman kerran”, Valkonen sanoo.

Valkonen korostaa, että esimerkiksi viime syksyn pk-yritysbarometrin mukaan yritysten odotukset ovat epävarmoja.

”Nyt ei tarvita yhtään uutta veronkiristystä yrityksille vaan päinvastoin viestiä siitä, että Suomessa kannattaa edelleen yrittää. Suomessa pitää pyrkiä tekemään tilaa työn ja yrittämisen veronkevennyksille, ei kiristyksille”,  Valkonen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ville ValkonenKansanedustaja

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Puh:044 567 2201

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Keto-Huovinen: Hallitus koventaa jengirikollisuuden rangaistuksia – jengit eivät saa juurtua Suomeen5.2.2025 07:06:00 EET | Tiedote

Orpon hallituksen lakiesitys rikoslain muuttamiseksi tiukentaa otteita katujengejä vastaan. Esitys kiristää lainsäädäntöä niin, että rikoksen tekeminen osana katujengiä voi jatkossa koventaa rangaistusta. Alle 15-vuotiaiden käyttäminen rikoksien tekemisen välikappaleena tulee rangaistavaksi ankarammin omana rikoksenaan ja rikoksista, joissa uhria nöyryytetään esimerkiksi kuvaamalla ja levittämällä tekoa eteenpäin, tulee vastaisuudessa ankarampi rangaistus.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye