Hyviä uutisia sähköautoilijalle – ABC Piihovin ABC-latauskentän laajennus on valmis
ABC Piihovin ABC-latauskenttä tarjoaa sähköautoileville asiakkaille jatkossa 12 CCS-latauspaikkaa.
![](/data/images/public/68575152/70897822/74f80c80-650d-4331-bcc9-2da85a9ac5d5-w_720.jpeg)
Muokattu tiedotetta 12.2. klo 15.35: Uudet latauspaikat ovat käytössä jo 12.2.
Viime vuoden puolella alkaneet ABC Piihovin ABC-latauskentän laajennustyöt on saatu päätökseen ja uudet latauspaikat ovat käytössä. Piihovi palvelee sähköautoilevia asiakkaita jatkossa 12 CCS-latauspaikalla. Aseman kokonaisteho on 1000 kW ja se jaetaan dynaamisesti latauspaikkojen välillä, kuten muillakin ABC-latauksen teho- ja suurteholatausasemilla. Uutuutena ABC Piihovilla voi latauksen maksaa kätevästi myös korttimaksulla ABC-mobiilin lisäksi.
SSO tarjoaa kattavan sähköautonlatausverkoston toimialueellaan 12 latausasemallaan ja 64 latauspaikalla. Viime vuonna uusia ABC-latausasemia avattiin muun muassa Sale Nummelaan, S-market Kemiöön sekä Prisma Lohjalle. ABC Lohjan ABC-latauskenttä laajeni viime syksynä tarjoten Piihovin tapaan 12 CCS-latauspaikkaa. ABC Piihovista ja ABC Lohjalta löytyvät myös Teslan latausasemat, jotka täydentävät laajaa sähköautonlataustarjontaa molemmilla liikenneasemilla.
– Haluamme edistää vihreää liikkumista ja tarjota asiakkaillemme sujuvaa matkantekoa. ABC-latausverkosto kasvaa jatkuvasti meidän lisäksemme myös muiden osuuskauppojen alueella. Esimerkiksi ABC-lataajat Facebook-ryhmästä sekä ABC-mobiilista voi kätevästi tarkistaa ajantasaisen tiedon latausverkostosta, kertoo SSO:n toimialajohtaja Heikki Vottonen.
SSO:n latausverkostosta voit lukea osoitteesta: sso.fi
Lisätietoja: toimialajohtaja Heikki Vottonen (heikki.vottonen@sok.fi), ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen (maarit.rissanen@sok.fi)
Avainsanat
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on läntisellä Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa kahdeksan kunnan alueella toimiva, paikallisten ihmisten omistama kasvava alueosuuskauppa. SSO:n toiminnan tarkoituksena on tuottaa palveluja ja etuja yli 72 000 asiakasomistajalleen. SSO:n tavoitteena on pysyä kehityksen kärjessä kaikilla toimialoillaan: market- ja tavaratalokaupassa, liikennekaupassa, matkailu- ja ravitsemiskaupassa sekä autokaupassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Förnyandet av Sale Dalsbruk börjar vecka 116.2.2025 15:11:49 EET | Pressmeddelande
Förnyelsen moderniserar affärens färgvärld och utvecklar och utökar produktsortimentet så att det bättre svarar på kundernas önskemål.
Sale Taalintehtaan uudistustyöt alkavat viikolla 116.2.2025 15:11:49 EET | Tiedote
Myymälän värimaailma muuttuu uudistuksessa modernimmaksi ja tuotevalikoimaa kehitetään ja kasvatetaan, jotta se vastaisi paremmin asiakkaiden toiveisiin.
Kiitos sinulle asiakasomistaja – SSO on jakanut Kannustajat-ohjelman kautta jo yli 135 000 euroa paikalliseen, lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseen4.1.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jo vuodesta 2022 alkaen Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on jakanut sponsorointitukea Kannustajat-ohjelman kautta ja SSO:n asiakasomistajat ovat saaneet äänestää ohjelmaan ilmoittautuneiden seurojen tai yhdistysten joukosta tukipotin saajat. Vuonna 2024 Kannustajat-äänestyksissä tukea jaettiin yhteensä 60 000 euroa 38:lle paikalliselle, lasten ja nuorten harrastus- ja hyvinvointia edistävälle yhdistykselle ja seuralle. Tukea saivat muun muassa Mieli ry Salosta sekä Pelastakaa Lapset ry Lohjalta.
SSO sähköistää liikkumisen – ABC Piihovin ABC-latauskenttä laajenee helmikuussa 202518.12.2024 12:54:50 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on panostanut vahvasti vihreään liikkumiseen kasvattamalla ABC-latausasemien verkostoaan määrätietoisesti. Latausmahdollisuuksia on tarjolla varsin kattavasti koko Osuuskaupan toimialueella ja palvelutarjonta kasvaa entisestään, kun ABC Piihovin ABC-latauskenttä laajenee helmikuussa 2025.
Elämäsi kesätyö odottaa SSO:ssa – kesätyöhaku alkaa 1.1.20253.12.2024 11:14:19 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n kesätyöhaku järjestetään tälläkin kertaa kaksiosaisena ja haku alkaa heti vuoden vaihteessa. Ensimmäisessä haussa etsitään täysi-ikäisiä kesätyöntekijöitä ja hakuaika on 1.1.–26.1.2025. Jälkimmäinen haku 10.2.–28.2.2025 on tarkoitettu 15–17-vuotiaille S-kesiksille. SSO tarjoaa kesätöitä noin 400 nuorelle erilaisten asiakaspalvelutehtävien parissa päivittäis- ja käyttötavarakaupoissa, liikennemyymälöissä, matkailu- ja ravintola-alalla sekä autokaupoissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme