ENNAKKOTIEDOTE: Historiallisen romantiikan kuningattaren hurmaava trilogia alkaa – Ann-Christin Antellin odotettu Valkea lilja (Gummerus) ilmestyy 2.3.
Puuvillatehdas-sarjasta tunnetun kirjailijatähden Ann-Christin Antellin uutuusromaani tarjoaa taidetta ja romantiikkaa 1910-luvun Naantalissa ja Firenzessä. Romaani avaa hurmaavan sarjan, joka kertoo Amos ja Matilda Adelin lahjakkaista tyttäristä ja huokuu taidetta, tiedettä ja luontoa. Valkea lilja (Gummerus) ilmestyy 2.3.
Naantalilaisen Adelin perheen keskimmäinen tytär Lily opiskelee Turun piirustuskoulussa ja haaveilee taiteilijan ammatista. Yllättäen hänelle avautuu mahdollisuus matkustaa boheemin isoäitinsä seuraneitinä Firenzeen ja nähdä kuuluisat taideaarteet.
Ennen matkaa Lily saa houkuttelevan avioliittotarjouksen. Firenzessä hän kuitenkin kohtaa tummasilmäisen italialaisen taidemesenaatin ja arvoituksellisen ruotsalaisen taidemaalarin. Taide, henkisyys ja estetiikka avautuvat Lilylle järisyttävällä tavalla. Hän on vaikean valinnan edessä.
Ann-Christin Antell luki Valkeaa liljaa kirjoittaessaan suomalaisten naistaiteilijoiden elämäkertoja, joista selvisi, että moni heistä on viettänyt aikaa Firenzessä opiskelemassa maalausta.
- Niistä myös selvisi, että naistaitelijat ovat kokeneet paljon väheksyntää taiteilijoina. Halusin tutkia, mistä se johtui, ja millä tavalla väheksyntä ilmeni heidän työssään ja elämässään, Antell kertoo.
- Toinen tärkeä teema kirjassa on taiteen olemus. Minkä takia johonkin ihmiseen taideteos tekee järisyttävän vaikutuksen ja johonkin toiseen ei? Mitä oikeastaan on taide?
Turussa asuva kirjailija Ann-Christin Antell on historiallisen romantiikan kuningatar, jonka huippusuosittuja Puuvillatehdas-kirjoja on myyty yli 200 000 kappaletta ja käännetty useille kielille.
Antellin Valkea lilja julkaistaan Helsingissä Musiikkitalon Paavo-salissa kirjaillassa keskiviikkona 5.3. klo 18. Ilmoittautumiset ke 26.2. mennessä: pauliina.pietila@gummerus.fi
Ann-Christin Antell: Valkea lilja (Gummerus)
368 sivua
Ilmestyy 2.3. painettuna, e- ja äänikirjana, lukija: Sanna Majuri
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Miltä näyttää rakkaus onnellisen sinkkunaisen elämässä? Marianne Powerin viisas, hauska ja tärkeä kirja ilmestyy ystävänpäivän alla7.2.2025 10:13:51 EET | Tiedote
Marianne Powerin ratkiriemukas omakohtainen teos haastaa yhteiskunnan normit ja kysyy: voiko Bridget Jonesinsa lukenut nykypäivän nainen elää omannäköistä ja omien arvojensa mukaista elämää? Entä kuinka se tehdään? Rakasta, kompuroi, nouse – Yhden naisen yritys selvittää, mitä rakkaus on (Gummerus) ilmestyy 10.2.
ENNAKKOTIEDOTE: Kuinka tulla onnelliseksi? – Filosofi Frank Martelan uutuuskirja antaa tuoreen, yllättävän ja inspiroivan vastauksen3.2.2025 13:07:56 EET | Tiedote
Yhden Suomen tunnetuimman nykyfilosofin ja kansainvälisesti menestyneimmän tietokirjailijan Frank Martelan uutuuskirja antaa konkreettisia neuvoja matkalle kohti tyytyväistä, energistä ja omannäköistä elämää. Aalto-yliopistossa apulaisprofessorina työskentelevän Martelan tietokirjojen käännösoikeuksia on myyty 30 maahan. Älä etsi onnea – Epätyypillisiä elämänohjeita nykyihmiselle (Gummerus) ilmestyy 8.3.2025.
Kaarlen palkinnot kirjailija Nilla Kjellsdotterille, tietokirjailija Laura Arffmanille ja suomentaja Sanna Manniselle, Liekinkantaja-palkinto Eeva Kolulle31.1.2025 22:00:00 EET | Tiedote
Kaarlen palkinto kaunokirjailijalle myönnetään Nilla Kjellsdotterille Murhia Pohjanmaalla -romaanisarjasta. Kaarlen tietokirjapalkinnon saa kirjailija ja urheilutoimittaja Laura Arffman taiturimaisesta elämäkertakirjoittamisesta. Suomentaja Sanna Manninen palkitaan pohjoismaisen kirjallisuuden laatukäännöksistä. Kaarlen palkinnot on nimetty Gummeruksen perustajan Kaarle Jaakko Gummeruksen mukaan. Kirjailija Eeva Kolu saa Liekinkantaja-palkinnon muistelma- ja esseeperinteeseen nojaavasta teoksestaan Korkeintaan vähän väsynyt (Gummerus, 2020). Liekinkantaja-palkinnolla halutaan juhlistaa poikkeuksellisen paljon, 100 000 kappaletta, myynyttä teosta.
Tähtivaeltaja-tieteiskirjallisuuspalkinnon ehdokkaina kolme Gummeruksen kirjaa30.1.2025 17:10:04 EET | Tiedote
Loppukeväästä jaettavan Tähtivaeltaja-palkinnon ehdokkaina on kolme Gummeruksen kirjaa. Kotimaisista kirjoista ehdolla ovat Siiri Enorannan Keuhkopuiden uni ja Hannu Rajaniemen Varjomi. Käännöskirjallisuuden puolella ehdokkaana on brittiläisen Naomi Aldermanin Tuleva.
Ainutlaatuinen genrecocktail vie lukijat maagiselle junamatkalle halki salaperäisen Siperian27.1.2025 11:18:31 EET | Tiedote
Brittiläisen Sarah Brooksin esikoisteos Harkitsevaisen kulkijan matkaopas Takamaille (Gummerus) kipusi heti julkaisunsa jälkeen bestsellerlistoille niin kotimaassaan Isossa-Britanniassa kuin myös Saksassa ja Ranskassa. Somen kirjayhteisöissä hitiksi noussut teos on poikkeuksellisen omaperäinen tarina, joka seuraa umpinaiseksi tilkityn junan jännittävää matkaa halki mystisen erämaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme