Classicille kauden kolmas voitto LASBista
F-liigassa pelattiin torstaina yksi ottelu, jossa kärkijoukkue Classic otti kauden kolmannen voittonsa jumbo LASBista, nyt lukemin 10-2. Viisi päivää sitten Lahdessa Classic oli voittanut 12-2 ja lokakuussa Lempäälässä 11-1. Illan voitto oli Classicille kuudes perättäinen.
Tämän illan ottelu sai suuntansa heti avauserässä, kun Viljami Virtanen ja keskiympyrästä laukonut Tiitus Salokangas iskivät taululle kahden maalin kotijohdon ja vieraiden Jere Sulanderin klap klap -kavennuksen jälkeen Oskari Heikkilä laukoi ensimmäisen tauon tilanteeksi 3-1. Toisessa erässä kasvattivat eroa vieraiden hukkaamien pallojen myötä Nico Salo, Teemu Karppanen, Ville Lastikka sekä Aaro Helin. Päätösjaksolla onnistui Niko Einiö tilanteessa 9-1 kaventamaan läpiajosta, mutta Teemu Karppasen maali takatolpalta vain 36 sekuntia ennen loppusummeria sinetöi keskinäisten kauden kolmannet kaksinumeroiset.
Teemu Karppanen (2+1) ja Ville Lastikka (1+2) olivat illan kolmen pisteen pelimiehet. LASBin maalissa ensimmäisen liigastarttinsa kirjauttaneelle Aku Sirolalle kirjattiin 24 torjuntaa, kun kokenut kollega Lassi Toriseva venyi toisessa päässä pallon eteen kuudesti.
Sarja jatkuu perjantaina otteluilla Oilers–SPV ja Westend Indians–TPS.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
TPS ja Nokian KrP eivät päästäneet häntäkaksikkoa yllättämään16.2.2025 18:08:34 EET | Tiedote
TPS otti F-liigassa neljännen perättäisen voittonsa, kun OLS taipui Kupittaalla lukemin 5-3. Sunnuntain toisessa ottelussa Nokian KrP palasi voittokantaan kaatamalla Lahdessa LASBin 6-3.
Classicin murskavoitto kruunasi tylyjen tulosten lauantain15.2.2025 20:41:40 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa nähtiin lauantaina selviä lukemia, ja tylyimpänä hääri sarjakakkonen Classic, joka päätti kahdeksantena olevan SaiPan voittoputken voittamalla kotonaan peräti 14-0.
Classic kasvatti sarjajohtoaan kilpailijoiden kompuroidessa15.2.2025 20:38:33 EET | Tiedote
Classic otti etua taistelussa F-liigan kärkisijoista, kun se kaatoi vieraissa FBC Turun 10-2 ja samaan aikaan kakkonen Nokian KrP taipui kotonaan Westend Indiansille 10-12. Kärkikolmikosta mestari Oilers oli lisäksi eilen hävinnyt SPV:lle.
Pelastajat johtivat PSS:n kauden avausvoittoon, ErVi juhlisti Arja Kilpeläistä14.2.2025 21:51:26 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarja palasi pitkältä maaottelu- ja cuptauolta kahdella ottelulla, jotka olivatkin aivan erityisiä. Kesken kauden pelastajiksi palanneet pelaajat pohjustivat jumbo PSS:lle kauden ensimmäisen voiton ÅIF:n kaatuessa Itä-Uudenmaan derbyssä 5-4, ja EräViikingit juhlisti lajilegenda Arja Kilpeläisen (aktiiviaikoinaan Joutsen) valintaa seuran Hall of Fameen kaatamalla Kooveen 8-5.
Vahvavireinen SPV Väli-Suomen valtias12.2.2025 20:56:05 EET | Tiedote
F-liigassa oli keskiviikkona vuorossa Väli-Suomen vääntö, kun SPV isännöi Seinäjoella Happeeta ja piti kaikki kolme pistettä voittamalla lukemin 7-3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme