Kreate Group Oyj

Kreate hakee Ruotsissa kasvua: uusi toimitusjohtaja nimitetty

Jaa

Kenneth Wahlqvist on nimitetty Kreate Sverigen toimitusjohtajaksi 1.4.2025 alkaen. Hän on tehnyt yli 30 vuoden uran Skanskalla johtaen muun muassa mittavia rakennushankkeita ja infrarakentamisen liiketoimintayksikköä. Kreatella Wahlqvist keskittää energiansa Ruotsin kasvutavoitteiden varmistamiseen sekä Kreate Sverigen liiketoiminta-alueiden ja organisaatiorakenteen kehittämiseen.

Kenneth Wahlqvist Kreate Sverigen uusi toimitusjohtaja
Kenneth Wahlqvist on nimitetty Kreate Sverigen toimitusjohtajaksi 1.4.2025 alkaen. Kreate Oy

Ruotsissa pitkän uran isojen rakennushankkeiden ja -liiketoimintojen johdossa tehnyt diplomi-insinööri Kenneth Wahlqvist on nimitetty Kreate Sverigen toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025. Nykyinen toimitusjohtaja Veli Taatila jatkaa yhtiön palveluksessa ja siirtyy suunnitellusti kalliorakentamisen liiketoimintayksikköön.

– Etenemme Ruotsin kasvupolkua suunnitelmallisesti. Veli on tehnyt erinomaista työtä kasvattaen yhtiöstä entistä vahvemman toimijan paikallisesti sekä maantieteellisen tukijalan Kreate-konserniin. Kenneth tuo mukanaan vahvaa kokemusta nykyistä laajemmin infrarakentamisen eri lajeista sekä megaluokan hankkeiden ja infraliiketoiminnan johtamisesta. Meillä on erinomaiset lähtökohdat jatkaa Ruotsin liiketoiminnan kannattavaa kasvua, iloitsee Kreate Groupin toimitusjohtaja Timo Vikström.

– Meillä on Ruotsissa hyvä tekemisen meininki ja ammattitaitoinen henkilöstö toteuttamassa teknisesti vaativia hankkeita. Kennethin johdolla etenemme määrätietoisesti seuraavaan kasvuvaiheeseen ja toivotankin hänet lämpimästi tervetulleeksi yhtiöön, toivottaa Taatila.

– On innostavaa päästä johtamaan yhtiötä, jolla on kovat kasvutavoitteet ja tekemisessä keskitytään kunnianhimoisesti oikeisiin asioihin. Kreatessa minuun vetosivat erityisesti ketterät päätöksentekoprosessit sekä keskittyminen henkilöstöön ja projektien laadukkaaseen toteuttamiseen. Korkean teknisen asiantuntemuksen, henkilöstön ammattitaidon ja hyvän ilmapiirin myötä lähtökohdat kasvulle ovat hyvät, kertoo Kreate Sverigen tuleva toimitusjohtaja Wahlqvist ensitunnelmiaan yhtiöstä.

Uuden toimitusjohtajan johdolla laajennutaan maantieteellisesti ja uusiin rakentamisen lajeihin

Kreaten Ruotsin liiketoiminnalle on asetettu tavoitteeksi saavuttaa 650 miljoonan kruunun vuosiliikevaihto strategiakauden 2024–2027 loppuun mennessä. Laajentuminen maantieteellisesti ja uusiin rakentamisen lajeihin sekä kasvaminen aliurakoitsijan roolista pääurakoitsijaksi tukevat liikevaihdon kasvutavoitetta.  

– Minulla on vahva kokemus maanpäällä rakennettavasta infrasta, kuten betoni-, pohja- ja maarakentamisesta sekä laaja kontaktiverkosto, mikä tukee Kreate Sverigen laajentumistavoitteita uusiin rakentamiseen lajeihin. Olemme erittäin vahva toimija kallio- ja tunnelirakentamisessa Tukholman alueella ja uusien rakentamisen lajien lisäksi aiomme vakiinnuttaa asemamme myös Ruotsin länsirannikolla Göterborgin alueella, Wahlqvist vahvistaa.

Kreate odottaa vaativan infrarakentamisen markkinan kehittyvän suotuisasti noin kaksi kertaa Suomea suuremmassa Ruotsin markkinassa myös vuonna 2025.

– Kreate-konsernin toimintatavan mukaisesti keskitymme myös Ruotsissa tarjoamaan projekteja, joissa voimme luoda suurimman arvon sekä meille että asiakkaillemme, Wahlqvist toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kenneth Wahlqvist Kreate Sverigen uusi toimitusjohtaja
Kenneth Wahlqvist on nimitetty Kreate Sverigen toimitusjohtajaksi 1.4.2025 alkaen.
Kreate Oy
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kreate Group on Suomen johtavia infrarakentajia. Yhtiö tarjoaa ratkaisuja siltoihin, teihin ja ratoihin, ympäristö- ja pohjarakentamiseen, kiertotalouteen sekä geoteknisiin tarpeisiin. Vaativien kohteiden erikoisosaaja panostaa kokonaisvaltaiseen laatuun ja kustannustehokkuuteen. Kreate laajensi vuonna 2022 toimintaansa Ruotsiin. Konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli yli 275 miljoonaa euroa ja yhtiö työllistää yli 500 henkilöä. Kreate Group on listattu Nasdaq Helsinkiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kreate Group Oyj

Kreatelle Ruotsissa töitä yli kuudella miljoonalla eurolla – strategista laajentumista maantieteellisesti7.3.2025 08:48:03 EET | Tiedote

Kreate Sverige on alkuvuodesta voittanut useita uusia urakoita, joiden yhteissumma kohoaa 72 miljoonaan kruunuun eli 6,5 miljoonaan euroon. Yksi urakoista nousee ylitse muiden, koska se sijaitsee Uumajassa laajentaen Kreate Sverigen maantieteellistä toiminta-aluetta eteläisen Ruotsin ulkopuolelle. Voitto on myös osoitus Kreate Sverigen korkeasta tilaajatyytyväisyydestä ja hyvästä maineesta.

Käytetystä hiekoitushiekasta seulotaan kierrätystuote Kreaten kiertotalousalueella30.1.2025 09:59:53 EET | Tiedote

Vaativan infran rakentaja Kreate on jo vuosia ollut aktiivinen kiertotalouden edistäjä. Viimeisin virstanpylväs saavutettiin tammikuussa 2025, kun yhtiö sai omalla kiertotalousalueellaan seulotulle hiekoitushiekalle Ei enää jätettä -statuksen tiettävästi ensimmäisenä rakennusalan toimijana Suomessa. Kierrätetyn hiekoitushiekan uudelleenkäyttö vähentää ympäristövaikutuksia ja jätteen määrää sekä tuo tuntuvaa säästöä hiekoittamisesta aiheutuviin kuluihin.

Kreate Skanskan kumppaniksi rakentamaan Koskelan varikkoa – toteutusvaiheen sopimuksen arvo lähes 58 miljoonaa euroa10.12.2024 14:37:26 EET | Tiedote

Kreate on allekirjoittanut Skanskan kanssa toteutusvaiheen sopimuksen Koskelan uuden varikon rakentamisesta. Sopimuksen mukaisesti Kreate toteuttaa hankkeen rata- ja sähköratatyöt, vaihteiden ohjausjärjestelmän sekä kiertotalouden ratkaisut. Koskelan varikko on Kreaten ensimmäinen raitiotiehanke, mikä vahvistaa yhtiön tavoitetta kasvattaa raideympäristössä tehtävän liiketoiminnan osuutta kokonaisliikevaihdosta.

Innovoinnilla ja työsuunnittelulla vaikutusta rakennushankkeiden valmistumiseen – Kreate kiri kaksi merkittävää hanketta etuajassa maaliin28.11.2024 09:30:11 EET | Tiedote

Kaksi Kreaten väylärakentamisen kohdetta valmistui merkittävästi etuajassa. Oulussa Poikkimaantien urakkaosat luovutetaan tilaajalle vajaan vuoden etuajassa ja Helsingissä Nihdin esirakentaminen luovutettiin seitsemän kuukautta etuajassa. Molemmissa hankkeissa urakoitsijan onnistunut työsuunnittelu ja uudet ratkaisuehdotukset siivittivät onnistuneeseen lopputulokseen.

Näin rakennettiin näyttävä ylikäytäväsilta ikonisen Pispalan Haulitornin viereen – Santalahden silta yhdistää kaksi kaupunginosaa13.11.2024 12:06:56 EET | Tiedote

Uusi Santalahden ylikäytäväsilta Tampereella tarjoaa kauan kaivatun yhteyden Santalahden asuinkorttelin ja Pispalan valtatien välille. Kreate rakensi 70 metriä pitkän teräsrakenteisen sillan Tampere–Seinäjoki-radan yli suoraan asuinkorttelin hissi- ja porrastorniin. Mittavien teräsrakenteiden nostot tavanomaista ahtaamassa ja jyrkemmässä maastossa onnistuivat suunnitellusti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye