Yrittäjät: ”Temuttaminen” on saatava kuriin
Suomen Yrittäjät vaatii eduskunnalta pikaisesti toimia ”temuttamisen” hillitsemiseksi. Temuttamisella tarkoitetaan ostosten tekemistä kolmannen maan halpaverkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinistä. Hinnat ovat ultraedullisia, mutta niiden tuoteturvallisuutta ei käytännössä pystytä valvomaan EU-alueella.
Euroopan komissio julkaisi 5. helmikuuta tiedonannon, jossa se esittää keinoja vastata kolmansien maiden verkkokaupan tuomiin haasteisiin. Yrittäjät lausui tiedonannosta tänään eduskunnalle.
”EU:n alueelle tulee päivittäin 12 miljoonaa pakettia, jotka ovat vapaita tulleista, kun niiden arvo on alle 150 euroa. Monet pakettien sisältämistä tuotteista eivät vastaa EU:n tavaroille asettamia vaatimuksia”, asiantuntija, juristi Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
”Kyse on eurooppalaisten ja suomalaisten kauppojen kilpailukyvystä, sillä ulkomarkkinoilla toimivat verkkokaupat ja -alustat eivät kaikilta osin osallistu esimerkiksi jätehuoltokustannuksiin. EU:n ja kotimaisten tuotteiden turvallisuutta valvotaan todella tarkasti, mutta valvontaresurssit eivät riitä esimerkiksi Kiinasta tulevalle pakettimäärälle”, Lempiäinen jatkaa.
Komissio ehdottaa useita toimia havaittujen ongelmien poistamiseksi. Yrittäjien mukaan useat esitetyt toimenpiteet ovat hitaasti toteutettavissa. “Yksi kannatettava ehdotus on poistaa arvoltaan vähäisten tavaroiden eli 150 euron tullittomuus.”
”Ihan ensikädessä kansallista valvontaa tulee tehostaa eli Tullin valvontaresurssit on varmistettava. Kansallista valvontaa tulee tehostaa ja tähän liittyviä nopeita päätöksiä tulisi tehdä viimeistään puoliväliriihessä.”, Lempiäinen vaatii.
”Tarvitsemme täsmätoimia suomalaisen kaupan kilpailukyvyn säilyttämiseksi.”
Myös komissio esittää myös tiukempaa tuontitavaroiden valvontaa.
Lisätietoja: asiantuntija Sanna Lempiäinen, 040 9693 112, sanna.lempiainen@yrittajat.fi
Yhteyshenkilöt
Sanna Lempiäinenasiantuntija
Puh:09 229 22 889Puh:050 547 7039sanna.lempiainen@yrittajat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Investointien verovähennyskelpoisuus saatava laajemmaksi20.2.2025 09:00:13 EET | Tiedote
Yrittäjät on julkaissut teollisuuspoliittisen ohjelman, jonka tavoitteena on tukea yrittäjyyttä ja teollisuuden kasvua Suomessa. Ohjelma esittelee toimenpiteitä, joilla pyritään vahvistamaan pk-yritysten kilpailukykyä, tukemaan innovaatiotoimintaa ja edistämään kestävää kehitystä.
Yrittäjät: Lakot vaarantavat kasvun ja ostovoiman19.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät on huolissaan laajenevista lakoista. ”Lakot vaarantavat Suomen hauraan kasvun, vaikeuttavat yritysten jo valmiiksi vaikeaa tilannetta ja syövät palkansaajien ostovoimaa. Jokainen lakkoviikko tarkoittaa palkansaajalle kahden prosentin vuotuista palkka-alea. Ei pidä unohtaa, että lakkoavustus on palkansaajan omaa rahaa, jota siirretään taskusta toiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Tarvitaan kunnianhimoinen mutta realistinen veropoliittinen kasvupaketti12.2.2025 02:00:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää hallitukselle puoliväliriiheen kunnianhimoista mutta realistista veropoliittista kasvupakettia osana kasvuohjelmaansa. Sen avulla voidaan vahvistaa kasvua ja yrittäjien riskinottoa syventämättä julkisen talouden ongelmia. Suomen Yrittäjien hallitus käsitteli kasvupakettia kokouksessaan 11.2.2025. Tarve investointeja vauhdittaville kasvutoimille on suuri, sillä tuoreen Pk-yritysbarometrin mukaan pk-yritysten investoinnit ovat vähenemässä edelleen kaikilla toimialoilla. Pk-yritysten tilannetta on hankaloitettu korottamalla arvonlisäveroa ja leikkaamalla kotitalousvähennystä. Yrittäjät esittää seuraavia toimia:
Pk-yritysten suhdanneodotukset elpyvät hitaasti, tekoälyn käyttö yleistyy11.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Pk-yritysten suhdanneodotukset ovat pysyneet lähes ennallaan viime syksystä. Odotukset ovat myös paremmat kuin vuosi sitten. Madaltunut inflaatio ja korkojen lasku ovat tukeneet yritysten näkymiä. Erityisesti kaupan alan yritysten haastava tilanne on vähitellen helpottamassa, osoittaa 11.2.2025 julkaistu Pk-yritysbarometri.
Yrittäjät esittää makeisten ja suklaan alv-korotuksen valmistelulle stoppia, merkittäviä vaikutuksia yrityksiin6.2.2025 08:09:00 EET | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää, että valtiovarainministeriö keskeyttää makeisia ja suklaata koskevan arvonlisäverokorotuksen valmistelun. Makeisten ja suklaan verokantamuutos olisi toteutuessaan kolmas alv-kiristys vajaan vuoden sisällä. Valtiovarainministeriön lausuntokierros päättyy perjantaina 7.2.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme