Teknologiateollisuuteen syntyi uusi työehtosopimus – kaikki Pron ilmoittamat työtaistelutoimet peruuntuvat
Teknologiateollisuuden toimihenkilöiden uusi työehtosopimus on hyväksytty. Työehtosopimuksella sovitut palkankorotukset ovat sopimuskaudella yhteensä 7,8 prosenttia.
Ammattiliitto Pro ja Teknologiateollisuuden työnantajat saavuttivat neuvottelutukoksen toimihenkilöiden työehtosopimuksesta tänään 23. helmikuuta päivällä. Liittojen hallinnot ovat hyväksyneet neuvottelutuloksen alan toimihenkilöiden uudeksi työehtosopimukseksi.
Sopimus on voimassa 30.11.2027 asti, mutta se on irtisanottavissa päättymään 30.11.2026.
Kaikkina kolmena vuonna luottamusmies ja työnantaja voivat yhdessä neuvotella palkankorotuksista. Jos palkankorotuksista ei sovita paikallisesti, palkkoja korotetaan seuraavasti:
- 2025 kaikille maksettava yleiskorotus on 2,0 prosenttia ja työnantajan jakama erä 0,5 prosenttia.
- 2026 kaikille maksettava yleiskorotus on 2,2 prosenttia ja työnantajan jakama erä 0,7 prosenttia.
- 2027 kaikille maksettava yleiskorotus on 2,0 prosenttia ja työnantajan jakama erä 0,4 prosenttia.
Osana sopimusratkaisua palkalliset perhevapaat on muutettu yhdenvertaisiksi synnyttäneen ja ei-synnyttäneen välillä.
– Sopimusta voi pitää kokonaisuus huomioiden hyvänä. Saavutetuilla palkankorotuksilla pystytään merkittävästi kuromaan umpeen ostovoimakuoppaa ja lisäksi yhdenvertaiset palkalliset perhevapaat vievät työelämän tasa-arvoa huomattavasti eteenpäin, Pron puheenjohtaja Niko Simola sanoo.
– Jäsenemme ansaitsevat isot kiitokset osoittamastaan tuesta neuvottelupöytään. Ilman jäsentemme valmiutta taistella omien työehtojensa puolesta emme olisi näihin palkankorotuksiin päässet. Haluan osoittaa kiitokseni myös vastapuolen neuvottelijoille erittäin rakentavassa ja ratkaisukeskeisessä hengessä käydyistä neuvotteluista hyvin haastavassa tilanteessa, Simola jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaPron puheenjohtaja
Puh:+358 40 566 8517niko.simola@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää22.4.2025 10:01:01 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat jättäneet kolmannen lakkovaroituksen valikoiduille valtion työpaikoille.
Ammattiliitto Pro: Hallitus jatkaa sopimusyhteiskunnan purkamista vaikeuttamalla palkansaajajärjestöjen työtä18.4.2025 12:03:46 EEST | Tiedote
Julkisuuteen on tullut tieto maan hallituksen kaavailuista poistaa ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus tulevassa puoliväliriihessään. Tämä tarkoittaisi veronkorotusta liittojen jäsenille. Mitä vähemmän kannustimia liittoihin kuulumiselle on, sitä vähemmän neuvotteluvoimaa tavallisilla suomalaisilla on työehdoistaan, Pro muistuttaa.
Minea Pyykönen Pron julkisen sektorin johtajaksi 1.5. alkaen10.4.2025 12:57:19 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron hallitus on tänään valinnut Minea Pyykösen Pron julkisen sektorin johtajaksi. Pyykönen on johtanut Pron palvelusektoria vuodesta 2017, ja hänellä on pitkä kokemus edunvalvonnasta.
Ammattiliitto Pro tyrmää aikeet heikentää irtisanomissuojaa7.4.2025 13:49:25 EEST | Tiedote
Orpon hallitus aikoo madaltaa kynnystä irtisanoa työntekijä henkilöön perustuvasta syystä. Lakimuutoksen työllisyysvaikutuksia ei ole voitu luotettavasti arvioida, sen sijaan henkilöperusteisten irtisanomisten arvioidaan lisääntyvän. Pro tyrmää aikeet ja toteaa esityksen olevan työnantajien tahdon mukaan valmisteltu ja heikosti perusteltu.
Pro ilmoitti uudesta lakosta suunnittelu- ja konsulttialalle23.3.2025 13:46:25 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro on tänään jättänyt lakkovaroituksen erikseen nimetyille suunnittelu- ja konsulttialan työpaikoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme