Tampereen yliopisto

Väitös: Asiakasarvon ymmärtäminen edistää teollisuuden ulkoistetun kunnossapidon onnistumista

Jaa

Diplomi-insinööri Outi Nurmilaukas tutki väitöskirjassaan teollisuuden ulkoistetun kunnossapitopalvelun asiakasarvoa. Hänen mukaansa kunnossapitopalvelun ja sen asiakkaan välinen suhde onnistuu, kun palvelun tuottaja ymmärtää teknisten ja taloudellisten tavoitteiden lisäksi myös laajemman asiakasarvonäkökulman.

Outi Nurmilaukas seisoo vaaleassa huoneessa ja katsoo kameraan.
Väitöskirjatutkija Outi Nurmilaukas Tampereen yliopistosta. Outi Nurmilaukas

Tutkittuaan teollisuuden kunnossapitopalvelun asiakasarvoja, Outi Nurmilaukas päätyi kuvaamaan kunnossapitopalvelun asiakasarvoja kolmiportaisen mallin avulla. Mallissa ylin taso kuvaa asiakasarvoja virallisten sopimusten ja tavoitteiden näkökulmasta, keskitaso osapuolten epävirallisen keskinäisen yhteistyön näkökulmasta ja alin taso kunnossapitäjien henkilökohtaista ammatillista osaamista.

– Kaikki tasot ovat tärkeitä asiakassuhteessa ja ne voivat kietoutua monimutkaisesti toisiinsa. Asiakasarvoihin voi liittyä ristiriitoja, jotka voivat aiheuttavaa eripuraa ja tyytymättömyyttä osapuolten välillä ja heikentää keskinäistä suhdetta, Nurmilaukas toteaa.

Esimerkiksi yrityksien välisiin yhdessä sovittuihin virallisiin sopimuksiin voi liittyä ristiriita, jota kunnossapitoyrityksen voi olla vaikea ymmärtää ja korjata. Asiakas voi sanoa tietävänsä, että palvelusopimuksessa on sovittu yhdessä jotain, mutta pitävänsä toimintatapaa epäreiluna, minkä takia hänen mielestään osapuolten pitäisi toimia toisin. Reiluuden ja epäreiluuden kokemus on yksi selkeä ristiriitojen syy asiakassuhteessa ja sen ratkominen voi olla hyvin vaikeaa.

Teollisuuden kunnossapitopalvelu on teknisesti orientoitunut palvelu, jossa korkea tekninen osaaminen ja nopea reagointi ovat tärkeitä asiakasarvoja. Vaikka palveluyrityksen työntekijöiden korkea ammatillinen osaaminen on erittäin tärkeää ja arvostettua teollisuuden kunnossapitopalvelussa, se ei kuitenkaan aina riitä, sanoo Nurmilaukas.

– Asiakas haluaa myös nähdä, että kunnossapitäjillä on innokkuutta kehittää osaamistaan ja tehdä vähän enemmin kuin mitä on luvattu ja sovittu. Jos kunnossapitäjä tekee palvelussaan vain sen, mikä täyttää tekniset ja taloudelliset vaatimukset ja tavoitteet, eikä pysty näkemään suhteen kokonaisuutta asiakkaan kannalta, asiakassuhde voi kärsiä tai jopa päättyä.

Nurmilaukas korostaa, että onnistunut suhde osapuolten välillä vaatii molemminpuolista halua ymmärtää ja tukea toista osapuolta, jotta pystytään tuottamaan juuri oikeita asiakasarvoja asiakkaalle ja saavuttamaan hyvä yhteistyö osapuolten välillä.

Outi Nurmilaukas on kotoisin Luumäeltä, hän on opiskellut ja työskennellyt pitkään Oulussa ja asuu nykyisin Kouvolassa. Hän työskentelee Stora Enson Anjalankosken tehtailla, jossa myös väitöskirjan empiirinen osuus on toteutettu.

Väitöstilaisuus perjantaina 7. maaliskuuta

Diplomi-insinööri Outi Nurmilaukkaan konetekniikan ja tuotantotalouden alaan kuuluva väitöskirja Customer Value and Negative Critical Incidents in Outsourced Industrial Maintenance Services tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston tekniikan ja luonnontieteen tiedekunnassa perjantaina 07.03.2025 klo 12 Hervannan kampuksella, Konetalo, auditorio K1702 (Korkeakoulunkatu 6, Tampere).

Vastaväittäjinä toimivat professori Timo Kärri LUT Yliopistosta ja professori Hannu Makkonen Vaasan yliopistosta. Kustoksena toimii professori Kari Koskinen tekniikan ja luonnontieteen tiedekunnasta Tampereen yliopistolta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Outi Nurmilaukas
040 5415260
outi.nurmilaukas@gmail.com

Kuvat

Outi Nurmilaukas seisoo vaaleassa huoneessa ja katsoo kameraan.
Väitöskirjatutkija Outi Nurmilaukas Tampereen yliopistosta.
Outi Nurmilaukas
Lataa

Linkit

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto

Uusi lääkemolekyylien seulontamenetelmä voi tuoda läpimurron lääkkeiden toimintaongelmiin26.2.2025 08:40:00 EET | Tiedote

Tampereen yliopiston tutkimusryhmän kehittämällä menetelmällä etsitään erityisiä molekyylejä, jotka hakeutuvat verenkierron kautta haluttuun kudokseen ja kykenevät lisäksi lävistämään kudoksen kulkemalla solujen läpi. Innovaatio voi auttaa ratkaisemaan esimerkiksi syövän ja aivosairauksien lääkehoitoon ja erityisesti lääkkeiden toimintaan liittyviä ongelmia.

Väitös: Infran omistajan tulee kiinnittää enemmän huomiota tiedonhallintaan koko elinkaaren ajan20.2.2025 14:20:44 EET | Tiedote

Tiedonhallintaa edistämällä voidaan helpottaa tiedon jakamista koko infrarakentamisen elinkaaren läpi sekä edistää digitaalista muutosta ja elinkaariajattelua. Diplomi-insinööri Viivi Siuko tutkii väitöskirjassaan tiedonhallinnan toimintatapoja, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota elinkaariajattelussa. Tiedon tuottajan ja hyödyntäjän ajallinen välimatka voi olla hyvinkin pitkä ja tieto kulkee usean toimijan kautta.

Tampereen yliopisto on lisensoinut vakavan ihosairauden hoitoon tarkoitetun lääkemolekyylin lääkeyhtiö Theravialle19.2.2025 12:50:00 EET | Tiedote

Tampereen yliopistossa epidermolysis bullosa -ihosairauden hoitoon kehitetyn lääkemolekyylin lisenssi on myyty ranskalaisyhtiö Theravialle. Kyseessä on sopimus, joka kattaa laajan, kaupallistamiseen tähtäävän lääkekehityksen Tampereen yliopiston ja Theravian välillä. Theravia ottaa vastuun molekyylin jatkokehittämisestä ja kliinisistä lääketutkimuksista.

Väitös: Lapsuuden aivovamma lisää merkittävästi epilepsian ja ADHD:n riskiä18.2.2025 08:20:00 EET | Tiedote

Lääketieteen lisensiaatti Juho Laaksonen selvitti väitöstutkimuksessaan lapsuuden aivovamman vaikutusta myöhempään riskiin sairastua epilepsiaan, ADHD:hen, MS-tautiin tai psykoottisiin oireyhtymiin. Tutkimus on merkittävä ja uraauurtava, sillä aihetta ei ole aiemmin tutkittu Suomessa väestötasolla. Tutkimus osoitti merkittävän yhteyden aivovamman, ADHD:n ja epilepsian välillä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye