Vihreät - De Gröna

Helsingin pormestariehdokas Atte Harjanne: Orpon-Purran hallitus on vienyt Suomen syvään luottamuslamaan – “Oikeistopopulismin polttoainetta”

Jaa

Vihreiden kansanedustaja ja Helsingin pormestariehdokas Atte Harjanne muistutti Vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä 22. helmikuuta, että Vihreillä on koko maan tasolla mahdollisuus nousta kuntavaaleissa perussuomalaisten ohi. “Se olisi upea asia Suomelle”, Harjanne totesi.

Harjanne myös huomautti, että Helsinki on valtavan tärkeä koko Suomen talouden ja ilmapiirin kannalta. Harjanteen mukaan Orpon-Purran hallitus on vienyt Suomen syvään luottamuslamaan. 

“Ihmiset eivät luota tulevaisuuteen, yrityksen eivät luota tulevaisuuteen. Ja pahinta kaikista, ihmiset eivät kohta luota enää toisiinsakaan. Tämä ei ole sattumaa. Epäluottamus ja epäluulot ovat oikeistopopulismin polttoainetta. Suomella ei ole varaa tähän”, Harjanne totesi.

Harjanne totesi Suomen hallituksen tekevän kovaa vauhtia “persuuntuneen” kokoomuksen johdolla surkeaa tulevaisuupolitiikkaa  ja osana sitä myös kelvotonta kaupunkipolitiikkaa.

“Palataas hetki taaksepäin ja muistellaan, kuka tätä 40 prosentin kannatusta nauttivan hallituksen Helsingille ja helsinkiläisille haitallista ohjelmaa olikaan mukana neuvottelemassa ja hyväksymässä? Kokoomuksen pormestariehdokas Daniel Sazonov. Näytöt on siis annettu”, Harjanne huomautti.

“Kun huomioidaan Helsingin merkitys koko maalle, ei Suomella ole varaa siihen, että Helsinkiä johdetaan kokoomuksen puoluetoimistolta käsin, alisteisena Orpon-Purran hallituksen päättömyyksille”, Harjanne jatkoi.

Harjanne muistutti, että pormestaripuolueena Vihreät voisi tehdä vielä parempaa kaupunkipolitiikkaa, puuttua epäkohtiin ja rakentaa luottamusta tulevaan. Tehdä kestävämpää, reilumpaa, sujuvampaa ja hauskempaa arkea kaikille sekä olla voima hyvän puolella.

“Minun Helsinkini on avoin, reilu, kansainvälinen, kukoistava ja kestävä mahdollisuuksien kaupunki, joka on kokoaan suurempi ja aktiivinen edelläkävijä. Myös maailmalla — oli kyse sitten tieteen ja median vapauden puolustamisesta, kansainvälisestä ilmastovaikuttamisesta, Ukrainan vahvasta tukemisesta, tai Gazan kansanmurhan uhrien auttamisesta”, Harjanne listasi.

“Minun Helsinkini, meidän Helsinkimme, on vastavoima Orpon-Purran hallituksen ummehtuneelle ja kyyniselle linjalle, se on näyteikkuna parempaan tulevaisuuteen. Toivo ja luottamus syntyy teoista, parempi maailma rakentamalla.”

Koko Atte Harjanteen puheen Vihreiden puoluevaltuustolle voit lukea täältä.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye