Miehissä vierasvoittojen ilta, naisissa TPS varmisti runkosarjan voiton
F-liigan miesten mestari Oilers nousi pisteen päähän sarjakakkonen Nokian KrP:stä kaataessaan Oulussa OLS:n 8-6. Sunnuntain muut voittajat olivat nekin vieraskentillä SPV ja TPS. Naisissa TPS varmisti F-liigan naisten runkosarjan voiton, kun se kaatoi sunnuntain ainoassa ottelussa Kuopiossa Welhot 7-4.
Oilers karkasi alle kahdeksassa minuutissa kolmen maalin johtoon, ja toisessa erässä Aaro Astala iski tilanteeksi vielä 4-2 espoolaisille, mutta OLS äityi vielä kirimään. Eemil Ylitalo kavensi toisen erän lopulla, ja kolmannen alussa Kimi Vänttilä nosti isännät jo rinnalle. Sitten Öljymiehet kuitenkin repäisivät uuden eron Markus Markkolan osuessa maalin kulmalta ja Aaro Astalan ensin isäntien lahjapallosta ja sitten vielä läpiajosta. Eemil Ylitalon kavennettua eron kahteen OLS veti maalivahdin penkille, ja Riku Ruonakangas osuikin kuudella viittä vastaan, mutta kelloon jäi enää 22 sekuntia. Ne käytti lopulta Oilers Justus Kainulaisen laukoessa loppunumerot tyhjään verkkoon. Heikki Iiskolan tehot olivat 1+3 ja Aaro Astalan 3+0, OLS:n sarakkeeseen kirjautti Petri Niemelä saldon 1+2.
Didrik Lillas (2+2) ja Sami Koski (0+4) olivat neljän pisteen miehet, kun SPV kaatoi vieraissa FBC Turun 12-6. Samalla Peliveljet nousi sarjassa neljänneksi ohi ottelun vähemmän pelanneen Westend Indiansin. Avauserän ainoaksi maaliksi jäi Juuso Keskisen ylivoimaosuma. mutta toiseen SPV tuli pyrynä karaten jo 7—1-johtoon ennen kotijoukkueen toista kavennusta. Päätösjaksolla sitten latoivat maaleja molemmat SPV:n vastatessa FBC Turun neljään kavennukseen viidellä lisämaalilla.
TPS venytti voittoputkensa jo kuuteen lyödessään vieraissa sarjajumbo LASBin 6-1. Vain yksi maali mahtui täälläkin avauserään Lauri Eloluodon onnistuessa vieraille, mutta toisessa Olli Laine sekä rangaistuslaukauksesta Waltteri Vesterinen laukoivat Palloseuran karkuun. Päätösjaksolla Eloluoto ja Tuomas Ojala onnekkaalla kaukolurulla veivät TPS:n jo 5—0-johtoon ennen kuin Pietari Porttikivi rikkoi isäntien kuparisen. Olli Laine (2+1) oli puolustajan paikaltaan ottelun tehomies.
Sarjakärjessä on Classicilla nyt 70 pistettä ja kaksi ottelua vähemmän pelanneilla Nokian KrP:llä 63 ja Oilersilla 62 pistettä. Pudotuspeliviivalla EräViikingit on kolme pistettä edellä ottelun vähemmän pelannutta FBC Turkua. Toiseksi viimeisenä oleva OLS on jäänyt viimeisellä suoran säilyjän sijalla paistattelevasta Nurmon Jymystä kolme pistettä.
Sarja jatkuu tiistaina ottelulla Nokian KrP—Happee.
Naisten sarjan kaikki 19 peliään voittaneilla turkulaisilla on 11 pisteen etumatka toisena olevaan Classiciin, kun molemmilla joukkueilla on pelaamatta kolme ottelua. Kolme edellistä mestaruutta voittanut TPS oli runkosarjassa 2022 PSS:n jälkeen toinen, 2023 ykkönen ja 2024 Classicin jälkeen toinen.
Tämän päivän ottelussa nousi toiseksi viimeisenä oleva Welhot toisen erän alussa hetkeksi tappiolta 2–1-johtoon, mutta vielä samassa erässä TPS iski neljä lisämaalia johtaen toisella tauolla 5-2 ja ottelun viimeisellä kympillä 6-2. Welhot nousi vielä Petra Aallosen ja Ella Matinkarin osumilla tilanteeseen 4-6 ennen kuin Henrika Maikola laukoi päätösnumerot tyhjään verkkoon sinetöiden samalla hattutemppunsa. Jenna Saario syötti TPS:n maaleista kolme.
F-liigan naisten sarja jatkuu ensi perjantaina Helsingissä ottelulla EräViikingit–PSS.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Happee juhlisti Juuso Heikkistä jatkoaikavoitolla22.2.2025 20:42:42 EET | Tiedote
Laukaan Hirviareenalla juhlistettiin tänään Juuso Heikkistä, jonka pelinumeron 21 Happee jäädytti. Juhlailta huipentui kaukalossa Happeen kaataessa SPV:n jatkoajalla 3-2.
Jymy-yllätys Nurmossa: Eemil Äijälä upotti Nokian KrP:n21.2.2025 21:36:58 EET | Tiedote
F-liigan miesten sarjassa saatiin perjantaina yllätystulos, kun kolmanneksi viimeisenä oleva Nurmon Jymy yllätti kotonaan mestariehdokas Nokian KrP:n 5-4. Voittomaalin laukoi kaksi ja puoli minuuttia ennen loppusummeria Jymyn tehomies Eemil Äijälä.
Tasoitus kolme sekuntia ennen loppua – Happee näpisti Classicilta pisteen20.2.2025 21:30:47 EET | Tiedote
Classic otti torstain ainoassa ottelussa kahdeksannen perättäisen voittonsa mutta vain kaksi pistettä, kun Happee taipui lopulta rangaistuslaukauksilla 8-7. Kotijoukkueen kolmen pisteen voiton pilasi Matti Minkkinen, joka tasoitti pelin vain kolme sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua.
Kuuden kaapin Kainulainen johti Öljymiehet voittoon LASBista19.2.2025 21:04:46 EET | Tiedote
Maailmanmestari Justus Kainulainen pommitti kuusi maalia, kun Oilers kaatoi F-liigan keskiviikon ainoassa ottelussa kotonaan LASBin 16-9. Hallitseva mestari Oilers nousi voitollaan pisteen päähän sarjakakkonen Nokian KrP:stä.
TPS ja Nokian KrP eivät päästäneet häntäkaksikkoa yllättämään16.2.2025 18:08:34 EET | Tiedote
TPS otti F-liigassa neljännen perättäisen voittonsa, kun OLS taipui Kupittaalla lukemin 5-3. Sunnuntain toisessa ottelussa Nokian KrP palasi voittokantaan kaatamalla Lahdessa LASBin 6-3.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme