Vihreät - De Gröna

Vihreiden Virta kyselytunnilla: “Hallitus leikkaa lapsilta, ja se lasku maksetaan tulevaisuudessa”

Jaa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tivasi eduskunnan kyselytunnilla sosiaali- ja terveysministeri Juusolta vastausta siihen, tuleeko hallitus leikkaamaan vielä lisää ehjän lapsuuden edellytyksistä.

Virta muistutti sosiaali- ja terveysministeri Juuson todenneen viime keväänä, että lapset ja nuoret ovat hallituksen erityissuojeluksessa.

– Tähän saakka erityissuojelu on tarkoittanut lähinnä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluiden ajamista niin ahtaalle, että hyvinvointialueilla joudutaan pakon edessä leikkaamaan liikaa ja liian nopeasti tavalla, joka vaikuttaa myös lapsiin ja nuoriin pahimmillaan peruuttamattomalla tavalla, Virta latasi.

Virran mukaan tämä näkyy jo alueilla, jossa lastensuojelutyöntekijöitä jää työttömäksi ja nuoret jonottavat kuntoutukseen sekä siinä miten hallituksen sote-järjestöihin kohdentamat leikkaukset vievät lapsilta, nuorilta ja perheiltä mm. varhaisen tuen palveluita. Sotejärjestöistä noin joka kolmas tekee töitä lapsien ja perheiden tueksi. 

– Monen lapsen, nuoren ja perheen matalan kynnyksen varhainen tuki tulee katkeamaan hallituksen leikkauksien myötä ja resurssit kiusaamisen ja syrjinnän vastaiseen työhön pienenevät. Eikä tässä vielä kaikki, Virta totesi.

– Hallitus on tuomassa vielä lisää leikkauksia soteen: 100 miljoonaa pois sosiaalihuollosta, jonka alla esimerkiksi lastensuojelu tai mielenterveys- ja päihdetyö on. Lapset ovat täysin riippuvaisia siitä, miten heidän vanhempansa saavat apua mielenterveys- tai päihdeongelmiin, Virta jatkoi.

Virran mukaan hallituksen “säästöistä" tuleekin todellisuudessa vain lisää kuluja ja tilanne on anteeksiantamaton niiden lasten ja nuorten näkökulmasta, joilta nyt leikkauksilla viedään turvallisia aikuisia ja ehjän lapsuuden mahdollisuuksia. Purran mukaan sote-ministeriöön kohdistuvia säästöjä ei kuitenkaan lykätä, mistään säästöistä ei peruuteta ja hallitus joutuu todennäköisesti tekemään keväällä lisäksi uusia leikkauksia.

– Olen todella huolissani siitä, että tulemmeko näkemään yhä lisää leikkauksia lapsilta, nuorilta ja perheiltä - vai voitteko te sotesta vastaava ministeri Juuso nyt luvata, ettei hallitus enää tee leikkauksia, jotka heikentävät lasten ja nuorten mahdollisuuksia ehjään lapsuuteen ja hyvään elämään? Virta tivasi.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye