Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Varsinais-Suomen ja Satakunnan aluekilpailusta finaaliin jatkaa kaksi harjoitusyritystä

Jaa

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 27. helmikuuta palkittiin Varsinais-Suomen ja Satakunnan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Raisiossa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 20 yritystä ja noin 45 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kahden yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Kaisa-Kreetta Tervaselkä Porin lyseon koulusta.

Mediaalto NYT Nousiaisten lukiosta palkittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaana toisen asteen NYT-yrityksenä.
Mediaalto NYT Nousiaisten lukiosta palkittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaana toisen asteen NYT-yrityksenä. Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Raisiossa palkittiin innovatiivisia tuotteita ja monipuolisia palveluita 

Yläkoulun ja toisen asteen opiskelijat esittelivät kehittämiään tuotteita ja palveluita Kauppakeskus Myllyssä. Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueelta Uskalla Yrittää -kilpailun finaaliin Helsinkiin etenevät seuraavat NYT-yritykset: 

Paras NYT-yritys – perusaste: DJ RoPo NYT 
Porin lyseon koulu, Pori 
Liikeidea: Porilaine DJ jol o rytmi veres! Tekee tapahtumatuotantoa erilaisiin tapahtumiin. Erikoisosaamista ovat ottelutapahtumat, häät, firmojen tilaisuudet ja diskot. Hoitaa DJ-hommat ja valaistuksen. Tekee sunkin juhlista tapahtuman!!! 
Palkintoperusteet: Valmis ja toimiva yritys, jolla on hyvä strateginen ote. Yrityksellä on selkeä tulevaisuudensuunnitelma, visio, tavoitteet sekä rakentuva maine. Toimintaan investoidaan jatkuvasti ja yritys on löytänyt selkeän markkinaraon.  

Paras NYT-yritys – toinen aste: Mediaalto NYT 
Nousiaisten lukio, Nousiainen 
Liikeidea: Mediaalto NYT tarjoaa yrityksille, julkiselle sektorille ja yksityishenkilöille mahdollisuuden kohdistaa markkinointia nuorille ja nuorille aikuisille. Haluaa, että jokaisella yrityksellä on mahdollisuus jatkaa kasvua myös tulevaisuudessa. Nuoret ovat tulevaisuus! 
Palkintoperusteet: Konsepti palvelun ympärillä on valmis ja uskottava. Liikeidea on mielenkiintoinen ja ajankohtainen. Asiakkaalle palvelu on tapa tavoittaa nuoret nuorten kielellä. Tiimiläisten ote tekemiseen on aktiivinen ja asenne yrittäjämäinen. 

Lisäksi tapahtumassa jaettiin seuraavat palkinnot: 

Paras liikeidea: Venlan Pirttikahvila NYT 
Porin lyseon koulu, Pori 
Liikeidea: Kullaan maaseudun rauhassa Porissa oleva kahvila, joka toimii vanhassa tunnelmallisessa savupirtissä. Tarjolla itsetehtyjä makeita ja suolaisia leivonnaisia. 
Palkintoperusteet: Yrityksen konsepti oli valmis ja toimiva. Tuotteita valmistetaan sekä itse että yhteistyöyritysten kanssa. Toiminnassa on otettu huomioon eri sesongit. Visuaalisuuteen sekä brändiin on panostettu. 

Paras tuote: Verstaspojat.NYT 
Syvälahden koulu, Turku 
Liikeidea: Käsityöllä puusta tuotettuja tuotteita ja laadukkaita tavaroita. 
Palkintoperusteet: Tuomaristo arvosti yrityksen tuotteita erityisesti, koska ne ovat kemikaalivapaita arjen käyttöesineitä.  

Paras palvelu: Divas Beauty by NYT 
Turun normaalikoulu, Turku 
Liikeidea: Palvelu on laadukasta ja hyvänhintaista. Tekee mm. henna-tatuointeja, erilaisia hiuskampauksia ja kulmakarvojen korjauksia. 
Palkintoperusteet: Palvelu on konseptoitu kokonaisvaltaisesti. Sen kohderyhmä on selkeä ja hinnoittelu mietitty kohderyhmille sopivaksi. Roolitukset yrittäjien välillä toimivat ja yhteishenki on hyvä. Yritys on huomioinut toiminnassaan kestävän kehityksen. 

 Paras messupiste: Omenakaneli NYT 
Syvälahden koulu, Turku 
Liikeidea: Yrityksen tuote on itsetehty omenahillo. Omenat ovat poimittu yrittäjien omalta pihalta. Yleensä omenahillon myyntiajankohta on noin elokuu-joulukuu. 
Palkintoperusteet: Yritys on käyttänyt rekvisiittaa messupisteellään kauniisti. Somistus myös tuki yrityksen brändiä. Myyntipakkaukset olivat valmiita ja kauniisti esillä. Lisäksi tarjolla oli maistiaisia ja hinnasto oli selkeästi näkyvillä. 

Paras myyntipuhe: Leipuri Matti NYT 
Porin kristillinen koulu, Pori 
Liikeidea: Herkkuja fiinimpään nälkään. Uniikkeja ja herkullisia reseptejä, jotka leivottu taidolla ja intohimolla. 
Palkintoperusteet: Mieleenpainuva, napakka, mutta samalla kattava myyntipuhe. Huumoria oli tuotu onnistuneesti mukaan esitykseen ja puheen runko oli onnistunut. 

Tapahtumassa palkittiin myös Vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja alueella 

Tänä vuonna jokaisessa Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkitaan myös yrittäjyyskasvatusopettajia. Raision tapahtumassa tunnustuksen ansioituneesta työstä yrittäjyyskasvatuksen parissa sai Kaisa-Kreetta Tervaselkä Porin lyseon koulusta. Hän kommentoi työnsä parhaita puolia näin: 

– Opettajana on hienoa nähdä nuorten kasvu Vuosi yrittäjänä-ohjelman aikana. Ohjelma ei tee kaikista tulevaisuuden yrittäjiä eikä ole tarkoituskaan. Mutta kuten yrittäjyydessä, myös työelämässä tarvitaan yrittäjämäistä asennetta, rohkeutta, sinnikkyyttä, vastuunkantoa, itseohjautuvuutta, yhteistyökykyä, ongelmaratkaisutaitoja ja paljon muuta, joita ohjelma tuo vuoden aikana nuorten eteen, Tervaselkä listaa. 

Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueella valitsivat ehdotusten perusteella Nuorten NYTin asiantuntijat. 

Aluetapahtumassa nuoria useista oppilaitoksista 

Aluetapahtumaan ja -kilpailuun osallistui nuoria seuraavista Varsinais-Suomen ja Satakunnan oppilaitoksista: 

  • Nousiaisten lukio, Nousiainen 

  • Porin kristillinen koulu, Pori 

  • Porin lyseon koulu, Pori 

  • Syvälahden koulu, Turku 

  • Turun normaalikoulu, Turku 

Aluetapahtumaan osallistuneisiin NYT-yrityksiin voi tutustua tarkemmin tapahtuman verkkosivulla

Valinnat ratkaisi liike-elämän ammattilaisista koostuva tuomaristo 

Raision aluekilpailussa tuomaristoon kuuluivat: 

  • Mari Hantula, toimitusjohtaja, Kauppakeskus Mylly 

  • Satu Lindén, asiantuntija, Turun kauppakamari 

  • Tiina Virala, asiakkuus- ja myyntipäällikkö, Osuuspankki  

  • Juhani Mäkeläinen, account manager, Työeläkeyhtiö Elo 

Lisäksi Paras myyntipuhe -kilpailukategorian tuomarina toimivat Raision kaupungin kehitysjohtaja Samu Mattila sekä NYTin Yrityskylän kyläkoordinaattori Pauliina Kiljunen.   

Kevään Uskalla Yrittää -finaalista kohti Euroopan mestaruuskisoja 

Uskalla Yrittää -kilpailun finaali järjestetään 23.–24.4.2025 Helsingissä. Finaalissa palkitaan nuorten harjoitusyrityksiä useissa eri kategorioissa ja valitaan vuoden parhaat NYT-yritykset. Suomen parhaaksi valittavan NYT-yrityksen matka jatkuu kohti kesän Gen-E-tapahtumaa, Euroopan suurinta nuorten yrittäjyyskilpailua Ateenassa.   

Vuosi yrittäjänä -opinnot vahvistavat nuorten yrittäjyys-, työelämä- ja taloustaitoja 

Uskalla Yrittää -tapahtumien valokeilassa ovat NYTin Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa mukana olevat nuoret. Oppijat perustavat vuoden aikana oikealla rahalla toimivan NYT-yrityksen ja keräävät arvokasta käytännön kokemusta yrittäjyydestä sekä taloustaidoista.  

Ruotsissa toteutetun laajan tutkimuksen mukaan Vuosi yrittäjänä -ohjelma tukee erityisesti nuoria, joiden vanhemmat eivät ole korkeakoulutettuja, auttaa akateemisesti epävarmoja nuoria tunnistamaan vahvuuksiaan ja innostaa tyttöjä kokeilemaan yrittäjyyttä. Suomessa Vuosi yrittäjänä -ohjelma on ollut käytössä 1990-luvun puolivälistä saakka.  

Vuonna 2025 aluetapahtumiin ympäri Suomen osallistuu yli 500 NYT-yritystä ja yli 1 000 yläkoululaista ja toisen asteen opiskelijaa, jotka ovat perustaneet kuluvan lukuvuoden aikana harjoitusyrityksen Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa. Yrittäjyystaitoja kehittävään ohjelmaan osallistui vuonna 2024 yli 6 600 opiskelijaa yli 350 oppilaitoksesta ja yksiköstä ympäri Suomen. Kansainvälisesti nuorten yrittäjämäistä asennetta, työelämätaitoja ja taloudenhallintaa vahvistava ohjelma on käytössä yli 110 maassa. 

Lisätietoja Raision aluetapahtumasta ja haastattelupyynnöt: 

Santeri Lehtinen 
Asiantuntija, yrittäjyyskasvatus ja koulutuspalvelut  
050 346 8253  
santeri.lehtinen@nuortennyt.fi  

Haastattelupyynnöt ja valokuvat: 

Mari Lehtonen 
Viestinnän asiantuntija 
040 4508 307 
mari.lehtonen@nuortennyt.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Mediaalto NYT Nousiaisten lukiosta palkittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaana toisen asteen NYT-yrityksenä.
Mediaalto NYT Nousiaisten lukiosta palkittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaana toisen asteen NYT-yrityksenä.
Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Lataa
Alueellisen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustuksen sai Kaisa-Kreetta Tervaselkä Porin lyseon koulusta.
Alueellisen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustuksen sai Kaisa-Kreetta Tervaselkä Porin lyseon koulusta.
Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Lataa
Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkittuja NYT-yrittäjiä yhteiskuvassa.
Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkittuja NYT-yrittäjiä yhteiskuvassa.
Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Lataa
Porilainen Dj RoPo NYT valittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaaksi perusasteen NYT-yritykseksi.
Porilainen Dj RoPo NYT valittiin Raision Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa parhaaksi perusasteen NYT-yritykseksi.
Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Lataa
Turkulaisen Divas Beauty by NYTin palveluihin kuuluvat muun muassa henna-tatuoinnit, erilaiset kampaukset sekä kulmakarvojen korjaustyöt.
Turkulaisen Divas Beauty by NYTin palveluihin kuuluvat muun muassa henna-tatuoinnit, erilaiset kampaukset sekä kulmakarvojen korjaustyöt.
Eveliina Linna, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Nuorten yrittäjyys ja talous NYT on voittoa tavoittelematon järjestö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja. Tarjoamme erilaisia oppimiskokonaisuuksia ja -ympäristöjä esikoulusta 2.asteelle. Yrityskyliä meillä on yhteensä 14 paikkakunnalla. Opettajille ja opinto-ohjaajille järjestämme koulutuksia. Olemme myös osa kansainvälistä Junior Achievement -verkostoa, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Nuorten NYT -järjestömme perustettiin kesäkuussa 2023, kun Nuori Yrittäjyys ry ja Talous ja nuoret TAT yhdistivät toimintansa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Kainuun aluekilpailusta finaaliin jatkaa neljä harjoitusyritystä26.2.2025 19:21:27 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 26. helmikuuta 2025 palkittiin Kainuun kiinnostavimpia nuorten yrityksiä Kajaanin Prismassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 48 yritystä ja 116 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kansalliseen finaaliin tiensä selvitti neljä nuorten yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös tunnustus Vuoden alueelliselle yrittäjyyskasvatusopettajalle.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan aluekilpailusta finaaliin kymmenen harjoitusyritystä20.2.2025 19:12:36 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 20. helmikuuta 2025 palkittiin Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Vaasassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui yhteensä 81 yritystä ja lähes 200 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kansalliseen finaaliin eteni kymmenen yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus.

Tävlingen Våga vara företagsam för unga 2025: 10 företag från Österbotten och Mellersta Österbotten fortsätter till finalen20.2.2025 18:49:19 EET | Tiedote

Sammanlagt 81 övningsföretag som unga grundat (UF-företag) och närmare 200 unga från Österbotten och Mellersta Österbotten deltog i det regionala Våga vara företagsam-evenemanget i Vasa. Det regionala evenemanget är en del av en riksomfattande evenemangshelheten och ordnades den 20 februari 2025. Vid evenemanget tilldelades också det regionala priset för Årets lärare i företagsamhetsfostran.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Oulun aluekilpailusta finaaliin jatkaa viisi nuorten yritystä19.2.2025 18:43:29 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 19. helmikuuta 2025 palkittiin Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Oulussa järjestettyyn tapahtumaan osallistui lähes 50 yritystä ja yli 60 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kansalliseen finaaliin selvitti tiensä viisi yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Hämeenlinnan aluekilpailusta finaaliin jatkaa neljä nuorten yritystä19.2.2025 16:46:59 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYT järjesti Uskalla Yrittää -aluekilpailun 19. helmikuuta Hämeenlinnassa. Tapahtumaan osallistui useita kymmeniä yläkoulun ja 2. asteen opiskelijoita Kanta-Hämeestä, Päijät-Hämeestä, Kymenlaaksosta ja Etelä-Karjalasta. Hämeenlinnan kisasta kansalliseen finaaliin selvitti tiensä neljä yritystä. Myös alueelliset Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustukset jaettiin kolmelle ansioituneelle opettajalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye