Vihreät - De Gröna

Vihreiden Keränen: Synnytystoiminta turvattava ja alueille annettava työrauha

Jaa

Sosiaali- ja terveysministeriö haluaisi ehdottaa synnytystoiminnan lakkauttamista Kajaanissa, Mikkelissä ja Lappeenrannassa Iltalehden uutisen mukaan. Ministeri Juuso kommentoi, että “Hallitus ei ole siunaamassa mitään synnytyksiin liittyvää”. Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen vaatii, että synnytystoiminta näillä paikkakunnilla säilyy.

Silja Keränen
Silja Keränen kuvaaja Jenni Tuikka

Tällä hetkellä lainsäädäntöön on kirjattu tuhannen synnytyksen raja, jonka alle jääneet keskussairaalat toimivat synnytysten osalta poikkeusluvalla. 

“Tämä tuhannen synnytyksen raja ei perustu mihinkään tutkittuun tietoon. Myös pienempi synnytysyksikkö voi olla turvallinen. Päinvastoin synnytysten keskittäminen lisää matkasynnytyksiä sekä synnytysten käynnistämisiä. Se vähentää synnytysten turvallisuutta”, tuhahtaa Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen

Suomessa on päästy synnytysten turvallisuudessa maailman huippuluokkaan pitkäjänteisellä neuvolatyöllä sekä synnytyksiin liittyvällä osaamisella. Nyt tätä kokonaisuutta ollaan Keräsen mukaan rapauttamassa, kun STM:n puolella on valtava hinku synnytystoiminnan keskittämiseen. Tämä toistuu muutaman vuoden välein, aina uudelleen. 

“Tilanteessa, jossa syntyvyys on jo huolestuttavan alhaisella tasolla, ei todellakaan pitäisi suunnitella synnytyksiin liittyviä heikennyksiä. Täältä Kajaanista olisi noin 200 kilometrin matka synnyttämään Ouluun tai Kuopioon. Kehys-Kainuusta vielä pidempi. Kelillä kuin kelillä vauvoja syntyisi matkalle ilman sairaalan tuomaa osaamista ja turvaa. Tähän suuntaan ei pidä missään nimessä mennä”, toteaa itse kolme lasta Kainuun keskussairaalassa synnyttänyt Keränen. 

Synnytystoiminta takaa myös päivystävän sairaalan ympärivuorokautisen päivystyksen säilymisen muiltakin osin. Synnytystoiminta vaatii anestesian päivystystä ja sen ansiosta voidaan ylläpitää myös esimerkiksi kirurgian päivystystä. 

“Jos synnytystoiminta lähtee, heikkenee sairaalan päivystyskyky merkittävästi muutenkin. Tällä on valtavan isoja negatiivisia vaikutuksia koko alueella sekä siellä asuville ihmisille”, Keränen huomauttaa.

“Hallituksen on laitettava piste STM:n hamuamallee keskittämispolitiikalle ja taattava työrauha hyvinvointialueille. Hyvinvointialueet ovat toimineet vasta kaksi kokonaista vuotta, ja jatkuvasti joudutaan joko olemaan varpaillaan tai säätämään toimintaa suuntaan tai toiseen. Antakaa hyvinvointialueille työrauha ja hieman joustoa rahoitukseen - kyllä täällä alueilla osataan asioista päättää ihan itse”, painottaa aluevaltuutettuna toimiva Keränen. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye