Restbar Group

Levillä ravintoloiden henkilöstön määrä kymmenkertaistuu talven huippusesongin aikana

Jaa

Levi Restaurantsin henkilöstön määrä kymmenkertaistuu talven huippusesongin aikana – kausityöntekijöitä houkuttavat kansainvälinen työympäristö ja kunnon talvi.

Levin alueella Kittilässä vierailee vuosittain jopa 750 000 matkailijaa. Matkailijoiden muonittamisesta vastaavat alueen 60 ravintolaa, joista peräti kahdeksan kuuluu Levi Restaurantsin ravintolaperheeseen.

Levin uuden ravintolan Bistro Westin henkilökuntaa yhteiskuvassa.
Levin Restaurantsin uuden ravintolatulokkaan Bistro Westin henkilökunnasta osa tulee vuokratyövoimana. Vuokratyöntekijöiden avulla saadaan täytettyä henkilöstötarpeet myös haastavissa tai yllättävissä tilanteissa. ©Taikavasara

Levi Restaurantsin ravintoloita ovat Gondoliravintola, V’inkkari, Sivakka, Draivi, Horizont, Café Zero, Palovartija sekä uusimpana tulokkaana parhaaseen hiihtolomasesonkiin avannut Bistro West. Osa ravintoloista on auki ympäri vuoden, mutta talvikausi aina marraskuulta pitkälle kevääseen on sitä kiireisintä aikaa.

”Levin vetovoima on vertaansa vailla. Tällä hetkellä suurimmat asiakasvirrat tulevat kotimaisten hiihtolomailijoiden lisäksi Keski-Euroopasta. Meillä on ympärivuotisesti töissä kymmenkunta ravintola-alan ammattilaista, mutta vilkkaimpaan sesonkiin määrä kasvaa yli kymmenkertaiseksi”, Levi Restaurantsin ravintolatoimenjohtaja Heli Lehtinen kertoo.

”Osan kausityöntekijöistä palkkaamme itse, mutta vuokratyöntekijöiden avulla saamme täytettyä henkilöstötarpeet myös haastavissa tai yllättävissä tilanteissa. Vuokratyöntekijät tuovat meille tärkeää joustoa henkilöstötarpeen mitoittamisen näkökulmasta”, hän lisää.

Levi Restaurants on jo vuosia tehnyt yhteistyötä vuokratyöntekijöitä välittävän Staffyn kanssa.

”Meidän kannaltamme on tärkeää, että uusien tekijöiden rekrytointi sujuu vaivattomasti. Staffylla on laajat verkostot, ja aktiivinen ote myös meidän suuntaamme. Yhteistyömme on oikein sujuvaa”, Heli Lehtinen sanoo.

Staffy kulkee työntekijöidensä rinnalla

Staffyn toimistusjohtaja Mikko Hannula on innoissaan mahdollisuudesta tarjota kausityöntekijöitä Levin alueen ravintoloihin.

”On selvää, että kausityö pohjoisen lomakeskuksessa sopii tietyssä elämäntilanteessa oleville, seikkailunhaluisille henkilöille. Mutta yhtä lailla moni voi löytää kausityöstä itselleen jatkuvuutta. Meilläkin on muutamia tekijöitä, joille olemme voineet tarjota vakituisen työsuhteen – kesäksi hiihtokeskus voi vaihtua esimerkiksi saaristoon”, Hannula sanoo.

Vuokratyöntekijät ovat työsuhteessa työn välittäneeseen yritykseen, ja esimerkiksi työterveyshuolto hoituu vuokrafirman kautta. 

”Lähes poikkeuksetta muut henkilöstöedut ovat samat kuin muillakin tekijöillä ja esimerkiksi perehdytys hoidetaan kohteessa. Meidän missionamme on tuoda pohjoiseen lähteville työntekijöille turvaa – monet nuoret saattavat olla ensimmäisissä työpaikoissaan, ja siinä tilanteessa on tärkeää, että paperityöt on asianmukaisesti hoidettu ja esimerkiksi asuminen järjestetty niin kuin on sovittu”, Hannula sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lappi ei ole vain työpaikka – se on elämys. Revontulet, tunturimaisemat ja kansainvälinen ilmapiiri tekevät sesonkityöstä erityistä. Työntekijän arkea rytmittävät kiireiset työpäivät, mutta vastapainoksi tarjolla on ainutlaatuisia vapaa-ajan mahdollisuuksia.
Lappi ei ole vain työpaikka – se on elämys. Revontulet, tunturimaisemat ja kansainvälinen ilmapiiri tekevät sesonkityöstä erityistä. Työntekijän arkea rytmittävät kiireiset työpäivät, mutta vastapainoksi tarjolla on ainutlaatuisia vapaa-ajan mahdollisuuksia.
Lataa
Ruoka-annos pöydällä tunnnelmallisessa ravintolassa.
Levi Restaurantsin ravintoloita ovat Gondoliravintola, V’inkkari, Sivakka, Draivi, Horizont, Café Zero, Palovartija sekä uusimpana tulokkaana parhaaseen hiihtolomasesonkiin avannut Bistro West.
©Taikavasara
Lataa

Linkit

Staffy on kotimainen, konstailematon ja värikäs henkilöstöpalvelu. Staffy välittää työvoimaa muun muassa HoReCa-alalle, viihdepalveluihin sekä toimistoihin ja kauppoihin. Staffyn palveluihin kuuluvat suorarekrytointi, henkilöstövuokraus ja koulutuspalvelut. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Restbar Group

One of the World's Most Expensive Beers, Blessed, Now Affordable on Tap at Finnish Beer Restaurant Konttori5.3.2025 07:45:00 EET | Press release

The Blessed beer by Alaska's Anchorage Brewing Company, a global sensation, is now making waves in the beer world. This rare and highly praised malt beverage, typically available only in bottles, will now be on tap at Olutravintola Konttori in Tampere, Finland. Instead of paying well over 100 euros for a 0.375l bottle, customers can enjoy Blessed (2024) for 10 euros per deciliter at Konttori.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye