Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Väyrynen: Toisiolain korjaus tulee parantamaan suomalaisten hoitoa

Jaa

Sosiaali- ja terveystietojen toissijainen käyttö eli toisiokäyttö tarkoittaa, että sosiaali- ja terveydenhuollossa syntyneitä asiakas- ja rekisteritietoja käytetään muun muassa tilastoinnissa, tieteellisessä tutkimuksessa, kehittämis- ja innovaatiotoiminnassa sekä opetuksessa. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen iloitsee toisiolain korjaamisen etenemisestä. Korjaussarja lähti lausuntokierrokselle eilen. Sen tavoitteena on helpottaa sosiaali- ja terveystietojen turvallista hyödyntämistä esimerkiksi tutkimustoiminnassa.

Ville Väyrynen. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Ville Väyrynen. Kuvaaja: Kimmo Falck.

”Hallitus haluaa, että Suomi on mahdollisimman houkutteleva ympäristö sosiaali- ja terveysalan tutkimukselle, sillä nyt tehtävä tutkimus on tulevaisuuden hyvää hoitoa. Toisiolain korjaaminen yhdistettynä TKI-rahoituksen, korkeakoulujen rahoituksen, lääkärikoulutuksen määrän kasvattamisen sekä tohtoriohjelman kanssa on käänteentekevä hetki suomalaisessa sote-tutkimuksessa.  

Yliopistoista, sairaaloista, hyvinvointialueilta ja potilasjärjestöistä on vedottu laajasti sen puolesta, että lainsäädäntö antaisi paremmat mahdollisuudet hyödyntää sosiaali- ja terveysalan tietoja tutkimuksessa ja palvelujen kehittämisessä, Väyrynen kertoo.

”Hallituksen esittää, että uudistus tulee antamaan mm. joustavuutta tietolupahakemusten, tietopyyntöjen ja tietojen käsittelyyn, edistämään kansainvälistä tutkimusyhteistyötä, lisäämään tietojen käytöstä perittävien maksujen läpinäkyvyyttä sekä mahdollistamaan anonymisoitujen tietojen käyttöä nykyistä joustavammin”, Väyrynen luettelee.

Väyrysen mukaan uusia innovaatioita on käytettävä ennakkoluulottomasti koko järjestelmän, palveluiden ja hoidon kehittämiseen.

”Sosiaali- ja terveyspoliittisessa keskustelussa korostuu kriisipuhe. Pitkälti tämä linkittyy henkilöstöpulaamme, joka kieltämättä edessä olevine eläköitymisineen on viheliäinen ongelma ratkaistavaksi. Laajemmin sosiaali- ja terveyspuolella meidän pitäisi kuitenkin katsoa tulevaan myönteisin mielin", sanoo Väyrynen.

 Sote-uudistus on Väyrysen mukaan innovaatiomyönteinen ja rahoitusmalli kannustaa uusien toimintatapojen käyttöönottoon.

"Tekoäly ja teknologiset ratkaisut tuovat mukanaan sote-sektorille uusia ulottuvuuksia. Tämä koskee niin työajan tehostamista, tutkimuksellista toimintaa tai vaikkapa kansansairauksien hoitoa. Teknologia ja sen suomat mahdollisuudet tulevat suomalaiselle terveydenhuollolle kuin tilauksesta. Kömpelö lainsäädäntö tai sen tulkinnat eivät saa syödä pois näitä mahdollisuuksia”, Väyrynen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Heinonen: Venäläisten kiinteistöhankintojen täyskielto saadaan vihdoinkin aikaiseksi4.3.2025 16:05:00 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Timo Heinonen kiittää puolustusministeri Antti Häkkästä (kok.) tuoreesta hallituksen esityksestä, jolla kielletään venäläisiltä henkilöiltä ja organisaatioilta kiinteistöjen hankkiminen Suomesta. Kiinteistöjen hankinta kielletään esityksessä niiden maiden kansalaisilta, joiden kansalaisuusvaltio käy hyökkäyssotaa ja joka voi aiheuttaa uhkaa Suomen kansalliselle turvallisuudelle. Heinonen pitää hallituksen esitystä keskeisenä Suomen turvallisuuden kannalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye