Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Uudenmaalta finaaliin kaksitoista harjoitusyritystä

Jaa

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin järjestämässä Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Uudenmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Espoossa järjestettyyn tapahtumaan osallistui yli 320 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Liike-elämän asiantuntijoista koostuva tuomaristo valitsi kilpailijoiden joukosta 12 yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Kirsi Vuonnala Mercuria kauppaoppilaitoksesta.

Alegria NYT -yritys Uskalla yrittää -aluetapahtumassa Espoossa
Alegria NYT -yritys Uskalla yrittää -aluetapahtumassa Espoossa

Espoon Kauppakeskus Sellossa tuotteitaan ja palveluitaan esittelivät yläkoulun ja toisen asteen opiskelijat. Paikalla oli 128 yritystiimiä. Uudenmaan kisasta kansalliseen finaaliin selvitti tiensä 12 yritystä.

Espoossa palkittiin ajankohtaisia ja innovatiivisia yritysideoita


Paras NYT-yritys perusaste: 
Puiset NYT
Riihenmäen koulu, Mäntsälä
Yritys myy ja valmistaa käsintehtyjä puusormuksia. Materiaaleina ovat jäte- ja hukkapuu.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on ekologinen tuote, jonka valmistuksessa käytetään kierrätysmateriaalia. Kate on kohdillaan, ja tuote on kaikessa yksinkertaisuudessaan hieno. Tuotteiden esillepano, ja yrityksen tiimihenki vakuuttivat tuomariston.

Paras NYT-yritys – toinen aste: Haltija NYT
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo
Haltija on suomalaisista marjoista ja raaka-aineista valmistettu energiasmoothie, joka sisältää lukuisia vitamiineja ja ei lisättyä sokeria. Tuotteen avulla voi saada lukuisia terveellisiä vitamiineja kofeiinin tarjoaman energian yhteydessä.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on hieno brändi ja uusi, uniikki tuote, jollaista ei ole ollut aiemmin markkinoilla. Tiimin yhteishenki on hyvä, ja yrityksellä on kate kohdillaan ja hyvät talousluvut.

Paras liikeidea – perusaste: hel-kicks UF
Grundskolan Norsen, Helsinki
Yritys ostaa uusia ja käytettyjä kenkiä. Käytetyt pestään. Sen jälkeen ne myydään asiakkaille.
Palkintoperusteet: Yritys on löytänyt kohderyhmän ja tunnistanut selkeästi, mitkä brändit myyvät. Yritys on saanut myös katteensa kohdilleen. Tuomaristoon teki vaikutuksen, että yritys tarkistaa aina myytävän tuotteen autenttisuuden.

Paras liikeidea – toinen aste: W Pair Up NYT
Etu-Töölön lukio, Helsinki
Yritys toteuttaa lukiolaisille alustan, jonka avulla löytää itselle sopivan tanssiparin ja Wanhojen tansseihin liittyviä palveluita, kuten kampaamoja, pukuvuokraamoja sekä pukukauppoja.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on selkeä kohderyhmä ja uusi palvelu, jollaista ei ole ollut aiemmin markkinoilla. Yrityksessä on mietitty fiksusti, millaisin eri tavoin toiminnalla on mahdollista saada rahaa.

Paras tuote – perusaste: Keximus maximus UF
Grundskolan Norsen, Helsinki
Yritys valmistaa eri makuisia keksejä.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on hyvin suunniteltuja tuotteita, joissa on hyvät maut. Keksien lisäksi yrityksellä on myös laatikko kekseille. Tuotekokonaisuus on huoliteltu, ja eri sesonkeja on ajateltu. Tuomaristoon teki vaikutuksen myös jatkosuunnitelmat gluteenittomaan ja vegaaniseen suuntaan.

Paras tuote – toinen aste: Alegría NYT
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo
Yritys amarantista valmistettuja välipalatuotteita. Valikoimaan kuuluu patukoita ja paloja.
Palkintoperustelut: Yrityksellä on täysin uusi tuote, jonka taustalla on tehty paljon markkinatutkimusta. Yrityksellä on selkeä kohderyhmä ja tuote, joka on paitsi mietitty, myös hyvänmakuinen.

Paras palvelu – toinen aste: SaariCycles NYT,
Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki
SaariCycles tekee edullisia pyörähuoltoja ja renkaiden vaihtoja asiakkaiden luona Lauttasaaren alueella.
Palkintoperustelut, palkinnon jakoi GLO Hotel Sello: Yrityksellä on mietitty palvelu, joka tuodaan asiakkaan luo. Palvelussa näkyy myös ekologisuus. Tuomaristoon teki vaikutuksen tapa, jolla koko tiimi on aktiivisesti mukana.

Paras palvelu – toinen aste: Paint it NYT
Alppilan lukio, Helsinki
Paint It tarjoaa edullisemman ja asiakaskokemukseen perustuvan palvelun nyt trendiksi noussen pulverimaalauksen parissa. Paint It maalaa muun muassa vanteita sekä autojen- että moottoripyörien osia.
Palkintoperustelut, palkinnon jakoi GLO Hotel Sello: Yrityksen palveluprosessi on pitkälle viety. Tuomaristoon teki vaikutuksen myös aktiivinen viestintä asiakkaiden suuntaan.

Paras messupiste – perusaste: Taitosaippua UF
Helsinge skola, Vantaa
Yritys valmistaa käsin erilaisia saippuoita, jotka ovat värikkäitä, tuoksuvia ja ainutlaatuisen muotoisia. Jokainen saippua on tehty rakkaudella.
Palkintoperustelut: Yrityksen messupiste on selkeälinjainen ja esteettinen. Tuomaristo antoi kiitosta myös messupisteen yhteensopivuudesta tuotteen kanssa.

Paras messupiste – toinen aste: Muru NYT
Etu-Töölön lukio, Helsinki
Muru valmistaa herkullisia, uniikkeja, itsetehtyjä keksejä laadukkaista raaka-aineista, rakkaudella.
Palkintoperustelut: Yrityksellä on selkeä, vahva brändi-ilme ja hyvä tarina. Tuomaristo kiitti messupisteen leipomomaista tunnelmaa ja tuotteiden selkeää esille panoa. Hinnasto oli näkyvillä, ja pieneen tilaan oli saatu mahtumaan paljon.

Paras vastuullinen yritys: BioAnglers NYT
Etu Töölön lukio, Helsinki
Ympäristöystävälliset biohajoavat pehmeät syötit.
Palkintoperusteet, palkinnon jakoi Kauppakeskus Sello: Yrityksellä on aidosti vastuulliset tuotteet, jotka ovat biohajoavia. Tuomaristo antoi yritykselle kiitosta myös kasvuhakuisuudesta.

Paras myyntipuhe: Kiiltokundit UF
Kyrkslätts gymnasium, Kirkkonummi
Yritys tarjoaa autopesua asiakkaan pihalla. Autot puhdistetaan paikan päällä, mikä tekee palvelusta kätevän ja aikaa säästävän asiakkaalle.
Palkintoperustelut: Myyntipuhe oli hyvin rakennettu selkeän aloituksen ja lopetuksen ympärille. Esiintyjä todella osasi asiansa ja vakuutti tuomariston ja sai kiinnostumaan palvelusta. Esitys oli kutsuva, selkeä ja johdonmukainen. Täyskymppi myyntipuhe!

Aluetapahtumassa nuoria useista oppilaitoksista


Aluetapahtumaan ja -kilpailuun osallistui nuoria seuraavista Uudenmaan oppilaitoksista:

  • Alppilan lukio, Helsinki
  • Business College, Helsinki
  • Etelä-Tapiolan Lukio, Espoo
  • Etu-Töölön lukio, Helsinki
  • Grundskolan Norsen, Helsinki
  • Helsinge skola, Vantaa
  • Helsingin kielilukio, Helsinki
  • Hoplaxskolan, Helsinki
  • Hyrylän yläaste, Tuusula
  • Kauniaisten lukio, Kauniainen
  • Keuda, Kerava
  • Konepajan lukio, Helsinki
  • Kyrkslätts gymnasium, Kirkkonummi
  • Lagstads skola, Espoo
  • Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki
  • Lyceiparkens skola, Porvoo
  • Mattlidens gymnasium, Espoo
  • Mercuria, Helsinki
  • Omnia, Espoo
  • Ressun lukio, Helsinki
  • Riihenmäen koulu, Mäntsälä
  • Stadin ammattiopisto, Helsinki
  • Tikkurilan lukio, Vantaa
  • Vihdin lukio, Vihti
  • Winellska Skolan, Kirkkonummi


Aluetapahtumaan osallistuneisiin NYT-yrityksiin voi tutustua tarkemmin tapahtuman verkkosivulla.

Tapahtumassa palkittiin Uudenmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja

Tänä vuonna jokaisessa Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkitaan myös yrittäjyyskasvatusopettajia. Espoon tapahtumassa tunnustuksen ansioituneesta työstä yrittäjyyskasvatuksen parissa sai opettaja Kirsi Vuonnala Mercuria kauppaoppilaitoksesta.

Vuonnala toteaa Vuosi yrittäjänä -ohjelman kasvattavan oppilaiden rohkeutta toimia ja vahvistavan luottamusta omaan osaamiseen.

“Tiimityötyötaidot ja muut tulevaisuustaidot kehittyvät vuoden aikana huimasti. Vuosi yrittäjänä-ohjelma tarjoaa turvallisen tavan kokeilla yrittäjyyttä, tehdä myös niitä mokia, oppia niistä sekä loistavan tavan tienata oman NYT-yrityksen toiminnalla”, Vuonnala kuvailee. Hän myös kannustaa kokeilemaan yrittäjyysohjelmaa:

“NYTin porukalta sekä Vuosi yrittäjänä-opeilta voi aina kysyä apua, joten rohkeasti kaikki vähänkin kiinnostuneet mukaan toimintaan. Yrittäjyyskasvatusta tehdään yhdessä yli organisaatiorajojen. Uskalletaan siis yrittää!”

Nuorten kilpailun valinnat ratkaisi liike-elämän ammattilaisista koostuva tuomaristo

Uudenmaan aluekilpailussa tuomaristoon kuuluivat:

  • Petri Ahvenainen, asiakkuuspäällikkö / OP Uusimaa
  • Ralf Asplund, yrittäjä, eläkeläinen, Helsingestiftelsen sr
  • Kristofer Clement, Yrittäjä, Oppimo Osaamiskeskus
  • Tom Gammals, CCO, The Shortcut
  • Sari Hakala, toimitusjohtaja, NeonAudit Oy
  • Matias Holmqvist, yritysneuvoja / Espoon kaupunki, Business Espoo
  • Katri Johansson, Psykologisen turvallisuuden ja johtajuuden valmentaja, Team&Dive Oy
  • Henna Kaski, National Coordinator, NYT-alumnit
  • Kati Liikanen, kehittämispäällikkö, Uudenmaan yrittäjät
  • Sebastian Lindberg, asiamies, Louise ja Göran Ehrnroothin Säätiö
  • Aicha Manai, Chief Executive Officer, Startup Refugees
  • Reino Meriläinen, johtaja, Helsingin seudun kauppakamari, Vantaan toimisto
  • Tiina Myrsky, Yritystoiminnan koordinaattori,
    Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda 
  • Joni Nissilä, projektisuunnittelija, Nuorten yrittäjyyspalvelut, Helsingin kaupunki
  • Carita Orlando, toimitusjohtaja, Suomen Naisyrittäjät
  • Riikka Pakarinen, toimitusjohtaja, Suomen Startup -yhteisö
  • Mika Perttunen, elinkeinopäällikkö / Business Vantaa
  • Tomi Puikkonen, yrittäjä, Happy Boomers Oy
  • Heidi Simppala, koordinaattori, talous ja yrittäjyys / taide ja muotoilu, Aalto-yliopisto Junior
  • Erik Stenberg, Konsultti, Alumni Global
  • Jani Torppa, Co-founder, COO / Geelab Oy
  • Riikka Tuomainen, kauppakeskuspäällikkö, Kauppakeskus Sello
  • Petri Uronen, hotellinjohtaja, Glo Hotel Sello
  • Stiina Weckström, yrittäjä ja varapuheenjohtaja, Tuusulan yrittäjät ry

Kevään Uskalla Yrittää -finaalista kohti Euroopan mestaruuskisoja

Uskalla Yrittää -kilpailun finaali järjestetään 23.–24.4.2025 Helsingissä. Finaalissa palkitaan  valitaan vuoden parhaat NYT-yritykset. Suomen parhaaksi valittavan NYT-yrityksen matka jatkuu kohti kesän Gen-E-tapahtumaa, Euroopan suurinta nuorten yrittäjyyskilpailua Ateenassa.  

Taustatietoa: Vuosi yrittäjänä -opinnot vahvistavat nuorten yrittäjyys-, työelämä- ja taloustaitoja

Uskalla Yrittää -tapahtumien valokeilassa ovat NYTin Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa mukana olevat nuoret. Oppijat perustavat vuoden aikana oikealla rahalla toimivan NYT-yrityksen ja keräävät arvokasta käytännön kokemusta yrittäjyydestä sekä taloustaidoista.

Vuonna 2025 aluetapahtumiin osallistuu yli 500 yritystä ja yli 1 000 yläkoululaista ja toisen asteen opiskelijaa. Vuonna 2024 yli NYTin yrittäjyysohjelmaan osallistui 6 600 opiskelijaa ympäri Suomen.

Ruotsissa toteutetun laajan tutkimuksen mukaan Vuosi yrittäjänä -ohjelma vahvisti selvästi oppilaiden yrittäjyystaitoja. Erityisesti taitojensa kehittymistä kokivat nuoret, joiden vanhemmat eivät ole korkeakoulutettuja sekä tytöt. Vuosi yrittäjänä perustuu toiminnallisiin oppimismenetelmiin eli perustamalla harjoitusyrityksen nuoret oppivat vastuunottamista, ideointia, ongelmanratkaisua, talous- ja vuorovaikutustaitoja.

Lisätietoja:

Maija Silvo
Asiantuntija, yrittäjyyskasvatus ja koulutuspalvelut 
040 7233 835
maija.silvo@nuortennyt.fi

Haastattelupyynnöt ja valokuvat:

Kaisa Huikuri
Viestintäjohtaja
045 773 49347
kaisa.huikuri@nuortennyt.fi

Kuvat

Alegria NYT -yritys Uskalla yrittää -aluetapahtumassa Espoossa
Alegria NYT -yritys Uskalla yrittää -aluetapahtumassa Espoossa
Lataa
Uudenmaan vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja Kirsi Vuonnala
Uudenmaan vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja Kirsi Vuonnala
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Nuorten yrittäjyys ja talous NYT on voittoa tavoittelematon järjestö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja. Tarjoamme erilaisia oppimiskokonaisuuksia ja -ympäristöjä esikoulusta 2.asteelle. Yrityskyliä meillä on yhteensä 14 paikkakunnalla. Opettajille ja opinto-ohjaajille järjestämme koulutuksia. Olemme myös osa kansainvälistä Junior Achievement -verkostoa, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Nuorten NYT -järjestömme perustettiin kesäkuussa 2023, kun Nuori Yrittäjyys ry ja Talous ja nuoret TAT yhdistivät toimintansa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Pirkanmaan aluekilpailusta finaaliin seitsemän NYT-yritystä6.3.2025 18:15:17 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 6. maaliskuuta palkittiin Pirkanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Tampereella järjestettyyn tapahtumaan osallistui yli 50 yritystä ja lähes 130 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Tuomaristo valitsi kilpailijoiden joukosta seitsemän yritystä, joiden tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Karri Kolehmainen Juhannuskylän koulusta Tampereelta.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Etelä- ja Keski-Pohjanmaalta finaaliin sisustuslamppujen valmistaja6.3.2025 16:38:48 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin järjestämässä Uskalla Yrittää -aluekilpailussa palkittiin Etelä- ja Keski-Pohjanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Pääpalkinnon ja paikan finaaliin pokkasi Fredrik NYT Keski-Pohjanmaan ammattiopistosta. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Enni Sysilampi-Hautala, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedusta.

Tävlingen Våga vara företagsam för unga 2025: 12 företag från Nyland fortsätter till finalen5.3.2025 17:41:04 EET | Tiedote

Sammanlagt 128 övningsföretag som unga grundat (UF-företag) och över 320 unga från Nyland deltog i det regionala Våga vara företagsam-evenemanget i Esbo. Det regionala evenemanget är en del av en riksomfattande evenemangshelheten och ordnades den 5 mars 2025. Bland de deltagande företagen valde juryn, som bestod av experter från företagsvärlden, totalt 12 UF-företag som fortsätter till finalen i Helsingfors i april. Vid evenemanget tilldelades läraren Kirsi Vuonnala från Mercuria det regionala priset för Årets lärare i företagsamhetsfostran i Nyland.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Varsinais-Suomen ja Satakunnan aluekilpailusta finaaliin jatkaa kaksi harjoitusyritystä27.2.2025 18:55:57 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 27. helmikuuta palkittiin Varsinais-Suomen ja Satakunnan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Raisiossa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 20 yritystä ja noin 45 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kahden yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Kaisa-Kreetta Tervaselkä Porin lyseon koulusta.

Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Kainuun aluekilpailusta finaaliin jatkaa neljä harjoitusyritystä26.2.2025 19:21:27 EET | Tiedote

Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 26. helmikuuta 2025 palkittiin Kainuun kiinnostavimpia nuorten yrityksiä Kajaanin Prismassa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 48 yritystä ja 116 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kansalliseen finaaliin tiensä selvitti neljä nuorten yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös tunnustus Vuoden alueelliselle yrittäjyyskasvatusopettajalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye