Finanssiala ry

FA:n jäsenpankeilta suositus pikamaksuasetuksen velvoittamaan maksunsaajan tarkistamiseen

Jaa
  • Finanssiala ry:n (FA) jäsenpankit ovat laatineet suosituksen maksuaineistojen tarkistamiselle.
  • Suositus liittyy EU:n pikamaksuasetukseen, joka velvoittaa pankit ja muut maksupalveluntarjoajat tarjoamaan 9.10.2025 alkaen maksunsaajan tarkistamispalvelua euromääräisille tilisiirroille EU-alueella.
  • Maksuaineistoja lähettäville yrityksille ja yrityksille palveluja tarjoaville ohjelmistotaloille maksunsaajan tarkistuspalvelu aiheuttaa myös järjestelmämuutoksia.
  • Maksunsaajan tarkistuksessa käytetään samaa sanomastandardia kuin maksuaineistoissa.
  • Tarkempaa tietoa maksunsaajan tarkistuksen palvelusta saa omasta pankista.

FA:n jäsenpankit ovat laatineet yhteistyössä kansallisen suosituksen EU:n pikamaksuasetuksen edellyttämästä maksunsaajan tarkistuspalvelusta maksuaineistoille. 

Pikamaksuasetuksen mukaan maksajan pankin on tarkistettava 9.10.2025 alkaen saajan pankilta, vastaavatko maksajan antamat tiedot saajan pankissa olevaa maksunsaajan nimeä ja tilinumeroa.  Pankki ilmoittaa maksajalle, jos tiedot eivät vastaa tai jos ne eivät täysin vastaa toisiaan. Menettely koskee sekä SEPA-pikasiirtoja että perinteisiä SEPA-tilisiirtoja. Palvelun tarkoituksena on vähentää virheellisiä tai petoksiin liittyviä maksuja.

”Suosituksessa on kyse suomalaisten pankkien yhdessä sopimasta kansallisesta tavasta tarkistaa yritysasiakkaiden pankeille lähettämien maksuaineistojen maksunsaajat. Maksuaineiston maksunsaajan tarkistamisessa käytetään kansainvälistä ISO 20022 -standardin pain.001-sanomaa, johon myös maksuaineistot perustuvat”, kertoo FA:n maksuliikeasiantuntija Miia Zitting.

Pikamaksuasetuksen mukaan yritysasiakkailla on oltava mahdollisuus valita, haluaako yritys maksunsaajan nimen ja tilinumeron tarkistuspalvelun käyttöönsä (opt-in) vai lähetetäänkö maksuaineistot ilman vertailupalvelua (opt-out).

Jos yritysasiakkaat päättävät tarkistuttaa maksujen saajatiedot, ne voivat tehdä sen ennen maksuaineiston lähettämistä pankkiin. Pankin tarjoamasta kanavasta löytyy maksunsaajan tarkistuksille erillinen aineistotyyppi, jolla aineisto lähetetään ainoastaan maksunsaajan tarkistukseen, ei maksatukseen. Tarkistuksen tulokset välitetään asiakkaalle maksupalautesanomana.

 Tarkemmat tiedot maksunsaajan tarkistamisen palvelusta saa kustakin pankista.

”Pankit julkaisevat omat ohjeistuksensa ohjelmistotaloille ja asiakkailleen”, Zitting toteaa.

Suositus on osa FA:n ylläpitämää ISO 20022 maksuopasta.   

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

FA:n Ahosniemi: Murron työryhmän kasvuraportti on kunnianhimoinen, mutta kansankapitalismiin kaivataan kasvua vauhdittavia konkreettisia tekoja28.2.2025 15:52:41 EET | Tiedote

Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi pitää Risto Murron kasvutyöryhmän raportin otetta kunnianhimoisena, mutta lisää konkretiaa kaivataan erityisesti kansankapitalismin edistämisessä. Raportissa esitetty osakesäästötilin monipuolistaminen on Ahosniemen mukaan tutkimisen arvoinen ehdotus. Hallitusohjelmassa on myös useita kansankapitalismia edistäviä toimia, jotka odottavat vielä toteuttamistaan. Perintö- ja lahjaveron poiston kompensointia on mietittävä tarkkaan. Esimerkiksi oman asunnon myynnin pitäisi tapahtua vastaisuudessakin ilman myyntivoittoveroa. Valtion vahvaa roolia pörssiyhtiöiden omistuksessa on syytä purkaa, mutta hallitusti. Rahoitusten siirtäminen kasvuyrityksiin on viisasta, jotta yrityskanta uudistuisi ja talouskasvu vauhdittuisi.

Lukiolaisten Talousguru-kilpailun voittaja on Lauri Nyhä Tampereen klassillisesta lukiosta27.2.2025 16:16:26 EET | Tiedote

Lukiolaisten Talousguru-kilpailun on voittanut Lauri Nyhä Tampereen klassillisesta lukiosta. Kilpailun toiseksi tuli Unna Eteläinen, Ounasvaaran lukiosta Rovaniemeltä. Kolmanneksi sijoittui Aatos Caesar Helsingin suomalaisesta yhteiskoulusta. Pariväittelyn parhaana palkittiin Talousguru-voittaja Lauri Nyhä. Lukiolaisten Talousguru on vuosittain järjestettävä taloustietokilpailu, jossa palkintona on opiskelupaikkoja peräti kahdeksassa suomalaisessa yliopistossa. Alkukilpailu käytiin tammikuun alussa ylioppilaskirjoitusten tapaan samanaikaisesti lukioissa eri puolilla Suomea. Kilpailuun ilmoittautui noin 1300 lukiolaista 125 lukiosta.

EMBARGO 27.2.2025 klo 17.00: Alle kolmannes suomalaisista uskoo lakisääteisen eläkkeensä riittävän – FA:n puheenjohtaja Sara Mella: lisäeläkesäästäminen tukee myös talouskasvua27.2.2025 14:14:24 EET | Tiedote

EMBARGO 27.2.2025 klo 17.00 Finanssiala ry:n (FA) hallituksen puheenjohtaja Sara Mella vetoaa hallitukseen, jotta lisäeläkesäästämistä heikentäviä toimia ei tehtäisi. Alle kolmannes suomalaisista uskoo pystyvänsä hankkimaan kaikki tarvitsemansa palvelut lakisääteisen eläkkeen turvin, mikäli elää yli 80-vuotiaaksi, selviää FA:n Norstat Oy:llä teettämästä kansalaiskyselystä. Siihen vastasi vuodenvaihteessa runsaat 2 000 ihmistä. Hallituksen tulee Mellan mukaan perääntyä puoliväliriihessä suunnitelmistaan poistaa verovähennysoikeus vapaaehtoiselta eläkesäästämiseltä.

Talousguru 2025 valitaan tänään 27.2. – Seuraa finaalia suorana Kauppalehden sivuilta klo 1427.2.2025 06:30:00 EET | Tiedote

Lukiolaisten talousosaamista mittaavan Talousguru-kilpailun finaali pidetään torstaina 27.2.2025. Finaalin suullisia pariväittelyitä voi seurata suorana Kauppalehden verkkosivuilta klo 14.00 alkaen. Vuoden 2025 Talousguru kruunataan suoran lähetyksen päätteeksi noin klo 15.45. Aidolla tohtorinhatulla Talousguruksi kruunataan se finalisti, jonka yhteispisteet sekä kirjallisesta kokeesta että suullisesta pariväittelyistä ovat korkeimmat. Palkintona finalisteille on opiskelupaikkoja peräti kahdeksassa suomalaisessa yliopistossa.

Talousguru 2025 valitaan tulevana torstaina 27.2. – Seuraa finaalia suorana Kauppalehden sivuilta klo 1425.2.2025 10:05:40 EET | Tiedote

Lukiolaisten talousosaamista mittaavan Talousguru-kilpailun finaali pidetään torstaina 27.2.2025. Finaalin suullisia pariväittelyitä voi seurata suorana Kauppalehden verkkosivuilta klo 14.00 alkaen. Vuoden 2025 Talousguru kruunataan suoran lähetyksen päätteeksi noin klo 15.45. Aidolla tohtorinhatulla Talousguruksi kruunataan se finalisti, jonka yhteispisteet sekä kirjallisesta kokeesta että suullisesta pariväittelyistä ovat korkeimmat. Palkintona finalisteille on opiskelupaikkoja peräti kahdeksassa suomalaisessa yliopistossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye