Vihreiden Tiina Elo: Hallitus yrittää romuttaa kiireellä suden suojelun
Elo vaatii maa- ja metsätalousministeriötä laittamaan jäitä hattuun metsästyslain muutoksessa.

Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo on huolissaan lausunnoille annetusta esityksestä metsästyslain muuttamiseksi, joka pyrkii mahdollistamaan suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen Suomessa.
– Hallitus pyrkii muutoksella mahdollistamaan poikkeuslupien antamisen suurpetojen metsästykseen ensisijaisesti taloudellisin ja sosiaalisin perustein välittämättä siitä, onko kanta riittävän elinvoimainen, Elo toteaa.
Lakimuutos uhkaa erityisesti susikannan kasvamista suotuisalle suojelun tasolle. Suojelun taso on suotuisa, kun laji pystyy pitkällä aikavälillä säilymään elinvoimaisena luontaisissa elinympäristöissään. EU:n luontodirektiivin mukaan susikannan kasvamista suotuisan suojelun tasolle ei saa vaarantaa.
– Suomessa erittäin uhanalaisen suden kohdalla on varmistettava, että kanta voi kasvaa suotuisalle tasolle. Ennen suotuisan suojelutason saavuttamista kannanhoidollista metsästystä ei saa EU:n luontodirektiivin mukaan aloittaa. Ihmiselle haittaa aiheuttavien susien metsästykseen saa jo nyt poikkeuslupia, ja näiden lupien saamista on sujuvoitettu, Elo huomauttaa.
Tällä hetkellä Suomessa on susia arviolta vain noin 300 yksilöä. Luonnontieteellisen pohjatyön perusteella voidaan arvioida, että elinvoimainen susikanta Suomessa olisi pienimmillään noin 500 sutta. Hallituksen kaavailema metsästyslain muutos mahdollistaisi sen, että maa- ja metsätalousministeriö voisi poliittisesti määrittää toivotun susikannan koon, eikä suotuisaa suojelun tasoa määritettäisi tieteeseen pohjautuen.
– On vastuutonta, että kun Luonnonvarakeskuksen tuottaman tieteellisen työn tulos ei miellytä, yritetään seuraavaksi määrittää susikannan koko poliittisesti. Tämä on täysin tieteeseen pohjaavan päätöksenteon ja EU:n luontodirektiivin vastaista, painottaa Elo.
Aiemmat kokeilut suden kannanhoidollisen metsästyksen osalta ovat johtaneet susikantojen romahtamiseen.
Maa- ja metsätalousministeriö lähetti 19.2.2025 lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen metsästyslain muuttamiseksi. Lausuntoja kerätään 12.3.2025 asti. Lausuntopyynnössään ministeriö kertoo, että lyhyt lausuntoaika johtuu tarpeesta saada laki voimaan viimeistään toukokuussa. Metsästyslain muutos on hallituksen lainsäädäntösuunnitelmassa ajoitettu saapumaan eduskunnan käsittelyyn 17.3.2025 alkavalla viikolla.
– Hallitus kiirehtii lakimuutoksen voimaan saamista vauhdilla, joka ei mahdollista lausuntopalautteen asianmukaista huomoimista. Herää kysymys, onko lausuntokierros vain muodollisuus, ja EU-lain vastainen esitys aiotaan runnoa läpi pikavauhtia, Elo kysyy.
Vihreiden kansanedustaja jätti tänään 6.3.2025 metsästyslain muuttamisesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Fatim Diarra vaatii pääministeriltä kannanottoa ministeri Rantasen toiminnasta: “Ei edellytyksiä jatkaa tehtävässään”6.3.2025 15:26:23 EET | Tiedote
Yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksen mukaan sisäministeriön poliittinen johto todella syrji pakolaisia uskonnon ja kansallisen alkuperän perusteella pakolaiskiintiön kohdentamista koskeneessa valmistelussa. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarran mukaan lausunnon myötä on viimeistään selvää, että ministeri Rantasella ei ole enää edellytystä jatkaa tehtävässään.
Sofia Virran lakialoite käsittelyssä: “Yhdenkään lapsen ei tulisi koskaan joutua todistamaan väkivaltaa”6.3.2025 14:05:05 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran lakialoite lapsirauhanrikoksesta on eduskunnan käsittelyssä tänään. Virta onnistui viime syksynä keräämään lakialoitteeseen poikkeuksellisesti nimiä kaikista eduskuntapuolueista ja sai tuekseen yli puolet eduskunnasta. Lakimuutoksen myötä lähisuhdeväkivallalle altistunut lapsi saisi rikosoikeudellisesti rikoksen uhrin aseman, jolloin hänen oikeusturvansa parantuisi.
Vihreiden Hyrkkö kommentoi teollisuuden Finlandia-julistusta: “Poukkoileva politiikka on pahinta myrkkyä”5.3.2025 15:43:10 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi tänään keskiviikkona julkaistua useiden eri teollisuuden alojen yritysten allekirjoittamaa Finlandia-julistusta. Erityisen painavana viestinä Hyrkkö nostaa yritysten huolen siitä, miten tärkeää ennakoitava toimintaympäristö elinkeinoelämälle on. Poliitikoilta toivotaan ennakoitavuutta.
Vihreiden Hanna Holopainen: Laitossijoitus ei voi paikata psykiatrisen hoidon puutetta5.3.2025 12:07:23 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen vaatii kiireellisiä toimia lasten ja nuorten mielenterveyspalveluiden vahvistamiseksi, jotta he saavat tarvitsemansa avun ajoissa ilman. Lapsia ei voi sijoittaa lastensuojelulaitoksiin psykiatrisen hoidon puutteen vuoksi.
Vihreillä kova loppukiri ehdokashankinnassa4.3.2025 17:14:54 EET | Tiedote
Vihreillä tulee olemaan ehdokkaita lähes 200 kunnassa ja kaikilla hyvinvointialueilla. Tiistaina vaalilistojen sulkeutuessa Vihreillä oli viimeisimpien tietojen mukaan ainakin 2338 ehdokasta kuntavaaleissa ja 1063 ehdokasta aluevaaleissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme