Vaasan kaupunki - Vasa stad

Markku Veijalainen är konferencier för Beatles-konserten

Dela

I nästa konsert med Vasa stadsorkester får vi uppleva 1960-talsstämning med Beatlesmusik. Konserten leds av populärmusikens levande encyklopedi, Markku Veijalainen.

Veijalainens första möte med Beatles var inte kärlek vid första ögonkastet. I en skivrecension 1963 skrev han att bandet inte skulle komma att bli något.

– Efter att ha hört låten All My Loving insåg jag att jag hade gjort ett stort misstag, skrattar Markku.

Sedan dess vände han åsikt. När Veijalainen fick sitt eget ungdomsmusikprogram på Sävelradio, spelades nästan enbart Beatles-låtar i programmet.

På Vasa stadshus kommer Veijalainen att presentera fjorton Beatles-låtar arrangerade för Vasa stadsorkester.

– Idén är att jag berättar om bakgrunden till varje låt. Bekanta låtar som Yesterday, All You Need is Love och Here Comes the Sun kommer att framföras på ett helt nytt sätt, och berättelserna ger publiken ett nytt perspektiv.

Låtarna är arrangerade av Jussi Lampela och Ralf Nyqvist. Under allsången får publiken också chansen att värma upp sina stämband.

Beatles 2.0 torsdagen den 13 mars kl. 18 på Vaasa stadshus | Salen är slutsåld, men balkongen öppnas för försäljning på måndag 10 mars kl. 12.

Nyckelord

Kontakter

Mia Huhta
Intendent
+35840 524 8877
mia.huhta@vaasa.fi

Länkar

Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye