SDP EDUSKUNTA

SDP:n Ilmari Nurminen: Hallitus ei saa vaarantaa Coxan ja Tays:n sydänsairaalan toimintaa hankintalain uudistuksessa

Jaa

SDP:n kansanedustaja Ilmari Nurminen on jättänyt kirjallisen kysymyksen hallituksen valmistelemasta hankintalain uudistuksesta, joka uhkaa vaikeuttaa Tampereen tekonivelsairaala Coxan ja TaysSydänsairaalan toimintaa.

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Lakiuudistuksen valmistelussa on painottunut voimakkaasti yksityisten yritysten edun ajaminen veronmaksajien edun kustannuksella. Poikkeuksellisestivalmisteluryhmään kuuluneet valtiovarainministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, ympäristöministeriö, kilpailu- ja kuluttajavirasto, Kuntaliitto sekä hyvinvointialueiden Hyvil Oy ovat jättäneet työryhmän esitykseen eriävän mielipiteen. Eriävissä mielipiteissä nostetaan esiin, että esitys uhkaa nostaa julkisia kustannuksia, eikä siinä ole riittävästi huomioitu yleistä etua, toteaa Nurminen.

Hallituksen esitys estäisi hyvin suuren osan nykyisestä ns. in house-toiminnasta. In house-hankinnoissa kunnat ja hyvinvointialueet teettävät omistamillaan yrityksillä sellaisia palveluita, joita ne eivät saa syystä tai toisesta kustannustehokkaasti ja toimintaansa parhaiten palvelevilla tavoilla hankittua markkinoilta. Pirkanmaan hyvinvointialueen Coxan ja Tays Sydänsairaala ovat toiminnassaan nojautuneet näihin hankintoihin.

- Ehdotettu muutos pakottaisi Coxan ja Sydänsairaalan muuttamaan nykyistä toimintaansa, eikä se ei voisi enäätämän takia tehdä yhteistyötä mm. Fimlab Oy:n tai Tuomi Logistiikka Oy:n kanssa, mikä tarkoittaisi volyymien ja niistä aiemmin saatujen etujen menettämistä. Tämä uhkaa Coxan ja Sydänsairaalan erinomaisen toimintamallin tulevaisuutta. Miksi rikkoa toimivaa ja vielä Kokoomuksen vahtivuorolla, Nurminen pohtii.

Kirjallisessa kysymyksessään Nurminen kysyy, aikooko hallitus korjata esitystään siten, että Coxa Oy:n ja TaysSydänsairaala Oy:n toiminnalla olisi edellytykset jatkua nykymuotoisena ja nykyisen tasoisena jatkossakin.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lauri Lyly: Uusi aikuiskoulutustukimalli kohdistuu paremmin ja vahvistaa osaamista7.3.2025 09:56:22 EET | Tiedote

Hallituksen päätös lakkauttaa aikuiskoulutustuki sellaisenaan oli yksi sen hölmöimmistä päätöksistä. Tästä syystä kansanedustaja Lauri Lyly on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa esitetään uuden lain säätämistä aikuiskoulutustuesta. Vuonna 2024 lakkautetun tuen tilalle rakennettaisiin aikuiskoulutustuki 2.0. Se on paremmin kohdennettu, joustavampi sekä osa-aikaiseen opiskeluunkin sopiva, toisin kuin edeltäjänsä.

SDP:n Marko Asell: Hallitus aikoo pettää Suomen nuoret6.3.2025 16:08:58 EET | Tiedote

Kansakuntamme menestys riippuu siitä, miten meidän nuorillamme menee, näin todetaan hallitusohjelmassa. Nuorisoalan tietojen mukaan hallitus on kuitenkin kohdistamassa kevään kehysriihessä nuorisoalalle ja nuorisojärjestöille 7,5 miljoonan euron valtionavustusleikkauksen. Tämä on 40 % avustuksista. – Nuoriin on jo kohdistettu merkittäviä leikkauksia ja nyt hallitus aikoo jatkaa taakan kasaamista nuorten harteille. Jälleen kerran näyttää siltä, että hallitus aikoo vaikeuttaa jo ennestään heikossa asemassa olevien tilannetta, kansanedustaja Marko Asell (sd.) ihmettelee.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye