Kaakkois-Suomeen tänä vuonna noin 130 km uutta päällystettä - ELY-keskuksen päällystyskohteet vielä kilpailutuksessa
Väylävirasto ja ELY-keskukset tavoittelevat valtakunnallisesti yli 3 000 kilometrin päällystysohjelmaa vuonna 2025. Tulossa on toinen hyvä vuosi peräkkäin hallituksen myöntämän lisärahoituksen avulla. Uutta päällystettä saadaan tänä vuonna Kaakkois-Suomeen yhteensä noin 130 km. ELY-keskuksen päällystyskohteet ovat vielä kilpailutuksessa, ja ratkaisut päällystysurakoiden kilpailutuksiin saadaan maaliskuun loppuun mennessä.

Kuluvalle hallituskaudelle on osoitettu tieverkon korjausvelan purkuun valtakunnallisesti yhteensä 520 miljoonaa euroa, josta vuonna 2024 saatiin käyttöön 250 miljoonaa. Maanteitä sekä kävely- ja pyöräilyväyliä päällystettiinkin valtakunnallisesti yhteensä noin 4 050 kilometriä, näistä 229 km Kaakkois-Suomen ELYn toimesta.
Päällysteisiin kohdennettu lisärahoitus tuplaantui Kaakkois-Suomessa
Kaakkois-Suomen ELY-keskuksessa on päällysteisiin, paikkauksiin, tiemerkintöihin ja päällystettyjen teiden kuivatuksen parantamiseen tällä hetkellä ohjelmoitu yhteensä n. 17,1 miljoonaa euroa.
Maantieverkon korjausvelan kasvua pystytään tänä vuonna taittamaan hallituksen myöntämän lisärahoituksen turvin, ja päällysteisiin voidaan käyttää tänä korjausvelkarahoitusta n. 8,3 miljoonaa euroa, joten puhtaasti päällysteisiin kohdennettava rahoitus tuplaantui lisärahoituksen myötä.
- Olemme erittäin tyytyväisiä lisärahoitukseen, koska korjausvelkarahoitus käytännössä tuplasi päällysterahoituksen. Nyt saadun rahoituksen turvin voimme tehdä noin 130 km uutta päällystettä Kaakkois-Suomeen, kertoo johtava tienpidon asiantuntija Sonja Lehtonen. Ilman lisärahoitusta päällystemäärä olisi jäänyt tänä vuonna alle 70 kilometriin.
Päällystysurakoiden kilpailutus vielä kesken Kaakkois-Suomessa
Alueen päällystyskohteet ovat tällä hetkellä vielä kilpailutuksessa. Ratkaisut päällystysurakoiden kilpailutuksiin saadaan maaliskuun loppuun mennessä, jolloin päällystysohjelma mahdollisesti vielä tarkentuu - Paikkausurakan kautta tehtävät paikkaus- ja lyhyet päällystyskohteet sekä kevyen liikenteen väylien päällystykset selviävät vasta myöhemmin kevään ja kesän aikana, Sonja Lehtonen selventää.
Päällysteohjelmointi vaatii pitkäjänteistä seurantaa ja työtä. Lopullinen päällystysohjelma muotoutuu vuosittain tarkemman suunnittelun, vaikuttavuuden/kuntotavoitteiden sekä käytettävissä olevan rahoituksen myötä.
Päällystämisen lisäksi panostetaan teiden rakenteellisiin korjauksiin.
- Rakenteenparantamistoimet ovat merkittävästi kalliimpia kuin pelkän kulutuskerroksen uusinta, kertoo projektipäällikkö Jaakko Ilkka.
Toimenpiteitä tullaan tänä vuonna kohdistamaan alemmalle tieverkolle, joka on kustannuksiltaan kalliimpaa, ja se tulee näkymään päällystyskilometrien määrässä.
- Päällysteverkko ja tierakenteet on kokonaisuudessaan Kaakkois-Suomessa melko hyvässä kunnossa, joten mihinkään massiivisiin toimenpiteisiin ei ole aiheellista ryhtyä. Rakenteenparantamista tullaan tekemään kohteilla, joilla esiintyy kantavuuspuutteita. Tällöin ainoastaan kulutuskerroksen uusinta ei ole taloudellisesti kannattavaa, Ilkka selventää.
Tieverkon nykykunnon ylläpitämiseksi vaadittaisiin valtakunnallisesti vuosittain noin 4 000 kilometrin mittainen päällystysohjelma. Huonokuntoisia päällystettyjä maanteitä oli koko Suomessa vuoden 2024 lopussa noin 10 200 kilometriä, mikä on noin 18 % maantieverkon pituudesta. Ilman lisärahoitusta määrä olisi ollut huomattavasti suurempi, ja nyt lukema oli jopa hieman pienempi kuin vuotta aiemmin. Kaakkois-Suomessa huonokuntoista maantieverkkoa oli v. 2024 lopussa noin 10 % (319 km), joten alueemme päällysteet ovat selvästi keskimääräistä paremmassa kunnossa. Jotta Kaakkois-Suomen tieverkko säilyisi nykyistä vastaavassa kunnossa ja korjausvelka ei kasvaisi, pitäisi tänä vuonna päästä vähintään viime vuoden päällystekilometrimäärään (229 km).
Yhteyshenkilöt
- Projektipäällikkö Jaakko Ilkka, p. 0295 029 175, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Tietoja julkaisijasta
Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus
ELY-keskus korjaa heikkokuntoisia siltoja Etelä-Karjalassa6.3.2025 08:55:25 EET | Tiedote
Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen Etelä-Karjalan siltaurakan työt käynnistyvät maaliskuun aikana. Kolme huonokuntoisia siltaa korjataan Taipalsaaressa, Savitaipaleella ja Lappeenrannassa.
Järvi-Suomen vesistöihin 1,3 miljoonaa euroa5.3.2025 11:27:17 EET | Tiedote
Järvi-Suomen vesistöjen kunnostamiseen myönnettiin viime vuonna 1,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta ns. JÄSMY-teemahaun kautta. Rahoituksen sai kuusi hanketta.
Moottoriteiden vaihtuvien nopeusrajoitusten siirtymäaika kesärajoituksiin alkaa maaliskuun alusta26.2.2025 08:05:25 EET | Tiedote
Moottoriteillä nopeusrajoitukset on laskettu talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitusperiaatteiden mukaisesti enintään 100 kilometriin tunnissa. Takaisin kesärajoituksiin siirrytään tavallisesti maalis-huhtikuun vaihteessa, kun päivät pitenevät ja ajo-olosuhteet paranevat. Poikkeuksena ovat kuitenkin moottoritiet, joissa on vaihtuvat nopeusrajoitukset. Niillä kesänopeuksia voidaan käyttää valoisaan aikaan hyvissä keliolosuhteissa jo maaliskuun alusta alkaen. Esimerkiksi 120 km/h rajoitusta voidaan siis käyttää jo 1.3.2025 alkaen, jos sää- ja keliolot sen sallivat. Keväällä ajokelit saattavat kuitenkin vaihdella nopeasti tienkohdittain ja vuorokaudenajoittain. Talvi ja pakkaset jatkuvat vielä, minkä vuoksi turvallinen ajonopeus voi olla huomattavasti alempi kuin liikennemerkissä osoitettu nopeusrajoitus. Tärkeää on siis valita oikea tilannenopeus olosuhteiden mukaan moottoritielläkin. Kotkan kohdan talvirajoitus valtatiellä 7 Kaakkois-Suomen ELY-keskus otti kuluvalle talvikaudelle käyttöön
Lomautettujen määrä vähentynyt Kaakkois-Suomessa – nuorten työttömyys yhä kasvussa25.2.2025 08:08:05 EET | Tiedote
Kaakkois-Suomessa työttömien määrä kasvoi tammikuussa 11 prosentilla vuodentakaisesta. Lomautettujen määrä väheni vuodentakaisesta ja myös joulukuusta. Nuorten ja ulkomaalaistaustaisten työttömyys on kasvanut suhteellisesti enemmän kuin kaikkien työttömien. Korkeakoulutettujen työttömyys on myös huomattavasti lisääntynyt. Pitkäaikaistyöttömyys on kasvussa edelleen. Uusien avointen työpaikkojen määrä väheni muissa alueen seutukunnissa paitsi Kouvolassa.
Valtatien 6 parantaminen Kouvolan kohdalla välillä Keltti-Tanttari välillä etenee - tiesuunnitelma nähtäville18.2.2025 08:13:01 EET | Tiedote
Tiesuunnitelma valtatien 6 parantamisesta Keltin ja Tanttarin välillä on valmis. Kaakkois-Suomen ELY-keskus on asettanut tiesuunnitelman nähtäville, ja siitä voi jättää muistutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme