Kokoomuksen Sirén ja Laiho: Työterveyshuoltoa ei tule purkaa
Kokoomuksen kansanedustajat Saara-Sofia Sirén ja Mia Laiho vastustavat THL:n esitystä monikanavarahoituksen purkamisesta. Monikanavarahoituksen purkaminen tarkoittaisi muun muassa työterveyshuollon lakkauttamista. Sirén toimii myös työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana ja Laiho sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtajana.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL julkaisi maanantaina 10. maaliskuuta tutkimuksen hyvinvointialueiden tilanteesta kaksi vuotta sote-uudistuksen jälkeen. Tutkimuksessa nostetaan jälleen esille kysymys monikanavarahoituksen purkamisesta. Monikanavarahoituksen purkaminen tarkoittaisi muun muassa nykymuotoisen työterveyshuollon purkua.
”Työterveyshuollon piirissä on noin 90 prosenttia palkansaajista. Kokoomus puolustaa palkansaajan oikeutta työterveyteen. Valtaosan sen kuluista maksaa työnantajat ja minusta on äärettömän tärkeää, että työnantajat ovat suoraan mukana rahoittamassa työntekijöidensä terveyttä. On työntekijöiden etu, että työnantajat ovat itsekin taloudellisesti ja toiminnallisesti sitoutuneita työntekijöidensä hyvinvointiin”, Sirén toteaa.
Sirén muistuttaa, että työolojen kehittämisen ja työterveydenhuollon kautta työnantajilla on parhaat edellytykset lyhentää sairauspoissaoloja ja ennaltaehkäistä työkyvyttömyyttä.
”Terveydenhuollon tarpeet lapsilla, työikäisillä työntekijöillä, opiskelijoilla ja senioreilla ovat erilaisia. On siksi ihan perusteltua, että meillä on kouluterveydenhuolto, opiskelijaterveydenhuolto ja työterveyshuolto. Työn terveellisyyden ja työkyvyn edistäminen ovat työterveyshuollon ydinosaamista”, Laiho sanoo.
”Kokoomus haluaa, että työterveydenhuoltoa kehitetään entisestään, jotta se palvelee suomalaisten terveyttä vieläkin paremmin. Esimerkiksi TYÖOTE-toimintamalli tulee jalkauttaa kaikilla hyvinvointialueilla. Mallissa vahvistetaan julkisen terveydenhoidon ja työterveydenhuollon välistä työnjakoa. Sillä voidaan tutkitusti lyhentää sairauspoissaoloja, mistä hyötyvät niin työntekijät, työnantajat kuin koko yhteiskunta”, Laiho muistuttaa.
Laihon mielestä uusien hallinnollisten muutosten aika sote-järjestelmässä ei ole nyt, kun sote-palvelut ovat vasta uudistumassa hyvinvointialueilla.
”Työterveyshuolto toimii nykyisellään hyvin. Sen purkaminen ei ole viisasta eikä suomalaisen työntekijän edun mukaista”, Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kilpi: Päihtyneenä ajaminen ja väärinpysäköinti kuriin – sähköpotkulautojen pelisäännöt vihdoin kuntoon11.3.2025 16:44:20 EET | Tiedote
Sähköpotkulaudat ovat vakiintuneet osaksi kaupunkiliikennettä, mutta niiden hallintaan liittyvät haasteet ovat kasvaneet. Orpon hallituksen esitys tuo kunnille kaivatut sääntelykeinot, joilla sähköpotkulautojen määrää, pysäköintiä ja käyttöaikoja voidaan rajoittaa. Muutosten tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta, selkeyttää liikennesääntöjä ja vähentää onnettomuuksien aiheuttamia kustannuksia.
Kokoomuksen Kaunisto: Suomen ja Euroopan on vahvistettava asemaansa globaalisti kaupan, investointien ja innovaatioiden keinoin11.3.2025 14:56:08 EET | Tiedote
Eduskunta keskusteli tänään kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selonteosta. Kansanedustaja, eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kauniston mukaan Suomen on aktiivisesti vahvistettava kauppasuhteitaan ja vaikutettava kansainväliseen sääntöpohjaiseen järjestelmään. Muuttuva maailmanpoliittinen tilanne edellyttää Suomelta ennakoivaa ja rohkeaa otetta.
Kokoomuksen Sarkomaa: Kotitalousvähennyksen laajentamista asunto-osakeyhtiöiden remontteihin selvitettävä11.3.2025 07:06:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa ehdottaa, että hallitus käynnistäisi selvityksen kotitalousvähennyksen laajentamisesta asunto-osakeyhtiöiden teettämiin remontteihin hallitusohjelmakirjauksen mukaisesti.
Varapuhemies Paula Risikko: Suomeen tarvitaan hoivatakuu – vanhuspalvelulakia kiristettävä9.3.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Eduskunnan varapuhemies, kansanedustaja, terveystieteiden tohtori Paula Risikko on huolissaan ikääntyneiden palveluiden saatavuuden viiveistä. Risikko vieraili Kankaanpäässä Kankaanpään Kokoomuksen tilaisuudessa lauantaina 8.3.2025.
Varapuhemies Paula Risikko: Naisia tarvitaan turvallisuuden tekijöinä8.3.2025 13:35:00 EET | Tiedote
Naisten osallistuminen yhteiskunnan turvallisuuteen ja kriisinsietokyvyn kehittämiseen vahvistaa koko yhteiskuntaa. Heidän roolinsa on merkittävä sekä vapaaehtoistyössä että viranomaistehtävissä, muistuttaa eduskunnan varapuhemies, kansanedustaja Paula Risikko.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme