
Härmä Air investoi kasvuun ja kehitykseen – uudet tuotanto- ja liiketilat Härmästä
Härmä Air on investoinut uuteen kiinteistökokonaisuuteen ja aloittaa välittömästi sen kehittämisen tehokkaiksi tuotanto- ja liiketiloiksi. Keskeisellä paikalla, valtatie 19:n varressa sijaitseva 3 700 neliömetrin kiinteistökokonaisuus tarjoaa runsaasti lisätilaa toiminnan kehittämiseen.

Vastatakseen kasvavaan kysyntään Härmä Air on investoinut uuteen kiinteistökokonaisuuteen, jonka kehittäminen tehokkaiksi tuotanto- ja liiketiloiksi alkaa välittömästi. Keskeisellä paikalla sijaitseva 3 700 neliömetrin kiinteistökokonaisuus tarjoaa runsaasti lisätilaa toiminnan kehittämiseen.
Brändinmukaiset tilat vastaamaan tuotteen laatua
Härmä Air suunnittelee ja valmistaa innovatiivisia terässavupiippuja. Suomessa suunnitellut ja valmistetut Siro-savupiiput tunnetaan myös Euroopassa.
“Olemme onnistuneet luomaan laadukkaan tuotteen, jonka suosio kasvaa tasaiseen tahtiin. Investoinnin myötä voimme vastata kasvavaan kysyntään sekä uudistaa tuotanto- ja liiketilamme vastaamaan tuotteemme korkeaa laatua”, kertoo Mika Koivisto, Härmä Airin toimitusjohtaja.
Lisää tehokkuutta ja viihtyvyyttä
Uuden kiinteistön keskeinen sijainti helpottaa alihankkijoiden kanssa tehtävää yhteistyötä, mikä lisää toimitusketjun joustavuutta ja nopeuttaa materiaalien kulkua tuotannon ja varastoinnin välillä.
Selkeäpohjainen kiinteistö mahdollistaa tehokkaan layout-suunnittelun, mikä parantaa tuotannon läpivirtausta sekä optimoi raaka-aineiden ja valmiiden tuotteiden sijoittelun. Tämä edistää sujuvaa logistiikkaa, vähentää turhia siirtoja ja tehostaa tuotantoprosesseja.
Tuotannon tehostuessa myös työntekijöiden arjesta tulee mielekkäämpää. “Haluamme tarjota työntekijöillemme entistä viihtyisämmän ja toimivamman työympäristön, joka tukee sekä tehokkuutta että hyvinvointia”, kertoo Jari Hautala, Härmä Airin hallituksen puheenjohtaja.
Tuotantoon varataan omat tilat eri käyttötarkoituksiin, kun taas toimisto- ja myyntitilat sijoitetaan erilliseen yksikköön. Tämä yksikkö sisältää myös showroom-tilat, jotka palvelevat yhteistyökumppaneita esimerkiksi koulutuskäytössä ja asiakastapaamisissa.
Oikea hetki investoida
Pitkään taantumassa ollut rakennusala on jo alkanut elpyä esimerkiksi uuden rakentamislain ja korkojen laskun myötä. Rakentamisen suhdanteiden odotetaan kääntyvän entistä positiivisemmiksi ensi vuonna. Hetki olikin otollinen investoida yrityksen kasvuun tulevaisuudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari Hautala
Hallituksen puheenjohtaja
040 7229 263
jari.hautala@harmaair.com
Mika Koivisto
Toimitusjohtaja
040 3500 823
mika.koivisto@harmaair.com
Kuvat





Liitteet
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.