Finlandia-palkitun Nadja Sumasen lastenromaani Satsunabuna on hellyttävän vekkuli tarina pelkojen voittamisesta
Kahden erityislaatuisen ystävyksen seikkailu kaupungin viemäriverkostoissa on täynnä vauhtia, jännitystä ja lämmintä huumoria.

Ilmestyy 27.3.
Yksinäinen 10-vuotias poika, joka kutsuu itseään Aladobiksi tutisevan lihahyytelön mukaan, saa merkillisen vieraan. Otuksen nimi on Satsunabuna, ja se mesoaa: ”Mätä hapanmarja mama! Ällömöllö pöhköpää pikkusisko!”
Siitä alkaa erityinen ystävyys, ja Aladobi huomaa odottavansa Satsunabunaa yhä uudelleen kylään. Kunnes tapahtuu jotain kamalaa: surua, pettymystä ja väsymystä kasvuvoimanaan käyttävä Surusilmäsammakko sieppaa Satsunabunan äidin. Uskaltaako Aladobi lähteä mukaan pelastusretkelle viemäriin? Eihän hän ole seikkailija – eikä varsinkaan mikään sankari.
Finlandialla Rambo-nuortenkirjastaan palkittu Nadja Sumanen käsittelee ensimmäisessä lastenromaanissaan pelkojen voittamista. Hän kuvailee Satsunabunaa hellyttävän vekkuliksi ralliksi jaetun ilon, toivon ja kauneuden merkityksestä tilanteessa, jossa joudutaan ylivoimaiselta tuntuvan pelottavien asioiden kanssa kuonokkain.
”Tässä reissussa rähjäännytään, mutta punnitaan myös se, mitä todellinen rohkeus on.”
Mukaansatempaavaan tarinaan Sumasta ovat innoittaneet lukuisat huikeat leikit, hurjat tarinat ja kekseliäät ilmaisut, joita hän on saanut lasten kanssa jakaa.
Lastenromaanin kuvituksesta vastaa Nora Surojegin, joka Sumasen mukaan on tavoittanut Satsunabuna-otuksen silminnähtäväksi tukkatöyhtöä, viiksikarvoja ja hännän viuhausta myöten.
Nadja Sumanen on kirjailija, toimintaterapeutti ja psykoterapeutti, joka tykkää ihmetellä elämää yhdessä lasten ja perheiden kanssa. Nora Surojegin on kuvittaja, kirjailija ja graafikko, jonka kuvissa on huumoria ja lämpöä.
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt sekä lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
25 vuotta kätilönä toiminut Minna Bergman jakaa uutuuskirjassaan uransa ikimuistoisimmat synnytyskertomukset17.3.2025 09:36:13 EET | Tiedote
Miten synnytys sujuu 10 lapsen konkariäidiltä? Minkälaista on kuljettaa erittäin pieniä keskosia helikopterilla tehohoitoon? Tai auttaa ympärileikattua naista synnyttämään alateitse?
Kaisa Viitala ja Freida McFadden voittivat Storytel-palkinnon14.3.2025 10:05:00 EET | Tiedote
Vuoden 2024 parhaat äänikirjat ja lukijat on palkittu Storytel-gaalassa. Kaisa Viitala ja Freida McFadden saivat tunnustusta teoksistaan "Klaanin vieraana" ja "Kotiapulaisen salaisuus".
Uutuuskirja porautuu suunnistuslegenda Pasi Ikosen elämään ja kuolemaan13.3.2025 12:48:43 EET | Tiedote
Marko Kantomaan Myrskyn suunnistaja on vahvan jäljen jättävä elämäkerta suunnistuslegendan myrskyisästä ja äärimmäisestä elämästä ja kuolemasta.
Sanna Karlströmin uuden runokirjan teksti kulkee tämän- ja tuonpuoleisen rajaa12.3.2025 14:52:42 EET | Tiedote
Palkitun runoilijan uusimmassa teoksessa elämän ja kuoleman välinen raja häilyy.
G. R. R. Martinin veijaritarinat Westerosin mailta12.3.2025 12:19:39 EET | Tiedote
Seitsemän kuningaskunnan ritari kokoaa kansiensa väliin ylistetyn fantasiakirjailijan kolme kiitettyä pienoisromaania tarkistettuina laitoksina. Tarinat sijoittuvat kirjailijan maailmanmaineeseen nostaneeseen Tulen ja jään laulu -sarjan maailmaan, ja niistä on tekeillä televisiosarja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme