Riikka Säkkinen Laptin HR-johtajaksi
Laptin HR-johtajaksi on nimitetty KTM Riikka Säkkinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025.

Riikka Säkkinen siirtyy Laptille Myrsky Energialta HR- ja viestintäjohtajan roolista. Ennen tätä Riikka on toiminut pitkään Hoivatilat Oyj:n HR- ja viestintäjohtajana.
– Iloitsen suuresti mahdollisuudesta liittyä ketterien laptilaisten joukkueeseen. Tuntuu hyvältä päästä henkilöstöjohtajana osaksi työyhteisöä, jossa jokaista arvostetaan ihmisenä ja ammattilaisena. Uskon, että hyvinvoivat ja sitoutuneet työntekijät ovat Laptin menestyksen perusta, kertoo Riikka Säkkinen.
– Toivotan Riikan tervetulleeksi Laptille! Olemme iloisia, että saamme Riikan mukaan rakentamaan laptilaista, ihmisläheistä yrityskulttuuria ja alan halutuinta työpaikkaa, toivottaa toimitusjohtaja Jussi Karjula.
Lapti on tunnettu asuntorakentamisen lisäksi vahvana erikoisrakentamisen osaajana. Merkittävimpiä käynnissä olevia hankkeita ovat muun muassa KYS Uusi Sydän -sairaalahanke Kuopiossa, päiväkodin ja alakoulun yhdistävä Saikantalo Lempäälässä, Nanunkallion koulu, päiväkoti ja valmistuskeittiö Raumalla, Pohjolan OP:n uusi toimitalo Oulussa, huoneistohotelli Break Sokos Hotel Himos sekä Tikkurilan Vanhustenkeskus Vantaalla. Laptilla työskentelee noin 400 alan ammattilaista.
Yhteyshenkilöt
Jussi Karjula, toimitusjohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, p. 040 773 4054, jussi.karjula@lapti.fi
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Kuloistenniityn päiväkoti saavutti harjakorkeuden Raisiossa – uusi päiväkoti otetaan käyttöön elokuussa11.3.2025 10:31:51 EET | Tiedote
Kuloistenniityn asuinalueen uusi päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Raision ja Turun rajalla sijaitseva, 170 lapselle suunniteltu päiväkoti valmistuu heinäkuussa ja se otetaan käyttöön elokuun alussa.
Laptin tulostiedote 2024: Positiivinen tulos, 100 miljoonan euron kasvutavoite vuodelle 20254.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti Oy:n tulos palasi voitolliseksi vuonna 2024. Tuloskäänteen taustalla olivat erityisesti menestyminen urakointiliiketoiminnassa ja kustannusrakenteen tasapainottaminen vastaamaan muuttunutta toimintaympäristöä. Yhtiö tavoittelee merkittävää, jopa 100 miljoonan euron liikevaihdon kasvua vuonna 2025 vahvan tilauskantansa ja tasapainoisen taloustilanteensa ansiosta.
Jynkän päiväkoti saavutti harjakorkeuden Kuopiossa – valmistuu loppukesästä 202528.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kuopioon nouseva Jynkän päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Virstanpylvästä juhlittiin työmaahenkilöstön ja kutsuvieraiden kesken työmaalla 27.2.2025. Kuusiryhmäisessä päiväkodissa on panostettu toiminnallisuuden ja muuntojoustavuuden lisäksi ekologisuuteen ja energiatehokkuuteen. Hirsirakenteinen päiväkoti valmistuu loppukesästä, ja se otetaan käyttöön syksyllä 2025.
KYSin pääsairaalan peruskorjaus harjakorkeudessa – tilat käyttöön joulukuussa14.2.2025 12:00:00 EET | Tiedote
KYSin pääsairaalan kaupunkikuvallisesti tunnetuimman osan, vuonna 1959 valmistuneen vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on edennyt harjakorkeuteen. Vuoden loppupuolella käyttöönotettaviin vuodeosastotiloihin tulee käyttöön 149 sairaansijaa. Peruskorjausvaiheen tavoitebudjetti on n. 77,4 miljoonaa euroa. Pääsairaalan peruskorjaus on KYS Uusi Sydän -projektin kolmas vaihe.
Lopen palvelutalo saavuttanut harjakorkeuden – valmistuu elokuussa 202513.2.2025 12:00:41 EET | Tiedote
Lopen Kirkonkylään nouseva uusi ikäihmisten palvelutalo on saavuttanut harjakorkeuden. Virstanpylvästä juhlittiin työmaahenkilöstön ja kutsuvieraiden kesken työmaalla 13.2.2025. Palvelutalo valmistuu elokuun lopussa, ja ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin tiloihin syksyllä 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme