Oulun yliopisto

Koulujen hyvinvointi-interventiot huomioivat harvoin oppilaiden sosiaalisen taustan

Jaa

Tutkimukset osoittavat, että lasten ja nuorten hyvinvointi vaihtelee sosiaalisen taustan mukaan. Koulu tarjoaa mahdollisuuksia kaventaa näitä eroja, mutta hyvinvointi-interventioiden vaikutuksia eri taustoista tuleviin oppilaisiin tunnetaan vielä heikosti. Tuore systemaattinen tutkimuskatsaus osoittaa, että vain harvat kouluja koskevat interventiotutkimukset huomioivat oppilaiden sosiaalisen taustan vaikutukset tukitoimien arvioinnissa.

Tero Sivula / Rodeo

Oulun yliopiston johtamassa tutkimuksessa käytiin läpi yli 10 000 kansainvälistä julkaisua, joista 44 valikoitui tarkempaan analyysiin. Suurin osa interventiotutkimuksista oli toteutettu Euroopassa ja mukana oli myös neljä suomalaista tutkimusta. Interventiot sisälsivät muun muassa fyysistä aktiivisuutta ja tietoisuustaitojen harjoittelua.

Tulokset osoittavat, että vaikka monet koulupohjaiset hyvinvointi-interventiotutkimukset keräävät monipuolisesti tietoa oppilaiden sosiaalisesta taustasta, vain harvat analysoivat ja raportoivat tuloksia eri taustatekijöiden mukaan. Yleisimmin tarkasteltiin sukupuolieroja, kun taas esimerkiksi perheen sosioekonominen asema tai oppilaan etninen tausta huomioitiin harvemmin.

"Hyvinvointierojen tarkastelun puutteeseen saattaa osaltaan vaikuttaa tutkimusinterventioiden rajalliset otoskoot. Taustatekijöiden raportointi mahdollistaisi kuitenkin myöhemmän tutkimustulosten yhdistämisen ja luotettavammat johtopäätökset. Tämä edistäisi vaikuttavimpien ja yhdenvertaisuutta tukevien interventioiden tunnistamista ja laajempaa käyttöönottoa”, toteaa tutkimuksen pääkirjoittaja, tutkijatohtori Eetu Haataja Oulun yliopiston väestöterveyden tutkimusyksiköstä.

Tutkimus viittaa alustavasti siihen, että sekä koko kouluyhteisölle suunnatut laajat ohjelmat että pienemmät pedagogiset muutokset voivat tietyissä tapauksissa parantaa hyvinvoinnin tasa-arvoa kouluissa. Lisätutkimusta tarvitaan kuitenkin siitä, miten erilaiset interventiot vaikuttavat.

Tutkimuskatsaus julkaistiin European Journal of Public Health -lehdessä. Se on osa SchoolWell -hanketta, jossa luodaan tutkimukseen perustuvia ratkaisuja oppimisen ja kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin samanaikaiseen edistämiseen peruskoulussa.

Tutkimusjulkaisu: Eetu Haataja, Heidi Leppä, Mikko Huhtiniemi, Rozenn Nedelec, Tiina Soini, Timo Jaakkola, Mika Niemelä, Tuija Tammelin, Marko Kantomaa, Social inequalities in the effects of school-based well-being interventions: a systematic review, European Journal of Public Health, 2025. https://doi.org/10.1093/eurpub/ckaf005

Tutkimusta rahoittivat Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) ja EU:n Horisontti Eurooppa -ohjelma.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tutkijatohtori Eetu Haataja, Oulun yliopisto, 0294 48 3667, eetu.haataja@oulu.fi

Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Fysiikan päivät 26.–28.3. kokoaa Ouluun parisataa tutkijaa – yleisöluennon aiheena tekoäly ja Euroopan suurin supertietokone Kajaanissa17.3.2025 07:04:00 EET | Kutsu

Fysiikan päivät kokoaa Ouluun tutkijoita ja opiskelijoita Suomesta ja kansainvälisesti. Yleisöluento 26.3. Oulun keskustassa, Valve-salissa kuullaan tieteen huipulta, kun Lumi-supertietokoneen johtaja Pekka Manninen kertoo historian ja tulevaisuuden suurimpien tietokoneasennusten merkityksestä tieteelle. Toimittajat ovat tervetulleita tutustumaan fysiikan tutkimukseen – huippututkijat ovat haastateltavissa.

Meditaation vaikutuksia terveyteen tutkitaan – työkaluja jopa syövän hoitoon ja varhaiseen havaitsemiseen11.3.2025 06:46:00 EET | Tiedote

Oulun yliopisto on mukana kansainvälisessä tutkimushankkeessa, jossa selvitetään meditaation vaikutuksia terveyteen. Tutkimuksessa keskitytään erityisesti aivojen tuottamiin solunulkoisiin vesikkeleihin, jotka välittävät tietoa solujen välillä ja voivat olla avainasemassa mielen ja kehon välisessä yhteydessä. Tavoitteena on luoda uusia työkaluja terveyden seurantaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye