Kokoomuksen Laiho ja Väyrynen: ”Ei yhdeksän miljardin leikkauksia kukaan tee salaa” – hallitus turvaa tulevaisuuden sote-palvelut
Kokoomuksen lääkärikansanedustajat ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet Mia Laiho ja Ville Väyrynen eivät allekirjoita SDP:n suunnalta tulleita syytöksiä, että hallitus pimittäisi leikkauksiaan. Kokoomusedustajat muistuttavat, että valtaosa alueilla tehtävistä sote-säästöistä syntyy siitä, kun hyvinvointialueet yrittävät sopeutua Marinin hallituksen rahoitusmallissa varattuun rahaan ja henkilöstön saatavuuteen.

”Kun Orpon hallitus aloitti, oli Suomi nopeimmin velkaantuva maa EU:ssa. Hallitus on siivonnut edeltävien hallitusten sotkuja pian yhdeksän miljardin euron edestä. Näistä leikkauksista on puhuttu todella paljon julkisuudessa ja hallitus on toteuttanut kaikki toimensa avoimesti. Ei yhdeksän miljardin leikkauksia voi kukaan tehdä salaa. Se mikä tässä on täysin pimennossa, on SDP:n uskottava vaihtoehto kestävälle talouspolitiikalle ja sote-rahoitukselle. Neliraajajarrutusta tosin tehdään varsin näkyvästi”, Väyrynen sanoo.
”Hallitus on kohdennetusti keventänyt hyvinvointialueiden tehtäviä, jotta rajallinen henkilöstö saadaan riittämään koko maassa. Nämä toimet ovat välttämättömiä, jotta alueet voivat keskittyä ydintehtäväänsä: laadukkaiden sote-palveluiden tuottamiseen. Näitä toimia joudutaan jatkamaan vuonna 2026 ja myös tulevilla vaalikausilla. Hallitus ei pimitä mitään – päinvastoin, se tekee vastuullisia päätöksiä, joiden avulla voidaan kehittää sote-palveluja pitkällä aikavälillä”, Laiho sanoo.
Laiho muistuttaa hallituksen lisänneen sote-palveluiden rahoitusta tälle vuodelle 2,2 miljardia euroa.
”Hyvinvointialueiden rahoitukseen eli sote-palveluihin käytetään tänä vuonna 26 200 miljoonaa euroa eli melkein kolmasosa valtion budjetista. Orpon hallitus lisäsi sote-palveluiden rahoitusta tälle vuodelle 2200 miljoonaa euroa. Se on arvovalinta, kun huomioidaan, miten paljon monesta muusta on jouduttu sopeuttamaan”, Laiho toteaa.
Väyrynen ja Laiho muistuttavat, että valtaosa alueilla tehtävistä sote-säästöistä syntyy siitä, että hyvinvointialueet yrittävät sopeutua Marinin hallituksen rahoitusmallissa varattuun rahaan ja henkilöstön saatavuuteen.
”Koko sote-uudistuksen tarkoitus oli, että laajemmilla hartioilla pystytään järjestämään asukkaiden palvelut ja hillitsemään kustannuksia. Hyvinvointialueet itse arvioivat, että tässä on pitkälti onnistuttu. Nyt kun SDP on oppositiossa, he tuntuvat kokonaan unohtaneen tämän tekemänsä uudistuksen”, Laiho toteaa.
”Hallituksen tekemä ryhtiliike talouspolitiikan osalta on aivan välttämätön myös sote-palveluiden kannalta. Haluammehan rahoittaa sairaaloita, perusterveydenhuoltoa ja vanhuspalveluita kestävästi myös tulevaisuudessa. Se on rehellistä sanoa suomalaisille ääneen. Samaa ei voi sanoa SDP:n linjasta. Suomen lainanantajat ja luottoluokittajat eivät loputtomiin katsele pelkkää näköalatonta velkajuhlaa”, Väyrynen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Ville VäyrynenKansanedustaja
Keski-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Laiho ja Vuornos – SDP:n sote-kritiikiltä putosi pohja19.3.2025 16:14:29 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä äänesti keskiviikkona hallituksen esityksen puolesta, jolla kasvatetaan Kela-korvauksia mm. gynekologikäynteihin. Kokoomuksen kansanedustajat Mia Laiho ja Henrik Vuornos iloitsevat, että SDP on tullut hallituksen linjoille Kela-korvausten kehittämisessä.
Kokoomuksen Autto EU:n puolustuksen valkoisesta kirjasta: Nyt on siirryttävä sanoista tekoihin19.3.2025 15:08:12 EET | Tiedote
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autto (kok.) pitää Euroopan komission puolustuksen valkoista kirjaa odotettuna ja ajankohtaisena avauksena, joka osoittaa EU:n valmiuden vahvistaa puolustuskykyään. Hän korostaa, että Euroopan on pystyttävä vastaamaan turvallisuusympäristön muutoksiin yhtenäisesti ja määrätietoisesti.
Kokoomuksen Valkonen: Puhtaiden investointien verokannustin hyväksytty – Suomelle tärkeä askel kohti kestävää kasvua19.3.2025 14:07:42 EET | Tiedote
Eduskunta on tänään hyväksynyt suurten ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävien investointien verokannustimen. Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää päätöstä merkittävänä edistysaskeleena Suomen kilpailukyvyn ja puhtaan siirtymän kannalta.
Hallitus selkeyttää sähkösopimusten ehtoja ja nopeuttaa investointien liittämistä sähköverkkoon19.3.2025 13:18:14 EET | Tiedote
Ehdotetut lakimuutokset nopeuttavat investointien liittämistä sähköverkkoon, parantavat kuluttaja-asiakkaiden kuluttajansuojaa sekä mahdollistavat markkinaehtoisen kuormanohjauksen. Alkuperäisestä esityksestä poiketen talousvaliokunta päätti luopua yhdistelmälaskutuksesta sen toteuttamisen osoittauduttua teknisesti liian hankalaksi.
Kokoomuksen Sirén: Suojelutyölaki on välttämätön ihmisten hengen ja terveyden turvaamiseksi työtaistelutilanteissa18.3.2025 15:52:33 EET | Tiedote
Eduskunta käy tänään lähetekeskustelun hallituksen esityksestä, jolla turvataan suojelutyön järjestäminen työtaistelutilanteissa. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén katsoo, että suojelutyötä koskevalle yleislainsäädännölle on ollut Suomessa jo pidempään ilmeinen tarve.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme