KUTSU: PTT:n maa- ja elintarviketalouden ennusteen julkistus 3.4. klo 10
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään maa- ja elintarviketalouden ennusteensa webinaarissa torstaina 3.4. klo 10.00
Ennuste arvioi ruokamarkkinoiden ja maatalouden lähivuosien näkymiä maailmantilanteessa, jossa epävarmuus ja kansainvälisen kaupan jännitteet ovat erittäin suuria.
- Sekoittavatko tullit ja kauppasota ruokamarkkinoita?
- Miten ruuan hinta kehittyy tänä ja ensi vuonna?
- Ovatko Suomen maatalouden investoinnit pitkästä aikaa piristymässä?
Ilmoittaudu tilaisuuteen tästä: https://link.webropol.com/ep/pttmeennuste25k
Lähetämme sinulle linkin lähetykseen tilaisuutta edeltävänä päivänä.
Tervetuloa!
Lisätietoja ennusteesta:
Päivi Kujala, paivi.kujala@ptt.fi, 040 194 5184
Ennakkomateriaalit toimituksille:
Kimmo Mäkilä, kimmo.makila@ptt.fi, 040 358 0222
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Ennuste: Ennennäkemätön epävarmuus ja tullit varjostavat kasvua niin Suomessa kuin maailmalla27.3.2025 09:57:09 EET | Tiedote
Suomen talouskasvu jää tänä vuonna hauraaksi, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Suomen talous kasvaa 0,6 prosenttia tänä vuonna ja 1,7 prosenttia ensi vuonna. Taloudella olisi jo edellytykset parempaankin, mutta Trumpin politiikan ja turvallisuustilanteen lietsoma epävarmuus jäytää sekä yrityksiä että kuluttajia. Toisaalta investoinnit ja rakentaminen kääntyvät varovaiseen kasvuun. Julkisen talouden alijäämä pysyy yhä suurena varustelumenojen vuoksi.
Pikakommentti: Asuntojen hinnat matelevat edelleen27.3.2025 08:47:54 EET | Tiedote
Käännettä asuntojen hinnoissa ei nähty vielä helmikuussakaan, arvioi Pellervon taloustutkimuksen vanhempi ekonomisti Veera Holappa aamun tilastoja. Asuntomarkkinoiden elpymistä hillitsevät muun muassa korkealla pysyvä työttömyys ja kuluttajien epävarmuus taloudestaan.
MUISTUTUSKUTSU: PTT:n maa- ja elintarviketalouden ennusteen julkistus 3.4. klo 1026.3.2025 07:57:47 EET | Kutsu
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään maa- ja elintarviketalouden ennusteensa webinaarissa torstaina 3.4. klo 10.00 Ennuste arvioi ruokamarkkinoiden ja maatalouden lähivuosien näkymiä maailmantilanteessa, jossa epävarmuus ja kansainvälisen kaupan jännitteet ovat erittäin suuria.
Pikakommentti: Synkät luvut työmarkkinoilta helmikuussa25.3.2025 08:49:22 EET | Tiedote
Suomen työmarkkinoiden tilanne nytkähti helmikuussa selvästi huonompaan suuntaan, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n vanhempi ekonomisti Henna Busk aamun tilastoja.
KUTSU: PTT:n kansantalouden ennusteen julkistus 27.3. klo 10.00 – miten maailman myllerrys heijastuu Suomen talouteen?11.3.2025 09:16:51 EET | Kutsu
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään kansantalouden ennusteensa webinaarissa torstaina 27.3. klo 10.00. Ennusteessa luodaan katsaus Suomen talouden kasvunäkymiin tämän ja ensi vuoden aikana nopeasti muuttuvassa geopoliittisessa tilanteessa – miten maailman myllerrys heijastuu talouteen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme