Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Omalääkärit nimettynä asukkaille Vaalan ja Utajärven sosiaali- ja terveysasemilla

Jaa

Hoidon jatkuvuutta on edistetty Vaalan ja Utajärven sosiaali- ja terveysasemilla nimeämällä kunnan asukkaille potilastietojärjestelmään omalääkärit alkuvuoden 2025 aikana. Omalääkäreitä nimettäessä mahdolliset aiemmat pitkäaikaiset hoitosuhteet on pyritty pitämään voimassa.

Vaalan sosiaali- ja terveyskeskuksen sisäänkäynti.
Kuva: Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella käynnissä olevassa kehittämistyössä edistetään hoidon jatkuvuusmallin käyttöönottoa. Hoidon jatkuvuusmallin käyttöönoton tavoitteena on parantaa hoidon jatkuvuutta ja saatavuutta perusterveydenhuollossa.

Hoidon jatkuvuusmallissa keskeistä on asiakkaan ja ammattilaisen välisen hoitosuhteen jatkuvuus. Hoidon jatkuvuudella on tutkitusti todettu saavutettavan sekä terveys- että kustannushyötyjä. Pohteella hoidon jatkuvuusmallin käyttöönoton rinnalla kehitetään ammattilaisten välistä yhteistyötä ja näin muodostetaan asiakkaalle sujuvampi palvelupolku.

Hoidon jatkuvuusmallin vaikutus asukkaan palveluihin

Hoidon jatkuvuusmalli koskee kiireetöntä hoitoa, esimerkiksi perussairauksien määräaikaiskontrolleja. Kiireellisessä vastaanottotyössä asiakkaan ja ammattilaisen välistä hoidon jatkuvuutta ei pystytä aina huomioimaan, vaan siinä hoito tapahtuu jatkossakin asiakaskohtaisesti tarvetta vastaavan ammattilaisen toimesta.

Hoidon jatkuvuusmallin käyttöönotto Vaalan ja Utajärven sosiaali- ja terveysasemilla ei aiheuta muutoksia asiakkaan palvelukanaviin. Hoidon tarpeen arviointia tehdään edelleen puhelimessa.

Hoidon tarpeen arvioinnin perusteella suunnitellaan tarvittava hoito. Suunniteltu hoito voi olla esimerkiksi ohjaus oireiden hoitoon kotona, konsultaatio tai ajanvaraus tarvetta vastaavalle ammattilaiselle. Mikäli hoidon tarpeen arvioinnin perusteella päädytään varaamaan kiireetön aika lääkärille, pyritään se ensisijaisesti järjestämään omalle lääkärille, etenkin hoidon jatkuvuudesta eniten hyötyvien asiakkaiden kohdalla. Tämän vuoden tavoitteena on kehittää myös omahoitajamallia.

Kuntalaisia palvelevat myös kansallinen digipalvelu Omaolo sekä 13.1.2025 Vaalassa, Utajärvellä ja Muhoksella aloittanut Digitaalinen sote-keskus. Digitaalinen sote-keskus on avoinna Pohteen verkkosivuilla maanantaista perjantaihin kello 7–21 ja viikonloppuisin sekä arkipyhinä kello 8–18.

Lisätietoja Suomen kestävän kasvun ohjelmasta

Pohteella hoidon jatkuvuusmallin käyttöönottoa laajennetaan vaiheittain koko hyvinvointialueelle. Hoidon jatkuvuuden kehittämistyötä tehdään Pohteella osana RRP-hankekokonaisuutta. Suomen kestävän kasvun ohjelman rahoitus tulee EU:n kertaluonteisesta elpymisvälineestä (NextGenerationEU).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Tilanne- ja johtokeskus parantaa Pohjois-Suomen pelastustoiminnan johtamisjärjestelmää31.3.2025 20:57:09 EEST | Tiedote

Pelastustoimen tilanne- ja johtokeskustoiminta uudistui alkuvuodesta. Suomeen on muodostettu viisi yhteistyöaluetta, joilla tulee olla oma alueellinen tilanne- ja johtokeskus. Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos vastaa koko Pohjois-Suomen yhteistyöalueen pelastustoiminnan tilanne- ja johtokeskuksen kehittämisestä ja toiminnasta. Tilanne- ja johtokeskus palvelee tiistaista 1.4.2025 lähtien Pohjois-Suomen yhteistyöalueen pelastuslaitoksia, joihin kuuluvat Pohjois-Pohjanmaan lisäksi Lapin, Kainuun ja Keski-Pohjanmaan pelastuslaitokset.

OYSin organisaatiorakenteeseen suunnitellaan uudistuksia31.3.2025 15:01:00 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueelle. Kahdessa vaiheessa tehtävillä muutoksilla on tarkoitus parantaa muun muassa hoitoketjujen integraatiota, erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta sekä hoidon saatavuutta uudistamalla johtamisorganisaatiota ja -vastuita. Ensimmäiseen vaiheeseen liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025.

Yhdyspintalautakunta myönsi kumppanuusavustuksia 27 kohteelle27.3.2025 16:23:31 EET | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen yhdyspintalautakunta kokoontui 27.3.2025 puheenjohtaja Sanna Laineen johdolla. Lautakunta käsitteli kumppanuusavustuksia ja päätti myöntää avustuksia yhteensä 496 000 euroa 27 kohteelle. Lisäksi lautakunta kuuli ajankohtaiskatsaukset hyvinvoinnin palvelutarjotin Reittiksestä, hyvinvointikertomuksesta ja hyvinvointisuunnitelmasta sekä vaikuttamistoimielimistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye