Tampereen yliopistosta valmistuu 135 uutta lääkäriä
Tampereen yliopistosta valmistuvat lääketieteen lisensiaatit vannovat lääkärinvalansa perjantaina 28.3.2025. Tutkintotodistuksen kuusivuotisesta koulutuksesta saa 135 nuorta lääkäriä. Nyt valmistuvat mukaan lukien Tampereen yliopistosta on valmistunut kaikkiaan 4428 lääketieteen lisensiaattia. Yliopisto aloitti lääkärikoulutuksen vuonna 1972.

Lääkäripulasta puhutaan nyt paljon. Tampereen yliopiston lääketieteen ja terveysteknologian tiedekunnan dekaani Seppo Parkkila kertoo, että lääkärikoulutusta on lisätty viime vuosien aikana merkittävästi Suomessa.
– Tällä hetkellä koulutettavia on lääketieteellisissä tiedekunnissa enemmän kuin koskaan ennen. Seuraamme tilannetta tarkasti sekä lääkärien peruskoulutuksen että erikoislääkärikoulutuksen näkökulmasta. Hyvinvointialueuudistuksen vakiintuminen tulee lähivuosina näyttämään paremmin, millaisia koulutustarpeita on.
Lääkärikoulutus vaatii paljon resursseja ja osaamista. Parkkila huomauttaakin, että lukumäärä ei ole ainoa huomioitava asia, vaan myös koulutuksen laatuun täytyy kiinnittää erityistä huomiota.
– Haluamme kaikki hyviä lääkäreitä, Parkkila muistuttaa.
Pirhan vastaava johtajaylilääkäri Sirpa Rainesalo kertoo, että Pirkanmaalla on tällä hetkellä kokonaisuudessaan kohtuullisen hyvin lääkäreitä, mutta he eivät jakaudu alueelle tasapuolisesti. Tietyillä erikoisaloilla yksityissektori myös vie lääkäreitä julkiselta puolelta.
Lääkäreiden määrän kannalta vaikeita erikoisaloja ovat Rainesalon arvion mukaan ainakin psykiatriset alat, keuhkosairaudet, neurologia ja fysiatria.
– Erikoistumisoikeuksia jaettaessa Tampereen yliopisto menestyy hyvin muihin yliopistoihin verrattuna. Esimerkiksi sisätautien erikoisalojen opinto-oikeudet on saatu suunnitellusti jaettua, vaikka ala on valtakunnallisesti haastava. Tampereen yliopisto ja TAYS onnistuvat houkuttelemaan nuoria lääkäreitä erikoistumaan, mikä vahvistaa tulevaisuuden erikoislääkäritilannettakin, Rainesalo kertoo.
Pirkanmaalla vähän alle 50 prosenttia terveyskeskuslääkäreistä on tällä hetkellä yleislääketieteen erikoislääkäreitä. Rainesalon mukaan luvun pitäisi olla 70 prosenttia, jotta osaaminen olisi riittävä ja hoidon jatkuvuus saadaan turvattua.
Unelma-ammatti saavutettu
Perjantaina valmistuvan Eemil Taipaluksen päällimmäisenä tunteena on riemuisa kiitollisuus. Useiden kouluvuosien ja eri oppiasteiden jälkeen edessä on valmistuminen ammattiin, joka on ollut selkeä unelma-ammatti jo pitkään. Samalla mukana kulkee lievä hölmistynyt vivahde, koska todellisuuteen ei ole vielä täysin orientoitunut.
– Olen kiitollinen siitä avusta ja opetuksesta, mitä yliopisto, ystävät, perhe ja muut matkalla mukana olleet ovat osaltaan antaneet. Opiskeluista jää mieleen paljon erilaisia hilpeitä hetkiä niin opintojen kuin vapaa-ajan puolelta. Suurimpana mieleen jää kuitenkin kokemus yhteisöstä, jossa olemme nyt tiiviisti viettäneet aikaa viimeiset kuusi vuotta, Taipalus sanoo.
Taipalus aloittaa valmistumisensa jälkeen työt terveyskeskuslääkärinä Sastamalassa. Samalla hän aloittaa yleislääketieteen erityiskoulutuksen.
– Pitkän tähtäimen tavoitteeni on pätevöityä erikoislääkäriksi ja tehdä myös tutkimusta. Haluaisin käydä tutustumassa sairaalamaailmassa eri erikoisaloihin ja ohjautua näin itselleni sopivalle alalle. Tällä hetkellä uskoisin, että minusta tulee lastenlääkäri.
Nyt valmistuva vuosikurssi on ensimmäinen, joka on suorittanut opintonsa kokonaan uudessa Tampereen yliopistossa. Matkalle onkin Taipaluksen mukaan sattunut kaikenlaista kehitystä, myllerrystä ja globaaliakin haastetta.
– Näistä kaikista on kuitenkin hienosti päästy eteenpäin ja kasvettu matkan varrella. Kiitokset Tampereen yliopistolle!
Perjantain juhlassa tervehdyssanat lausuva Seppo Parkkila onnittelee lämpimästi uusia lääkäreitä merkittävästä saavutuksesta.
– Olette valmistuneet alalle, jossa on hyvin monenlaisia mahdollisuuksia. Lääkärin kouluttautuminen ei pääty siihen, että valmistuu lääketieteen lisensiaatiksi, vaan sen on elinikäinen matka lääketieteen ihmeelliseen maailmaan, Parkkila sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eemil TaipalusValmistuva lääketieteen lisensiaatti
eemil.taipalus@tuni.fiTarja LehtoKoulutusasiantuntija
Lisätietoja juhlasta ja valmistuneiden määristä
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Tampereen yliopiston vuoden 2024 tilinpäätös: kansainvälinen tutkimusrahoitus kasvoi ja tutkintomäärät nousivat kaikilla koulutusasteilla27.3.2025 15:55:38 EET | Tiedote
Tampereen yliopiston saama kansainvälinen kilpailtu tutkimusrahoitus jatkoi kasvuaan vuonna 2024. Kymmeneltä koulutusalalta suoritettiin kaikkiaan 4 809 tutkintoa, mikä oli 400 edellisvuotta enemmän. Yliopisto valittiin mukaan Euroopan unionin sirusäädöksen pääinstrumentteihin. Liikevaihto kasvoi 367,5 miljoonaan euroon ja varsinaisen toiminnan tulos tasapainottui tavoitellusti. Tampereen korkeakoulusäätiön hallitus hyväksyi säätiön vuoden 2024 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen torstaina 27.3.2025.
Väitös: Kuoleman julkiseen käsittelyyn liittyvät talous, vaikuttaminen ja lohduttaminen, mutta kerrosten avaaminen vaatii historian tuntemusta27.3.2025 08:28:45 EET | Tiedote
FM Anna Huhtalan historia-alan väitöskirjatutkimus perehtyy 1920–1930-lukujen Suomen väkivalta- ja onnettomuuskuolemien eli poikkeuksellisten kuolemien julkiseen käsittelyyn ja osoittaa, että monet nykypäivän uutisten sisällöt pohjaavat vuosikymmeniä vanhoihin tapoihin ja käytänteisiin. Samaan aikaan kun uutisarvolla ja poliittisilla ja kaupallisilla tavoitteilla on merkityksensä, vaikuttaa kuolemasta kertovien uutisten sisältöön myös tarve ymmärtää tapahtunutta ja löytää lohdutusta.
Tampereen yliopisto kiinnostaa hakijoita – hakijamäärä kasvoi26.3.2025 13:12:56 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa Tampereen yliopistoon haki yhteensä 34 000 hakijaa. Yhteishaun kanssa samaan aikaan järjestettiin yliopistojen avoimen väylän haku, jossa Tampereen yliopiston hakukohteisiin jätettiin 315 hakemusta. Opiskelupaikkoja syksyllä alkavaan koulutukseen on tarjolla yli 3 600.
Lapsiuhritutkimus selvittää lasten kokemaa väkivaltaa25.3.2025 12:24:39 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto toteuttaa seuraavan kansallisen Lapsiuhritutkimuksen vuosina 2025-2026 osana Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) Turvalliset kadut -kokonaisuutta. Aikaisempien Lapsiuhritutkimusten tuloksia on käytetty laajasti päätöksenteossa sekä lasten ja nuorten palveluiden kehittämisessä.
Väitös: Tulosperusteiset liiketoimintamallit laitevalmistajien tulevaisuuden elinehtona25.3.2025 10:39:08 EET | Tiedote
Teollisuuden laitevalmistajat etsivät keinoja parantaa kykyään onnistua epävarmassa maailmassa siirtymällä tulosperusteisiin liiketoimintamalleihin. Olli Kuismanen selvittää väitöstutkimuksessaan, miten nämä mallit kestävät muutoksia ja kriisejä pitkän elinkaarensa aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme