Keski-Suomen hyvinvointialue

Savunpoistolaitteiden puutteet mutkistavat pelastustehtäviä – taloyhtiöiden huolehdittava laitteistojen toimivuudesta

Jaa

Puutteet liittyvät usein huollon laiminlyöntiin. Toimiva savunpoistolaitteisto voi olla tulipalotilanteessa pelastustoiminnan kannalta ratkaisevassa roolissa.

Keski-Suomessa pelastajat ovat kohdanneet viime aikoina useamman tulipalo-onnettomuuden, joissa kerrostalojen savunpoistolaitteistot eivät ole toimineet asianmukaisesti. Toimimaton laitteisto hidastaa pelastustoimintaa ja siten heikentää asukkaiden turvallisuutta. 

Savunpoistolaitteiston tehtävä on nimensä mukaisesti poistaa savua rappukäytävästä. Laitteistoa käyttää tulipalotilanteessa pelastusviranomainen – sitä ei ole tarkoitettu asukkaiden käyttöön. Asukkaiden on myös tärkeää muistaa, ettei savuiseen rappukäytävään saa missään tapauksessa mennä. 

– Viime aikoina pelastushenkilöstö on joutunut savunpoistolaitteiston puutteiden vuoksi rikkomaan rappukäytävän ikkunoita ja pahimmassa tapauksessa ohjaamaan savua jonkun asunnon kautta ulos, mikä aiheuttaa vaurioita kyseiselle asunnolle. Vaurioita, joita ei tarvitsisi aiheuttaa, jos taloyhtiön savunpoistolaitteisto toimii, palomestari Mikko Vanhanen kertoo. 

Laitteiston tyypillisimmät ongelmat syntyvät huollon ja testauksen laiminlyönnistä, joka voi johtaa siihen, että tulipalotilanteessa savunpoisto ei toimi ja savua kertyy rappukäytävään. Myös puutteellinen opastus laukaisupainikkeen luo voi aiheuttaa ongelmia. Näkyvästi käyntiovelta asti opastettu savunpoiston laukaisupainike nopeuttaa pelastustoimintaa. 

Palotarkastaja Aleksi Paananen ohjeistaa, että rakennuksen omistajan pitää testata ja huoltaa laitteisto valmistajan ohjeen mukaisesti. Laitteen kunnossapidosta määrätään pelastuslaissa.  

– Monesti kuulee, että savunpoistolaitteistoa ei uskalleta testata, kun savunpoistoluukkuja ei saada kiinni testin jälkeen. Jos näin käy, laitteistossa on vika, joka tulee korjata viipymättä, Paananen kehottaa.  

Kaikissa vanhemmissa kerrostalorakennuksissa savunpoistoa ei saa laukaistua sisääntulotasolta, vaan savunpoisto on saatettu toteuttaa esimerkiksi rikottavilla tai käsin avattavilla luukuilla, joiden käyttö vaatii rakennuksen yläkerroksiin pääsyä. Myös vanhempiin rakennuksiin suositellaan, että savunpoisto järjestetään samalla tavalla kuin uusissa rakennuksissa. Muutokset savunpoistoon voidaan tehdä esimerkiksi korjausrakentamisen yhteydessä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Mikko Vanhanen, palomestari, p. 040 483 8086, mikko.vanhanen(at)pelastustoimi.fi

Aleksi Paananen, palotarkastaja, p. 040 634 5187, aleksi.paananen(at)pelastustoimi.fi

Viestinnän yhteyshenkilö: Laura-Maija Suur-Askola, p. 040 357 5951, laura-maija.suur-askola(at)hyvaks.fi

Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.  
  
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea. 

Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.  

Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi

Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.

Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue

#hyvaks #hyväarkikaikille

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Muutostukikeskustelut tarkensivat tilannekuvaa28.3.2025 13:56:40 EET | Tiedote

Muutostukikeskustelut Keski-Suomen hyvinvointialueen ja valtioneuvoston kanssa on saatu päätökseen. Keski-Suomessa muutostukikeskustelua käytiin muun muassa ikääntyneiden palveluista, lastensuojelusta ja talouden ohjauksesta. Tänään 28. maaliskuuta pidetyssä muutostukikeskustelujen päätöstilaisuudessa käytiin keskustelua Keski-Suomen hyvinvointialueen johdon sekä valtiovarainministeriön ja sosiaali- ja terveysministeriön kesken. Keskusteluja pidettiin yleisesti hyödyllisinä. Niiden nähtiin lisänneen vuorovaikutusta, tarkentaneen tilannekuvaa ja vahvistaneen luottamusta.

Jyväskylän perheneuvolassa alkaa Lasten navigaattorin pilotti – tavoitteena yhtenäistää arviointia ja nopeuttaa tuen piiriin ohjaamista28.3.2025 09:24:11 EET | Tiedote

Keski-Suomen hyvinvointialueella Jyväskylän perheneuvolassa aloitetaan Lasten navigaattorin pilotti. Tämä digitaalinen kysely tukee ammattilaista 7–12-vuotiaiden lasten ja perheiden alkuarvion tekemisessä. Se myös nopeuttaa oikea-aikaisen psykososiaalisen tuen käynnistymistä. Tavoitteena on laajentaa Lasten navin käyttöä muihinkin alueen perheneuvoloihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye