Varma kevään merkki – keltaisten Alepa-pyörien pyörät pyörivät jo kymmenettä kautta
Alepa-fillareiden kausi alkaa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla 1.4.2025. HOK-Elannon Alepa-ketju toimii tuttuun tapaan pyörien pääyhteistyökumppanina – tänä kesänä jo kymmenettä vuotta peräkkäin.

Helsingissä Alepa-pyörätoiminta alkoi vuonna 2016 ja Espoossa pilottijakson jälkeen vuonna 2018. Vantaalle pyörät saatiin kesäksi 2019. Tällä kaudella HOK-Elanto toimii Alepa-fillareiden pääyhteistyökumppanina Helsingissä ja Espoossa yli 4500 pyörän ja Vantaalla noin 1000 pyörän voimin. Pyöräasemia Helsingissä ja Espoossa on yhteensä yli 450 ja Vantaalla lähes 120.
– HOK-Elannolla on ollut ilo toimia Alepa-fillareiden pääyhteistyökumppanina jo kymmenen vuoden ajan. On hienoa jatkaa yhteistyötä myös tänä pyöräilykautena ja olla mukana kehittämässä kaupunkikulttuuria ja edistämässä kestävää liikkumista, sanoo HOK-Elannon viestintä- ja markkinointijohtaja Tuomas Ahola.
–Kaupunkipyörät ovat mainio malli julkisen ja kaupallisen tahon yhteistyöstä, jossa on tuotettu hyvää julkista palvelua kustannustehokkaasti. Yhdessä näkyvyyttäkin on saatu enemmän niin, että molemmat hyötyvät ja useammat asiakkaat löytävät kaupunkipyöristä sujuvan tavan liikkua, kertoo HSL:n kestävän liikkumisen asiantuntija Samuli Mäkinen.
Alepa-fillarit tarjoavat urbaanin tavan liikkua
Alepa-fillarit ovat muuttaneet kaupunkikulttuuria ja sujuvoittaneet kesäkauden liikkumista pääkaupunkiseudulla jo vuosikymmenen ajan. Ilmiönä pyörät ovat Alepa-brändin ytimessä: ne tarjoavat urbaanin tavan liikkua ja olla osa kaupunkikulttuuria.
– Keltaisten Alepa-fillarien saapuminen katukuvaan on aina varma kevään ja kesän merkki. Pyörät sujuvoittavat kaupunkilaisten arkea, aivan kuten Alepa-myymälämmekin ja molempien palveluiden laajan verkoston ansiosta lähin Alepa on aina fillarimatkan päässä! kertoo Alepan ketjujohtaja Mika Heikkinen.
Alepa-pyöräkausi alkaa huhtikuun alussa ja jatkuu aina lokakuun loppuun asti. Helsingissä ja Espoossa on käytössä yhteinen kaupunkipyöräpalvelu ja Vantaalla on omansa. Palveluiden pyöriä ei voi käyttää ristiin.
Helsingissä ja Espoossa kaupunkipyöräpalvelusta vastaavat Kaupunkiliikenne Oy Helsingissä ja Espoon kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala Espoossa. Palvelua ylläpitää CityBike Finland. Digipalveluista, markkinoinnista sekä asiakassuhteista vastaa Helsingin seudun liikenne HSL. Clear Channel Suomi Oy vastaa hankkeeseen liittyvästä mainosmediasta sekä kumppanuuksista.
Vantaalla kaupunkipyöräpalvelusta vastaa Vantaan kaupungin Kaupunkiympäristön toimiala. Palvelua ylläpitää CityBike Vantaa. Digipalveluista, markkinoinnista sekä asiakassuhteista vastaa Helsingin seudun liikenne HSL. Clear Channel Suomi Oy vastaa hankkeeseen liittyvästä mainosmediasta sekä kumppanuuksista.
Lisätietoja palveluiden hinnoista ja käyttöönotosta löytyy HSL:n sivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HOK-Elannon viestintäMediapuhelin
HOK-Elannon viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa HOK-Elannosta. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Kuvat

HOK-Elanto
S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 700 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli yli 2,6 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee lähes 7 000 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla.
Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkku, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
HOK-Elanto avaa kevään aikana kaksi uutta ravintolaa Espoon Kivenlahteen – ensimmäisenä ovensa avaa Lilla Sten 21.3.21.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
HOK-Elanto avaa kaksi uutta ravintolaa Espoon Kivenlahdessa sijaitsevaan Hybridiarena Hypeen. Ravintolat Lilla Sten – All Day Bistro & Cafe sekä Ravintola Stensvik – Kitchen & Rooftop tarjoavat monipuolisia makuelämyksiä niin urheilu-, viihde- ja elämyskeskuksen kävijöille kuin kaikille muillekin hyvä ruuan ystäville.
Kierrätys uudelle tasolle: HOK-Elannon tavoitteena saavuttaa 90 % kierrätysaste18.3.2025 13:28:41 EET | Tiedote
HOK-Elanto on jo pitkään panostanut määrätietoisesti kiertotalouden edistämiseen. Vuonna 2023 kierrätysaste nousi 80 prosenttiin ja vuonna 2024 jo 81 prosenttiin. Työ materiaalien kierrätyksen tehostamiseksi jatkuu edelleen, ja seuraava tavoite onkin kunnianhimoinen: 90 prosentin kierrätysaste kuluvan vuosikymmenen loppuun mennessä. Tavoitteen saavuttaminen edellyttää ennakkoluulottomia kokeiluja sekä saumatonta yhteistyötä.
HOK-Elanto on hyvän mielen työpaikka – mielenterveyttä edistävä työ palkittiin jälleen17.3.2025 13:20:24 EET | Tiedote
HOK-Elannolle on myönnetty arvostettu Hyvän mielen työpaikka -tunnustus jo neljättä kertaa peräkkäin. Pitkäjänteinen työ mielenterveyden edistämiseksi näkyy HOK-Elannolla konkreettisina tuloksina: sairauspoissaolot ovat vähentyneet, henkilöstön vaihtuvuus on laskenut ja avoin keskustelukulttuuri on vahvistunut.
Kotimainen vaihtoehto globaaleille jäteille – Sokoksen ja Prisman verkkokaupat yhdistävät voimansa7.3.2025 09:20:10 EET | Tiedote
Suomalaisen verkkokaupan kehittämisellä on tärkeä rooli arjen sujuvuudessa ja kotimaisten palveluiden turvaamisessa. Pääkaupunkiseudulla Sokoksen verkkokauppatilaukset voi nyt noutaa maksutta oman lähi-Prisman noutopisteeltä, ja pian myös Prisma.fi:stä tilatut paketit voi hakea Sokoksen noutopisteiltä. Ratkaisulla pyritään helpottamaan asiakkaiden arkea, vahvistamaan paikallista palveluverkostoa ja parantamaan kotimaisen kaupan kilpailukykyä globaalien toimijoiden rinnalla.
HOK-Elannon vuosi 2024: asiakasomistajuus huippuvedossa, päivittäistavarakauppa siivitti liikevaihdon kasvua3.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote
S-ryhmän suurimman alueosuuskaupan HOK-Elannon vuosi 2024 oli ennätyksiä täynnä. Yli 700 000 asiakasomistajan raja meni rikki, uusia asiakasomistajia liittyi vuoden aikana mukaan lähes 40 000 ja Bonuksia sekä maksutapaetua maksettiin asiakasomistajille vuoden aikana yhteensä huikeat yli 93 miljoonaa euroa – enemmän kuin koskaan aiemmin. Erinomaisesta vuodesta kiittääkseen HOK-Elanto käytti henkilöstönsä palkitsemiseen niin ikään ennätykselliset viisi miljoonaa euroa. HOK-Elanto-konsernin liikevaihto kasvoi vuonna 2024 lähes kolme prosenttia edellisvuodesta yhteensä yli 2,6 miljardiin euroon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme