SDP EDUSKUNTA

SDP:n Peltonen ja Nikkanen: Venäjän vihamielisen hybridivaikuttamisen uhka ei ole poistunut

Jaa

SDP:n kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Saku Nikkanen muistuttavat, että Suomen itärajan turvallisuuden takaaminen on yhtä ajankohtaista kuin vuosi sitten. Venäjän harjoittaman välineellistetyn maahantulon uhka ei ole poistunut ja hallituksen esitys on käsiteltävä vastuullisesti.

Kuva: Jukka-Pekka Flander, SDP

Hallitus on tänään antanut eduskunnalle esityksen rajaturvallisuuslain voimassaolon määräaikaisesta jatkamisesta. SDP:n kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Saku Nikkanen muistuttavat, että Suomen itärajan turvallisuuden takaaminen on yhtä ajankohtaista kuin vuosi sitten. Venäjän harjoittaman välineellistetyn maahantulon uhka ei ole poistunut ja hallituksen esitys on käsiteltävä vastuullisesti.

– Rajaturvallisuuslaki säädettiin eduskunnassa vuosi sitten vastauksena Venäjän välineellistetyn maahantulon muodossa harjoittamaan painostukseen. Valitettavasti Venäjän hybriditoiminnan uhka ei ole kadonnut. Päinvastoin olemme nähneet merkkejä siitä, että Venäjä on valmis jatkamaan jännitteitä lisäävää toimintaa niin merialueilla kuin maarajojen läheisyydessä. Sosialidemokraatit pitävät Suomen kansallisen turvallisuuden varmistamista ensiarvoisen tärkeänä kaikissa oloissa, Peltonen sanoo.

Hallintovaliokunnan jäsenet Peltonen ja Nikkanen pitävät valitettavana tosiasiana sitä, että Suomen itärajan turvallisuustilanteessa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia parempaan viime kesän jälkeen. Siksi hallituksella on ollut perusteltu tarve arvioida rajaturvallisuuslain määräaikaista jatkamista. Seuraavaksi esitys rajaturvallisuuslain jatkosta siirtyy eduskunnan ja sen valiokuntien käsiteltäväksi.

– Suomella täytyy olla kaikissa tilanteissa käytössään tarvittavat keinot torjua Venäjän vihamielistä vaikuttamista rajoillamme. SDP tunnistaa vastuunsa turvallisuuskysymyksissä ja niihin vastaamisessa. Hallituksen tänään antama esitys tullaan käymään huolellisesti läpi eduskunnassa. Keskeisessä roolissa ovat jälleen perustuslakivaliokunnan arvio ja hallintovaliokunnan käsittely, Nikkanen sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lyly Tampereella: Hallitus on laiminlyönyt kansalaisten hoitoon pääsyn, työllisyyden hoidon ja kasvun aikaansaamisen29.3.2025 11:30:00 EET | Tiedote

Tämän viikon Orpon hallituksen tekemillä leikkauksilla ei lyhennetä hoitojonoja eikä paranneta hoitoon pääsyä, vaan ne kohdistuvat yhä enemmän heikompiosaisiin ja sotepalveluihin. Kaiken kukkuraksi vielä 100 miljoonan euron leikkausten kohdistuminen jäi mysteeriksi, vaikka hallitus toisin lupasi. Valtionvarainministeri Purran mukaan leikkauksia tulee vielä lisää huhtikuun kehysriihestä. Muun muassa 75 miljoonaa opetusministeriön osalta kohteet ovat vielä päättämättä, huomauttaa kansanedustaja Lauri Lyly (sd.)

SDP:n Eemeli Peltonen: Hallituksen sote- ja koulutusleikkausten pimittäminen koettelee äänestäjien kuluttajansuojaa29.3.2025 11:30:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eemeli Peltonen on huolissaan hallituksen piilottelemista uusista leikkauksista sosiaali- ja terveydenhuoltoon sekä koulutukseen. Jopa 170 miljoonan euron leikkaukset soteen ja 70 miljoonan koulutusleikkaukset ovat erityisen ongelmallisia tilanteessa, jossa hallitus on jo leikannut esimerkiksi hoitoon pääsystä ja heikentänyt vanhustenhoidon henkilöstömitoitusta. Äänestäjien kuluttajansuoja on koetuksella, kun hallitus piilottaa leikkaukset alue- ja kuntavaalien yli.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye