SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lyly Tampereella: Hallitus on laiminlyönyt kansalaisten hoitoon pääsyn, työllisyyden hoidon ja kasvun aikaansaamisen

Jaa

Tämän viikon Orpon hallituksen tekemillä leikkauksilla ei lyhennetä hoitojonoja eikä paranneta hoitoon pääsyä, vaan ne kohdistuvat yhä enemmän heikompiosaisiin ja sotepalveluihin. Kaiken kukkuraksi vielä 100 miljoonan euron leikkausten kohdistuminen jäi mysteeriksi, vaikka hallitus toisin lupasi. Valtionvarainministeri Purran mukaan leikkauksia tulee vielä lisää huhtikuun kehysriihestä. Muun muassa 75 miljoonaa opetusministeriön osalta kohteet ovat vielä päättämättä, huomauttaa kansanedustaja Lauri Lyly (sd.)

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

— Nämä leikkaukset vaarantavat yhä enemmän kansalaisten yhdenvertaista oikeutta päästä tarvitsemaansa hoitoon hyvinvointialueilla. Hoitoon on päästävä ja SDP:n aikaansaamasta kahden viikon hoitotakuusta pitää pitää kiinni. Kukaan ei parane jonoissa, totesi Lauri Lyly puheessaan Tampereella Sorinaukion vaalitilaisuudessa.

Sote-palveluihin tehtävät leikkaukset eivät ole ainoita toimia, jotka vievät väärään suuntaa Suomea. Hallituksen toimet kasvun ja työllisyyden aikaansaamiseksi ovat jääneet heikoiksi. Työttömyys kasvaa edelleen, ja on yhdeksään vuoteen heikommalla tasollaan. Avoimia työpaikkoja ei ole eikä konkreettisia toimia talouden kasvun eteen ole tehty. Myös rakentaminen sakkaa edelleen pahasti. Hallituksen itsensä laskemat työllisyystoimet ovat tähän asti kohdistuneet työttömyys- ja sosiaaliturvan leikkauksiin. Sen seurauksena köyhyys ja työttömyys ovat vain kasvaneet.

— Missä ovat todelliset panostukset työllisyyteen: osaamisen, kouluttamisen ja kohtaanto-ongelman ratkaisemiseen? Työn tuottavuuden edellytyksiin ei panosteta millään tavalla eikä yritysten investointeja ja vihreää siirtymää ei saada liikkeelle. Näitä sosiaaliturvan ja koulutuksen leikkauslistoja ja sopeuttamistoimia saisimme vältettyä, jos kansantalous kasvaisi, painottaa Lyly.

Mikäli hallitus olisi oikeasti veisi Suomea kasvuun, se tarttuisi toimiin, joilla muun muassa tuottavuutta ja investointeja saadaan kasvatettua. Sen pitäisi panostaa myös osaamiseen. SDP haluaa, että jokainen pidetään mukana rakentamassa Suomea. Kaiken voi tehdä siis reilummin, päättää Lyly.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye