Kesällä 2025 Lapissa tehdään aiempaa enemmän tiestön rakenteiden vahventamista
Lapin ELY-keskukselle on myönnetty 29,1 miljoonaa euroa teiden ylläpitoon vuodelle 2025. Rahoituksella uusitaan maanteitä sekä kävely- ja pyöräilyväyliä noin 200 km matkalta. Paikkauksiin käytettävä osuus on noin 1,0 miljoonaa euroa ja tiemerkintöihin 1,7 miljoonaa euroa. Tulevana kesänä Lapissa tehdään aiempaa enemmän teiden rakenteiden vahvistustoimenpiteitä.

Kesällä 2025 Lapissa tehdään aiempaa enemmän teiden rakenteiden vahvistustoimenpiteitä ja niitä kohdennetaan myös pienemmille maanteille.
Väylävirasto on myöntänyt Lapin ELY-keskukselle 29,1 miljoonaa euroa tiestön ylläpitoon vuodelle 2025. Korjausvelan kasvua saadaan hidastettua myös tulevana kesänä. Rahoituksella uusitaan maanteitä ja kävely- ja pyöräilyväyliä noin 200 km matkalta. Tiestön rakenteen vahventamista tullaan tekemään noin sadalle kilometrille. Paikkauksiin käytettävä osuus on noin 1,0 miljoonaa euroa ja tiemerkintöjen noin 1,7 miljoonaa euroa.
Näissä kohteissa tehdään rakenteen vahvistamistöitä, joista on haittaa liikenteelle:
- Vt 5 Javaruksentien risteys - Vuostimo n. 23 km.
- Vt 5 Pelkosenniemen kunnanraja - Sodankylä n. 24 km.
- Mt 924 Taininiemi - Nuupas täsmäkorjauksia n. 17 km.
- Kt 79 Kähärä – Pöntsö n. 17 km.
- Mt 943 Kolari – Ruotsin raja n. 5 km
- Mt 962 Luosto – Vuostimo, täsmäkorjauksia n. 18 km
- Mt 9421 Suutarinkorva – Sierijärven tienhaara n. 6 km
- Mt 9271 Arpela – Sattajärvi n. 8 km
Urakoitsijoina kesän päällystyskohteissa toimivat Asfalttikallio Oy ja Sundström Oy.
Valmistelevat työt alkavat toukokuun loppupuolella ja varsinaiset päällystystyöt alkukesästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikenteen asiakaspalvelu
puh. 0295 020 600,
liikenteen.asiakaspalvelu@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Lapin ELY-keskus aloittaa jäänsahauksen Tornionjoen suualueella Hellälässä31.3.2025 09:29:53 EEST | Tiedote
Jäänsahaus Tornionjoen suualueella Hellälässä alkaa maanantaina 31.3.2025. Lapin ELY-keskus varoittaa alueella liikkujia 18 cm leveistä sahausurista ja jään päälle nousevasta vedestä. Jäänsahauksilla pyritään ehkäisemään jääpatojen syntymistä.
Lapin kelirikosta ennustetaan vaikeaa27.3.2025 12:52:12 EET | Tiedote
Lappiin ennustetaan tälle vuodelle vaikeaa kelirikkoa. Kelirikon vaikeusasteessa on paikallista vaihtelua. Kelirikosta varoitetaan tiestöllä muu vaara- liikennemerkillä ja ”Kelirikko”-lisäkilvellä. Kelirikon aikana sorateille ja alemman luokan päällystetyille teille voidaan asettaa painorajoituksia. Kelirikkoteillä liikkuessa ajonopeus tulee sovittaa keliolosuhteisiin ja noudattaa erityistä varovaisuutta.
Lapin jokien jäät ovat tänä keväänä usealla paikalla edellisvuosia vahvempia26.3.2025 15:21:33 EET | Tiedote
Suurimmat teräsjään paksuudet mitattiin Tornionjoella Mämmilässä ja Ounasjoella Patokoskella. Jääpatoriski on tänä keväänä aiempia vuosia suurempi erityisesti Tornionjoella ja Ounasjoella. Jäänsahausta tehdään olosuhteiden salliessa Tornionjoella Hellälässä ja Ounasjoella Tapionkylässä.
Valtatiellä 29 sijaitseva Tornion silta peruskorjataan, liikennejärjestelyt muuttuvat25.3.2025 14:18:32 EET | Tiedote
Valtatiellä 29 sijaitseva Tornion silta peruskorjataan. Peruskorjaus alkaa huhtikuun lopulla ja korjausurakassa huonokuntoisen sillan kansirakenne uusitaan kahdessa eri vaiheessa vuosien 2025 ja 2026 aikana. Korjaustyöt aiheuttavat liikenteen poikkeusjärjestelyitä, liikennekatkojen ajankohdista tiedotetaan noin 1 kk ennen sulkuaikaa.
Helmikuussa työttömiä vuodentakaista enemmän25.3.2025 08:35:05 EET | Tiedote
Lapissa työttömiä työnhakijoita oli helmikuussa 8 550. Työttömiä oli 555 enemmän kuin viime vuoden helmikuussa. Palveluihin osallistui 700 henkilöä vähemmän kuin vuotta aiemmin. Seutukuntien ja kuntien väliset erot ovat huomattavia. Naisten työttömyys lisääntyi miehiä enemmän. Ikäryhmistä eniten lisääntyi alle 25-vuotiaiden työttömyys ja pitkäaikaistyöttömien määrän kasvu jatkui. Työpaikkoja ilmoitettiin avoimeksi yli 2 450.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme