Joka neljännellä suomalaisella ei ole lainkaan säästöjä: ”Elinkustannuskriisi on syönyt monen taloudelliset puskurit”
Danske Bankin Lasikatto lompakossa 2025 -tutkimuksen mukaan erityisesti naisilta puuttuu taloudellinen puskuri. Noin kolmasosalla suomalaisista naisista ei ole lainkaan säästöjä.
Reilu neljännes (28 %) Lasikatto lompakossa 2025 -tutkimuksen vastaajista kertoo, ettei voisi elää lainkaan ilman tulojaan. Tämä tarkoittaa, ettei heillä ole säästöjä. Suomalaisten säästöt eivät ole kasvaneet kolmessa vuodessa. Asiaa tutkittiin viimeksi vuonna 2022.
Naisista noin kolmannes (32 %) kertoo, että heillä ei lainkaan säästöjä. Miehistä näin kertoo 24 prosenttia. Reilu puolet (56 %) kertoo pärjäävänsä korkeintaan kolme kuukautta ilman tuloja. Danske Bankin yksityistalouden ekonomistin Kaisa Kivipellon mukaan erityisesti keskituloisten taloudelliset puskurit ovat pienentyneet viime vuosina.
”Suomalaisilla kotitalouksilla on takanaan poikkeukselliset vuodet, sillä joka suunnasta on tullut huonoja uutisia. Kolmen viime vuoden aikana suomalaiset ovat kokeneet rajun nousun elinkustannuksissa, mikä näkyy etenkin keskituloisten taloudellisten puskureiden heikentymisenä. Elinkustannuskriisi on syönyt monen taloudelliset puskurit. Viime vuosien taloudellisen kurimuksen vuoksi ei ole yllättävää, että Suomessa yksityinen kulutus ei ole piristynyt samalla vauhdilla kuin muissa Pohjoismaissa”, Kivipelto toteaa.
Säästöjä neljän kuukauden menojen verran
Danske Bank suosittelee, että jokaisen olisi hyvä pyrkiä säästämään itselleen vähintään neljän kuukauden menoja vastaava taloudellinen puskuri. Tutkimuksen vähintään neljän kuukauden menoja vastaava puskuri on vain reilulla kolmanneksella (35 %) vastaajista. Vaikka puskurirahaston säästäminen voi viedä aikaa, se tuo Kivipellon mukaan taloudellista mielenrauhaa epävakaina aikoina.
”Säästötarve on jokaiselle yksilöllinen. Jokaisen on tarpeellista miettiä, mikä on omalle taloudelle sopiva puskuri ja lähteä säästämään sitä vähitellen. Tämän vuoden aikana korkojen odotetaan laskevan ja työllisyystilanne paranee ennusteen mukaan. Lisäksi palkkojen on ennustettu nousevan inflaatiota nopeammin tulevina vuosina. Vähitellen monet viime vuosien ikävät uutiset muuttuvat hyviksi uutisiksi”, Kivipelto uskoo.
Lasikatto lompakossa 2025 -tutkimus
Kyselytutkimuksen Danske Bankille on toteuttanut YouGov. Tiedot kerättiin sähköpostikyselynä 13.1.– 25.1.2025 välisenä aikana YouGovin kuluttajapaneelissa. Tutkimuksen kohderyhmään kuuluvat 18 vuotta täyttäneet suomalaiset. Lähtöotos muodostettiin ja lopullinen vastaajajoukko painotettiin suomalaista aikuisväestöä vastaavaksi iän (18 v.+), sukupuolen ja asuinalueen mukaan. Kokonaistuloksissa (N=2024) keskimääräinen virhemarginaali on noin ±2 %-yksikköä.
Yhteyshenkilöt
Mediapuhelin arkisin klo 9–16Viestintä
Puh:050 422 6644Kuvat

Danske Bankista
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia.
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. danskebank.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Asuntomarkkinatilanne suosii ensikertalaisia – Danske Bank julkaisee tuntuvan etupaketin ensiasunnon ostajille18.3.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Asuntomarkkinoiden tilanteesta hyötyvät tällä hetkellä eniten ensiasunnon ostajat, mutta haaveeseen päästään kiinni yhä vanhempana. Danske Bank kannustaa nuoria selvittämään mahdollisuudet oman kodin hankintaan ja julkaisee tuntuvan etupaketin ensiasunnon ostajille.
Asuntomarkkinakatsaus: hinnat kääntyvät tänä vuonna nousuun – ensiasunnonostajan asema parani12.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Asuntokauppa vilkastuu, mutta hintojen nousu lykkääntyy. Nykyisessä asuntomarkkinassa voittajia ovat ensiasunnonostajat, jotka voivat ostaa ensimmäisen oman kodin aiempia vuosia halvemmalla.
Perhevapaan taloudellisten vaikutusten selvittäminen yleistyy – yhä harvempi pari tasaa niitä7.3.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Naisten kokemus perhevapaan taloudellisten vaikutuksen tasa-arvoisesta jaosta on heikentynyt, käy ilmi Danske Bankin Lasikatto lompakossa 2025 -kyselytutkimuksesta. Tutkimuksen perusteella näyttää siltä, että perhevapaan taloudellisista vaikutuksista ollaan yhä tietoisempia, mutta pariskunnat eivät puhu niistä keskenään riittävästi.
Danske Bankin suhdannekatsaus: talous elpyy, mutta kuluttaja pysyy varovaisena5.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Suomen talouden elpyminen on vielä vuoden alkupuolella hidasta kuluttajien varovaisuuden vuoksi, mutta Danske Bank ennakoi kasvun piristyvän ostovoiman noustessa ja korkojen edelleen laskiessa.
Muistutuskutsu: Elpymisen ennusmerkit – Danske Bank julkistaa talousennusteensa3.3.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Danske Bank julkaisee 5.3.2025 aamulla Nordic Outlook -raportin. Raportti kattaa Suomen ja Pohjoismaiden kansantalouksien lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme