Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Valtola: Teknologia täydentää palveluita – ei jätä ketään heitteille

Jaa

Opposition väite kotihoidon heitteillejätöstä ei kestä tarkastelua, sanoo kokoomuksen lääkäri-kansanedustaja Oskari Valtola. Hänen mukaansa suunnitellut säästöt ovat maltillisia, järkiperusteisia ja välttämättömiä – etenkin työikäisten määrän vähetessä ja kotihoidon tarpeen kasvaessa.

Oskari Valtola. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Oskari Valtola. Kuvaaja: Kimmo Falck.

Oppositio on väittänyt, että hallituksen suunnittelema 16,2 miljoonan euron säästö kotihoidossa tarkoittaisi vanhusten heitteillejättöä. Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola pitää väitteitä epärealistisina yksinkertaistuksina.

"Kotihoidon piirissä on 180 000 ihmistä, ja käyntejä tehtiin vuonna 2023 noin 38,5 miljoonaa. Sopeutuksen määrä on siis noin yksi prosentti, mikä ei romahduta kotiin vietäviä palveluita tai jätä ikäihmisiä heitteille", Valtola sanoo.

Opposition kritiikki perustuu Valtolan mukaan liian yksinkertaistettuun laskelmaan, joka ei huomioi hoidon kysynnän kasvua, henkilöstöpulaa tai sitä, miten hyvinvointialueiden rahoitus oikeasti toimii.

”Opposition laskelman mukaan kotihoidon käynnit vähenevät 700 000 kappaletta vuodessa säästön perusteella. Tämä on kuitenkin raaka yksinkertaistus, joka unohtaa palveluiden tarpeen kasvun, henkilöstöpulan ja hyvinvointialueiden rahoitusmallin. Siis mallin, jonka he itse loivat edellisen hallituskauden aikana.

Valtolan mukaan oppositio yksinkertaistaa keskustelua tavalla, joka unohtaa koko hoitojärjestelmän toimintalogiikan ja sen, että hyvinvointialueet saavat rahoituksen yleiskatteellisena – eivät yksittäisiin palveluihin korvamerkittynä.

"Valtio antaa hyvinvointialueille tänä vuonna 26,2 miljardia euroa. Se on enemmän kuin koskaan aiemmin. Rahoitus myös kasvaa joka vuosi palvelutarpeen mukaan. Meidän pitää käyttää se raha mahdollisimman vaikuttavasti", Valtola sanoo.

Teknologia ei korvaa ihmistä – ratkaisut tehdään yksilöllisesti

Valtola korostaa, että teknologia on jo osa kotihoidon arkea ja sen käyttö perustuu yksilöllisiin tarpeisiin.

"Etelä-Savossa esimerkiksi lääkeautomaatit, sähköiset avaimet ja muut ratkaisut ovat jo vähentäneet vuositasolla 50 000 käyntiä ja säästäneet 3 miljoonaa euroa. Etähoivan palveluissa oli Etelä-Savossa vuoden 2024 aikana reilu 8 prosenttia säännöllisen kotihoidon asiakkaista. Teknologiaa ei siis tule kaikille, vaan heille, joille se sopii”, Valtola huomauttaa.

Lopuksi hän muistuttaa, että teknologian käytön lisääminen ei tarkoita kotikäyntien vähenemistä kokonaisuudessaan.

"Vaikka lisäisimme teknologiaa, kotikäyntien määrä jatkaa kasvuaan – koska väestö ikääntyy ja apua tarvitsevien määrä kasvaa. Teknologia ei koskaan korvaa ihmistä – eikä sen ole tarkoituskaan. Sitä käytetään vain silloin, kun se tukee asiakkaan tarpeita ja arkea. Ilman teknologiaa yhä useampi vanhus jäisi ilman apua, koska meillä ei yksinkertaisesti ole riittävästi ammattilaisia”, Valtola päättää

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Castrén: Opposition välikysymys kuin satumaailmasta, jossa on loputtomasti rahaa ja pätevää henkilöstöä2.4.2025 14:26:16 EEST | Tiedote

Opposition välikysymys sosiaali- ja terveyspalveluista sekä koulutuksesta saa kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Maaret Castrénilta tiukan vastauksen. Hänen mukaansa toimivia peruspalveluita ei voi rakentaa velkavuoren päälle. Suomi ei Castrénin mukaan voi jäädä sosiaali- ja terveyspalveluiden kehityksessä jälkeen, kun muissa maissa otetaan hurjalla vauhdilla käyttöön uusimpia laitteita, hoitomuotoja ja käytäntöjä sote-ammattilaisten tueksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye