Rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen ja ennaltaehkäisyyn myönnettiin noin 4,5 miljoonaa euroa vuonna 2024
ELY-keskukset maksoivat vuonna 2024 yhteensä noin 4 miljoonaa euroa korvauksia rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen korvaamiseksi sekä avustuksia ennaltaehkäiseviin toimiin noin 500 000 euroa. Korvauksia ja avustuksia maksettiin noin 630 000 euroa enemmän kuin vuonna 2023.

Ympäristöministeriö ja ELY-keskukset tiedottavat
Korvauksista noin 2,75 miljoonaa euroa maksettiin valkoposkihanhien aiheuttamien viljelysvahinkojen korvaamiseksi. Suurin osa valkoposkihanhien aiheuttamista viljelysvahingoista kohdistui Itä-Suomen alueelle. Pohjois-Karjalassa korvauksia maksettiin noin 2,2 miljoonaa euroa ja Kaakkois-Suomessa noin 266 000 euroa. Etelä-Savon ja Hämeen osalta maksetut korvaukset ylittivät myös sadantuhannen euron rajan.
Etelä-Pohjanmaalla viljelysvahinkoja aiheuttivat pääosin kurjet ja joutsenet. Etelä-Pohjanmaan korvaussumma nousi noin 188 000 euroon. Kurjet aiheuttivat viljelysvahinkoja myös Pohjois-Pohjanmaalla sekä Lapissa, mutta vahingot eivät nousseet samalle tasolle kuin Etelä-Pohjanmaalla.
Valkoposkihanhien, kurkien sekä joutsenten lisäksi viljelysvahinkoja aiheuttivat myös muiden rauhoitettujen lajien yksilöt kuten korppi ja lokit. Muiden lajien osuus vahingoista oli kuitenkin merkittävästi pienempi kuin valkoposkihanhen.
Maakotkan porotaloudelle aiheuttamista vuoden 2024 vahingoista maksettiin tukea paliskunnille yhteensä noin 870 000 euroa. Porotaloustukea maksetaan sen mukaan, miten maakotkien pesinnät ovat poronhoitoalueella onnistuneet. Sääksen pesintään perustuvaan kalataloustukeen liittyen ELY-keskuksille tehtiin kaksi hakemusta, joiden käsittely on vielä kesken Keski-Suomen ELY-keskuksessa.
Vahinkoja korvattiin enemmän kuin vuonna 2023
Vuonna 2023 korvauksia maksettiin noin 3,37 miljoonan euron edestä, joten kasvua viime vuoteen verrattuna on reilut 600 000 euroa. Pohjois-Karjalassa korvauksia maksettiin noin 800 000 euroa enemmän. Kaakkois-Suomessa korvauksia maksettiin myös lähes 100 000 euroa enemmän, Etelä-Savossa puolestaan lähemmäs 90 000 euroa edellistä vuotta enemmän. Pohjois-Savossa, Varsinais-Suomessa sekä Keski-Suomessa oli pientä kasvua edellisvuoteen verrattuna, noin 5 000–16 000 euroa.
Etelä-Pohjanmaalla kurkien aiheuttamia vahinkoja korvattiin noin 72 000 euroa vähemmän. Uudellamaalla maksetut korvaukset laskivat vajaa 50 000 euroa. Myös Pirkanmaalla korvausmäärät laskivat 20 000 euroa, Hämeessä 34 000 euroa ja Pohjois-Pohjanmaalla 36 000 euroa. Maakotkan pesintään perustuvaa tukea maksettiin noin 59 000 euroa vähemmän kuin viime vuonna.
Avustusta vahinkojen ennaltaehkäisyyn noin 500 000 euroa
ELY-keskukset voivat myöntää avustusta rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen ennaltaehkäisemiseen tähtääville hankkeille. Vuoden 2024 avustukset kohdistuivat pääosin itäisen Suomen maatalousvahinkoalueille. Pohjois-Karjalassa rahoitettiin viisi hanketta, joissa hanhipaimentoiminnalla torjuttiin valkoposkihanhien aiheuttamia vakavia viljelysvahinkoja.
Pohjois-Savon alueelle tehtiin yksi avustuspäätös 2300 euron edestä hankkeelle, jonka tavoitteena ennaltaehkäistä sääksien kalanviljelylaitoksille aiheuttamien vahinkojen aiheutuminen. Avustus kohdistui kalankasvatusaltaiden suojaverkkojen hankintaan ja asennuksesta aiheutuviin kustannuksiin.
Muiden ELY-keskusten alueilta ei tullut avustushakemuksia ennaltaehkäiseviin toimiin. Avustusta saaneet hankkeet valittiin valtakunnallisen työryhmän tekemien linjausten perusteella. Avustushaun hakuaika ajoittuu loppusyksyyn. Seuraava ennaltaehkäisevien toimien avustushaku ajoittuu todennäköisesti vuoden 2025 loka-joulukuulle, asiasta tiedotetaan vielä myöhemmin erikseen.
Korvaukset rauhoitettujen eläinten aiheuttamista vahingoista haetaan ELY-keskuksesta
Vuonna 2023 voimaan tulleen rauhoitettujen eläinten aiheuttamien vahinkojen ennalta ehkäisemisestä ja korvaamisesta annetun lain nojalla voidaan maksaa luonnonsuojelulailla rauhoitettujen eläinten aiheuttamiin vahinkoihin korvauksia eläin- ja viljelysvahingoista sekä laskennallista tukea maakotkan ja sääksen pesintään perustuen. Eläin- ja viljelysvahingoista tulee tehdä viipymättä vahinkoilmoitus ELY-keskukselle, pelkkä ilmoitus maaseutuelinkeinoviranomaiselle ei riitä. Ilmoituksen jälkeen tulee täyttää erillinen vahinkohakemus. Korvauksia maakotkan ja sääksen aiheuttamista vahingoista haetaan vuosittain viimeistään 31. lokakuuta. Kalanviljelylaitoksille ei korvata muita kuin sääksen aiheuttamia vahinkoja. Ennaltaehkäiseviin toimiin myönnetään rahoitusta avustushaun jälkeen pääsääntöisesti kerran vuodessa. Myönnetyt avustukset, korvaukset ja tuet ovat harkinnanvaraisia ja niitä voidaan myöntää valtion talousarvioon vuosittain otetun määrärahan puitteissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aaro Lemetyinen
erityisasiantuntija, ympäristöministeriö
p. 0295250288
etunimi.sukunimi@gov.fi
Ympäristöasioiden asiakaspalvelu
p. 0295 020 900 (ma–pe klo 9–16)
ympariston.asiakaspalvelu(at)ely-keskus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Näppi T & N Oy:n kiviaineksen ottamistoiminnan laajennusta koskeva ympäristövaikutusten arviointiohjelma nähtäville (Varsinais-Suomi, Satakunta)14.4.2025 09:13:44 EEST | Tiedote
Näppi T & N Oy suunnittelee kalliokiviainesten ottamistoiminnan laajentamista Eurajoen kunnan ja Rauman kaupungin alueella.
Kangasjärven tuulivoimahankkeelle arviointiohjelmalausunto14.4.2025 08:46:53 EEST | Tiedote
Neoen Renewables Finland Oy suunnittelee Kangasjärven tuulivoimahankkeen rakentamista Pyhäjärven, Pihtiputaan ja Keiteleen kuntiin noin 10 600 hehtaarin alalle.
Pohjois-Suomen Turvaverkkoja nuorten tulevaisuuteen -hankehaku on avoinna 14.4.–15.9.2025 Pohjois-Pohjanmaalla, Lapissa ja Kainuussa11.4.2025 11:23:31 EEST | Tiedote
Euroopan sosiaalirahaston (ESR+) toimintalinjan 5 "Sosiaalisten innovaatioiden Suomi" erityistavoitteessa 5.1 tuetaan lastensuojelun piirissä olevien sekä etenkin kodin ulkopuolelle sijoitettujen lasten ja nuorten elämäntilannetta ja pärjäämistä. Tavoitteena on kehittää lasten ja nuorten tarpeista lähteviä, helposti saavutettavia tukitoimia ja palveluja, joita tuotetaan paikallisesti lapsia ja nuoria kuunnellen.
Puutossalmen lauttapaikan lauttarantojen muutos- ja parannushanke käynnistyy Kuopiossa11.4.2025 10:48:11 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus teettää maanteillä 5370 (Puutossalmentie) sijaitsevan Puutossalmen lauttapaikan lauttarantojen muutos- ja parannustöitä. Rakennustöitä tehdään lauttapaikalla touko-joulukuun välisenä aikana. Hankkeessa puretaan lauttarantojen vanhat käytöstä poistetut maatuet ja rakennetaan niiden tilalle uudet maatuet. Muutostöillä valmistaudutaan tulevan 20-vuotisen palvelusopimuksen mukaiseen kahden lossin liikenteeseen. Rakennustöillä ei lähtökohtaisesti ole vaikutusta lossin aikataulun mukaiseen liikennöintiin, mutta lyhyitä liikennehäiriöitä ja -katkoja saattaa esiintyä. Töiden aikana Fintraffic Oy:n tieliikennekeskus tiedottaa mahdollisista liikenteen häiriöistä 24 h/vrk.
Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun tienpidon ja liikenteen katsaus kertoo keskeiset tämän vuoden tienpitotoimet10.4.2025 10:41:42 EEST | Tiedote
Juuri julkaistussa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen tienpidon ja liikenteen katsauksessa esitellään Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueen keskeiset tienpitotoimet vuodelle 2025. Katsauksessa esitellään myös yleiskuva ELY-keskuksen järjestämästä joukkoliikenteestä, luodaan katsaus liikennejärjestelmäsuunnitteluun ja liikenneturvallisuustyöhön sekä esitellään keskeisiä suunnitteluhankkeita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme