Vuosikatsaus 2024: Gramexin korvauskertymä ennätykselliset yli 29 miljoonaa
Tänään julkaistun vuosikatsauksen mukaan Gramexin korvauskertymä ylitti ennätyksellisesti 29 miljoonaa euroa vuonna 2024. Kasvun vetureina olivat ulkomailta kerätyt sekä taustamusiikin korvaustulot. Myös Gramexin toiminnan tehokuutta kuvaava kuluprosentti asettui alhaiselle 15 % tasolle.

Suurimmat korvaustulot tulivat taustamusiikkisektorilta (12,178 milj.), radio- ja televisiokäytöstä (8,280 milj.) ja internet- ja tietoverkkokäytöstä (4,693 milj.). Kasvua oli edelliseen vuoteen verrattuna etenkin taustamusiikkikorvaustuloissa, joiden osuus kasvoi 10,15 miljoonasta noin 12,18 miljoonaan.
Vuoden aikana kerättiin myös edellistä vuotta hieman enemmän kansainvälisiä korvauksia. Gramexin teknologian ja datakyvykkyyden kehittäminen on vauhdittanut sekä kotimaista että kansainvälistä tilitystä.
”Maailman meno tukee toimintojen skaalautumista aina vain suurempiin yksiköihin. Pienempien toimijoiden selviytymiskeino on yhteistyö. Toimintamme keskiössä ovatkin kansainväliset kehityshankkeet ja yhteistyö kotimaisten tekijänoikeusjärjestöjen kanssa.”, kuvaa Ilmo Laevuo toimitusjohtajan katsauksessa.
Kehittyvää teknologiaa ja palveluita
Vuoden aikana Gramex otti ensimmäisenä käyttöön tuottajatilitysten raportoinnissa uuden ja tarkan DDEX-statementin. Vuoden aikana jatkettiin myös VRDB- ja RDx- datahub-integraatioiden ja toimintaprosessien kehittämistä.
”Keinoälyn invaasio on malliesimerkki yhä kiihtyvästä kehitysvauhdista maailmassa. Tämä haastaa ja kirittää kaikkia toimijoita, myös yhteishallintoa. Tekninen kehitys, innovaatiot, henkilöstön into ja kyky mennä eteenpäin ovat ratkaisevia menestystekijöitä”, sanoo Laevuo.
Teknologialla oli rooli myös toiminnan tehokkuuden kasvattamisessa. Gramexin toiminnan tehokkuutta kuvaava toiminnan kuluprosentti oli 15 %. Kokonaiskuluprosentti, johon huomioidaan myös sijoitustoiminta, oli 13 %. Tämä oli 0,7 prosenttia alhaisempi verrattuna edelliseen vuoteen.
Ensi kertaa hiilijalanjälki
Gramex julkaisi vuonna 2024 ensimmäisen vastuullisuusohjelman. Ohjelma tarjoaa raamit vastuullisuustyön edistämiselle ja avoimelle viestinnälle sekä auttaa Gramexin toiminnan vastuullisuuden jatkuvassa kehittämisessä.
Osana vastuullisuusohjelmaa Gramex laski oman toimintansa hiilijalanjäljen ensimmäistä kertaa. Toiminnan kokonaispäästöt olivat 105,17 CO-tonnia. Merkittävimmät hiilidioksidipäästöt syntyivät liikematkustukseen liittyvistä päästöistä sekä ostetuista tavaroista ja palveluista.
Mittauksen perusteella Gramex asettaa konkreettiset päästövähennystavoitteet ja kirjaa ne osaksi vastuullisuusohjelmaa.
Uusia vähennyksiä
Vuoden 2024 alusta alkaen on musiikin esittäjien korvauksista tehty viiden prosentin vähennys musiikin edistämiseen. Edistämistoimintaan kerättiin uudella vähennyksellä yhteensä 182 171,33 euroa.
Kerättävät varat käytetään musiikin edistämistoimintaan eli maksetaan takaisin muusikoille ja artisteille itselleen Musiikin edistämissäätiön MES:n kautta haettavien avustusten ja tukien muodossa.
Lisäksi kaikille asiakkaille eli esittäjille ja tuottajille ulkomailta maksetuista korvauksista on kerätty kesäkuusta 2024 alkaen neljän prosentin käsittelypalkkio. Palkkiota, jolla korvataan esimerkiksi teknologiakehitystä, kerättiin yhteensä hieman alle 64 600 euroa.
Aiempaa tyytyväisemmät asiakkaat
Vuoden alussa avattiin uudistunut verkkopalvelu sekä lanseerattiin uudistunut brändi Levyraadin yhteistyökumppanuudella. Viestinnän ja digitaalisen palvelun kokonaisuudistus on otettu kokonaismittareiden valossa vastaan hyvin: syksyllä 2024 toteutetun asiakas- ja sidosryhmäkyselyn suositteluindeksi (eli ns. NPS) Gramexille oli 43, kun edellisessä kyselyssä vastaava luku oli 1,34.
”Myös toimintamalliemme on kehityttävä ja toimintojemme painopisteiden muututtava. Tästä esimerkkinä on viestinnän merkityksen ja roolin valtava kasvu. Tämä on tapahtunut niin oikeudenomistajayhteistyön, asiakaspalvelun kuin yhteiskunnalliseen keskusteluun osallistumisen kannalta”, toteaa Laevuo.
Musiikin puolesta
Gramex toteutti aktiivista edunvalvontaa musiikkialan hyväksi. Vuoden 2024 painopisteinä
olivat kulttuuripoliittinen selonteko, yksityisen kopioinnin hyvityksen tulevaisuus, tekijän- ja lähioikeuden asianmukainen huomioiminen tekoälyn kehittämisessä ja käytössä sekä vientitoimintaa tekevän Music Finlandin määrärahojen leikkausten torjuminen.
Vaikuttamistyötä tehtiin osin Luovan työn tekijät ja yrittäjät Luovat ry:n osana sekä osin musiikkialan järjestöjen välisenä yhteistyönä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmo LaevuoToimitusjohtajaGramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Puh:+358 40 900 2141ilmo.laevuo@gramex.fiSari Aalto-SetäläJohtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteetGramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Puh:+358 50 352 1073sari.aalto-setala@gramex.fiKuvat
Linkit
Gramex - For The Music
Gramex on äänitemusiikin esittäjien ja tuottajien tekijänoikeusjärjestö. Teemme töitä, jotta äänitteillä esiintyvät muusikot ja tuottajat saisivat työstään korvauksen ja jotta yritykset ja organisaatiot voivat hyödyntää musiikkia helposti, arvoa tuottavasti ja vastuullisesti. Meillä on yli 60 000 asiakassopimusta musiikin esittäjien ja tuottajien kanssa sekä noin 34 000 musiikin käyttäjäasiakkaiden lupaa.
Tärkeintä meille on musiikki. Olemme kiitollisia, että saamme osaltamme auttaa musiikkia menestymään ja siten tuoda maailmaan lisää iloa, hyvinvointia ja elämyksiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Gramexilta uusi vastuullisuusohjelma25.2.2025 10:32:11 EET | Tiedote
Tänään julkaistu Gramexin uusi vastuullisuusohjelma vuosille 2025 – 2030 tarjoaa raamit vastuullisuustyön edistämiselle ja avoimelle viestinnälle. Gramexin tavoitteena on olla yksi maailman parhaista – eli myös yksi maailman vastuullisimmista – tekijänoikeuspalveluista.
Gramexille entistä laajapohjaisempi valtuusto ja hallitus21.1.2025 09:16:49 EET | Tiedote
Gramexin valtuusto ja hallitus edustavat vuonna 2025 entistäkin laajemmin musiikkikenttää. Hallitukseen valittiin ensimmäistä kertaa musiikin esittäjien Muusikkojen liitosta riippumaton artistiedustaja sekä itsenäisten levy-yhtiöiden edustaja.
Uusia osaajia ja nimityksiä Gramexissa13.1.2025 15:06:47 EET | Tiedote
Gramexin toimisto vahvistui vuoden alussa uusilla osaajilla ja tehtävänkuvilla, kun tiimiin liittyi kaksi uutta ammattilaista. Myös Gramexin viestintä- ja yhteiskuntasuhteiden tiimissä tehtiin uusia nimityksiä.
Leevi and The Leavings kiilasi Whamin joululaulujen kärkipaikalta17.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote
Leevi and The Leavingsin Jossain on kai vielä joulu nousi viime joulun soitetuimmaksi kappaleeksi kaupallisilla radiokanavilla. Edellisten listojen ylivoimainen ykkönen Wham putosi listasijalle neljä. Gramexin joulutilasto listaa marras-joulukuun ajalta kaupallisten radioiden kaksikymmentä soitetuinta joululaulua.
Vuoden musiikkioivallus -palkinto Lähiöbotox: African Metal Tour -dokumenttisarjalle6.9.2024 20:00:00 EEST | Tiedote
Lähiöbotox: African Metal Tour palkittiin Vuoden musiikkioivallus -palkinnolla audiovisuaalisen alan Screen Helsinki -tapahtumassa 6.9.2024. Palkinnolla nostetaan esiin innovatiivista ja kekseliästä musiikinkäyttöä elokuvissa ja tv-sarjoissa. Palkinnon jakoi Gramexin ja Teoston yhteinen AV Music-palvelu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme