MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”
Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Suomen on kiinnitettävä huomiota kansallisen turvallisuuden kehittämiseen voimakkaammin kuin pitkään aikaan. Puolustuskyvyn lisäksi turvallisuus rakentuu vahvalle ja kilpailukykyiselle taloudelle – koko maassa. Maaseutuelinkeinojen merkitys tässä on suuri, ja samalla ne ovat keskeinen osa maamme huoltovarmuutta ja ruokaturvaa.
MTK tarjoaa hallituksen puoliväliriihelle listan Suomen taloutta turvaavista toimista. Toimet on jaoteltu kolmeen koriin: kasvua hidastavien esteiden poistamiseen, kasvua lisääviin toimiin sekä yhteiskunnan iskunkestävyyden vahvistamiseen.
MTK muistuttaa hallitusta metsän merkityksestä talouden kivijalkana. Julkisessa keskustelussa esitetyt hakkuurajoitukset tarkoittaisivat toteutuessaan miljardien veroeurojen ja tuhansien työpaikkojen katoamista. Metsäala on Suomen vahvuus, jota voidaan edelleen vahvistaa ympäristön tarpeita unohtamatta.
Suomen huoltovarmuudessa ruokaturva perustuu koko ruokaketjun kannattavuuteen. Suomessa on maailman kannattavin ruokakauppa. Samaan aikaan ruokaturvan suurin uhka on maatalouden heikko kannattavuus. MTK kiirehtii hallitusta elintarvikemarkkina-, kilpailu- ja hankintalakien uudistamisessa niin, että ruokamarkkinoiden vääristyneet valtasuhteet tulevat korjatuiksi.
Uusi EU-komissio haluaa vahvasti keventää elinkeinojen sääntelyä ja byrokratiaa. Suomen hallituksen kannattaa ajaa helpotuksia muun muassa EU:n ennallistamisasetukseen ja tukea muutoinkin komission tavoitetta byrokratian keventämiseksi. MTK kannustaa hallitusta kiirehtimään myös sen omassa norminpurkutyössä.
MTK:n 20 esitystä hallituksen kehysriihelle tästä linkistä.
Lisätietoja:
Jyrki Wallin, MTK:n toiminnanjohtaja, 050 5225 207
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyrki WallinToiminnanjohtaja
Puh:0204132307jyrki.wallin@mtk.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n Säätiö myöntää 10 000 euron ympäristöpalkinnon – ehdota saajaa15.4.2025 13:42:08 EEST | Tiedote
MTK:n Säätiö juhlistaa satavuotista historiaansa myöntämällä 10 000 euron ympäristöpalkinnon henkilölle, työryhmälle tai yhteisölle, joka on ansiokkaasti edistänyt maa- ja metsätalousmaan kunnon ja tuottavuuden parantamista. Esityksiä palkinnonsaajiksi otetaan vastaan 9. toukokuuta 2025 saakka.
Juha Marttila ei hae syksyllä jatkoa MTK:n puheenjohtajana9.4.2025 17:13:34 EEST | Tiedote
MTK:n puheenjohtaja vaihtuu vuodenvaihteessa. Järjestön pitkäaikainen puheenjohtaja Juha Marttila ei asetu enää ehdolle tehtävään. Marttila kertoi päätöksestään järjestön valtuuskunnan kokouksessa keskiviikkona.
MTK:n Viljanen: Halpuutus tyhjentää kaupan hyllyjä9.4.2025 12:26:25 EEST | Tiedote
MTK:n valtuuskunnan puheenjohtaja Eerikki Viljanen varoittaa ruuan halpamyynnin jatkuessaan tyhjentävän kaupan hyllyjä kotimaisista elintarvikkeista. ”Kysyntää on, mutta halpuutettu tuotanto ei riitä vastaamaan siihen. Lienee oikeutettua sanoa, että kahdella kauppajätillämme ei tunnu olevan kotimaata, vaan näemmä valmius korvata kotimaista surutta ulkomaisella”, Viljanen totesi avatessaan MTK:n valtuuskunnan kokouksen keskiviikkona Espoossa.
Lakko lihataloissa johtaa eläinruuhkaan maatiloilla8.4.2025 09:52:52 EEST | Tiedote
Elintarvikealalla viime yönä alkanut työtaistelu sulkee useita isojen lihatalojen teuraslinjoja. Kolme vuorokautta kestävä lakko aiheuttaa kasvavien eläinten ruuhkaa etenkin emakko- ja lihasikaloissa. MTK vetoaa Suomen Elintarviketyöläisten Liittoon (SEL) ja Elintarviketeollisuusliittoon (ETL), että ne hakisivat työtaistelustaan huolimatta kaikki keinot eläinruuhkan välttämiseksi. Maatiloilla ei tähän keinoja ole.
Mediakutsu: Muuttuva Euroopan unioni ja ajankohtaiset asiat esillä MTK:n kevätkokousviikolla 8.-9.4.7.4.2025 15:55:01 EEST | Kutsu
Tervetuloa seuraamaan MTK:n valtuuskunnan seminaaria "Muuttuva Euroopan unioni" tiistaina 8.4. sekä kevätkokousta keskiviikkona 9.4. Hanasaaren kulttuurikeskuksessa (Hanasaarenranta 5, Espoo). Osallistuminen on mahdollista myös etänä. Linkki toimitetaan ilmoittautuneille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme