MEP Aura Salla

MEP Aura Salla: EU-budjetista 10 prosenttia puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen

Jaa

Euroopan parlamentin budjetti-, sisämarkkina- ja teollisuusvaliokunnissa vaikuttava europarlamentaarikko, VTT Aura Salla, kokoomus, esittää, että vähintään 10 prosenttia Euroopan unionin tulevasta rahoituskehyksestä vuosille 2028-2034 tulee käyttää puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen. Euroopan komissio valmistelee tällä hetkellä esitystään rahoituskehykseksi. Sen on määrä julkaista esityksensä heinäkuussa 2025, jonka jälkeen neuvottelut parlamentin ja neuvoston kanssa alkavat. 

Kuvassa europarlamentaarikko Aura Salla
Aura Salla. Kuva: Ahu Yigit.

“Venäjän brutaali hyökkäyssota Ukrainassa osoitti Euroopalle, että myös EU:n budjetti tulee päivittää tämän päivän uhkien varalle. EU-budjetista tulee varata noin 10 prosenttia puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen, erityisesti puolustusteollisuuden ja suorituskykyjen kehittämiseen sekä tutkimukseen. Suorista EU-tuista on siirryttävä yhä enemmän lainatakauksiin ja rahoitusinstrumentteihin, jotka perustuvat todelliseen tarpeeseen ja huippuosaamiseen. EU-rahoitusinstrumentteja on myös yksinkertaistettava ja määrää vähennettävä”, Salla sanoo.

EU:n talousarvio 2021–2027 yhdessä viime kaudella erikseen päätetyn elpymisvälineen kanssa on noin 2 biljoonaa euroa. Merkittävimmät menoerät ovat maatalous ja koheesio sekä tällä budjettikaudella priorisoidut sisämarkkinat, innovaatiot ja digitalous. 

“Euroopan unionin budjetti on rakennettu maatalous- ja aluetukien pohjalle. Tämä malli on auttamattomasti vanhentunut. EU-budjetin tulee keskittyä asioihin, joita on järkevä tehdä yhdessä EU-tasolla. Näitä ovat turvallisuus, ilmastokriisiin vastaaminen sekä tutkimus- ja tuotekehitys. Maataloustuet tulee kansallistaa. Maatalouden sisämarkkina saadaan toimimaan yhteisillä standardeilla. Koheesio- ja rakennerahoista tulee leikata merkittävästi sekä kohdentaa ne uudella tavalla tuottaviin ja turvallisuutta vahvistaviin kohteisiin. Tämä on välttämätöntä myös EU:n laajentumisen myötä”, Salla toteaa.

Suurin osa EU-tuloista tulee jäsenmaiden kansallisista budjeteista. EU:n omat varat koostuvat tällä hetkellä lähinnä EU:n ulkopuolelta tulevista tullimaksuista, jonka lisäksi pieniä virtoja tulee esim. haittaveroista, kuten kierrättämättömästä muovista. 

“EU:n omia varoja tulee kehittää tulevalla kaudella. Esitetty digivero ei tule toteutumaan OECD-tasolla. Digivero tulee ottaa käsittelyyn EU:ssa. Olennaista on varmistaa, että liikevaihtoon perustuva malli on tasapuolinen kaikille. Päästökauppa on toinen tulonlähde EU:lle, jota voidaan laajentaa. Päästö- ja haittaverojen ongelma pitkällä aikavälillä kuitenkin on, että tavoitteena on tehdä ne tarpeettomiksi”, Salla päättää. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Sara Anttilaerityisavustaja, viestintä ja mediasuhteetEuroopan parlamentti

Sara Anttila seuraa teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunnan (ITRE) työtä ja vastaa mediasuhteista ja viestinnästä.

Puh:+32 470 988013sara.anttila@europarl.europa.eu

Europarlamentaarikko Aura Salla

Jäsen

ITRE Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
D-IN Suhteista Intiaan vastaava valtuuskunta

Varajäsen

BUDG Budjettivaliokunta
IMCO Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta
D-CA Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
DASE Suhteista Kaakkois-Aasian maihin ja Kaakkois-Aasian maiden liittoon (ASEAN) vastaava valtuuskunta

Europarlamentaarikko Aura Salla kuvattuna Brysselissä Euroopan parlamentin edessä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta MEP Aura Salla

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye