Fliiga

Turkulaisten kultakausi ohi – Classic juhlii kymmenettä Suomen mestaruuttaan!

Jaa

Classic voitti kuin voittikin F-liigan naisten mestaruuden otteluin 4-2, kun se löi tänään kotonaan Lempäälässä TPS:n 6-3. Mestaruus oli Classicille kaikkien aikojen kymmenes ja katkaisi turkulaisten kolmen kevään kultaputken.

Runkosarjan pistekuningatar Suvi Hämäläinen sivalsi tänään avausmaalin Veera Vileniuksen pallonriiston jälkeen, mutta Milla Granlund päätti vielä pitkän kuljetuksensa tahtotasoitukseen. Classic repi kuitenkin jo avauserässä eron kolmeen, kun ensin osui keskialueen katkon jälkeen puolustajan jaloista Veera Vilenius ja vielä ennen taukoa Johanna Homi tilanteeksi 3-1. Olivia Pietilän toisen erän kavennus jäi laihaksi lohduksi TPS:lle, kun Elli Kylmäluoma vastasi kohta Classicin neljännellä maalilla ja Suvi Hämäläinen päätti Zara Gauffin-Kausteen levityksestä siipeen vastaiskun jo 5–2-lukemiin. TPS pyristeli vielä päätöserässä Milla Granlundin illan toisella kääntölaukauksella, mutta kahta maalia kapeammaksi ei ero enää kaventunut edes kuudella viittä vastaan. Sen sijaan Elli Kylmäluoma sinetöi kotijoukkueen mestaruusjuhlat vauhtiin iskemällä päätösnumerot vajaat kaksi minuuttia ennen loppusummeria. Maaliltaan vedetty Maria Viitala oli ehtinyt takaisin tolppien väliin mutta jäi maalin edestä vapaana löydetyn Kylmäluoman sijoituksen edessä vaille mahdollisuuksia.

Classicin aiemmat mestaruudet ovat vuosilta 2003, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2012, 2014 ja 2017.

TPS voitti runkosarjassa kaikki 22 otteluaan ja aloitti pudotuspelit kuudella perättäisellä voitolla, mutta finaaleissa Classic oli parempi ensin kolmesti peräkkäin ja kahden TPS-voiton jälkeen nyt neljännen kerran.

F-liigan miesten sarjassa Westend Indians juhlii kaikkien aikojen ensimmäistä mitaliaan kaadettuaan illan pronssiottelussa kotonaan SPV:n. Vuosina 2018 ja 2024 ”Heimo” oli ollut neljäs taivuttuaan kummallakin kerralla pronssiottelussa Nokian KrP:lle.

Tänään SPV:n Miika Latvala kuittasi avauserässä Jasper Auvisen avausmaalin, mutta tasoitus jäi tänään Peliveljien ainoaksi osumaksi. Tuomas Harjula laukoi pelin puolivälissä Indiansin uudelleen johtoon, ja Rasmus Pasasen kolmannessa erässä tekemässä 3–1-maalissa oli jo mitalin makua. SPV taisteli loppuun saakka, mutta riskipeli ilman maalivahtia epäonnistui pahasti, kun ensin Samuli Junnila ja sitten vielä Heimo-kapteeni Valtteri Kainulainen pääsivät pallonryöstöjen jälkeen komistelemaan lukemia tyhjiin.

Ottelu päätteeksi juhlistettiin mitalistien lisäksi SPV:n seuralegenda Sami Koskea, jonka huikea 20 vuoden, 660 ottelun ja kolmen Suomen mestaruuden liigaura samoissa väreissä päättyi tähän otteluun.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fliiga

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye