Turun Osuuskauppa ostaa Kauppakeskus Myllyn kokonaan omistukseensa

Turun Osuuskauppa ja SOK ovat sopineet osakekaupasta, jolla Turun Osuuskauppa hankkii koko Raisiossa sijaitsevan Kauppakeskus Myllyn omistukseensa. SOK ja Turun Osuuskauppa perustivat Kauppakeskus Mylly Oy:n vuonna 2001. SOK ja Turun Osuuskauppa ovat omistaneet Kauppakeskus Myllyn puoliksi, ja kaupan myötä SOK luopuu koko omistusosuudestaan.
Kauppakeskus Mylly on Varsinais-Suomen suurin ja Suomen kahdeksanneksi suurin kauppakeskus myynnillä ja pinta-alalla mitattuna. Vuonna 2024 Myllyssä oli yli 5,6 miljoonaa asiakaskäyntiä ja siellä toimii noin 140 liikettä ja palvelua. Kauppakeskuksen liikkeiden yhteenlaskettu myynti vuonna 2024 ylitti 250 miljoonaa. Mylly on sijoittunut ensimmäiseksi jo viitenä vuotena peräkkäin T-Median Luottamus&Maine -tutkimuksessa, jossa tutkitaan Suomen suurimmat kauppakeskukset. Myllyn kiinteistö valmistui vuonna 2001 ja sitä on laajennettu useaan otteeseen, viimeksi vuonna 2022. Tänä päivänä kiinteistön vuokrattava pinta-ala on 63000 m2.
Turun Osuuskauppa haluaa investoida Raisioon ja Myllyn alueeseen
”Alueen kasvu- ja kehitysnäkymät ovat erinomaiset ja uskomme Kauppakeskus Myllyn laajaan vetovoimaan myös tulevaisuudessa. Haluamme jatkuvasti kehittää palvelujamme vahvassa kasvussa olevalle asiakasomistajajoukollemme. Olemme sitoutuneita omistajina jatkamaan Myllyn kiinteistön ja palvelujen kehittämistä yhdessä vuokralaistemme ja alueen muiden toimijoiden kanssa, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund.
Osakekaupalla ei ole vaikutuksia kauppakeskuksen toimintoihin ja henkilöstö jatkaa työtään nykyisellä organisaatiolla Myllyn toimitusjohtajan Mari Hantulan johdolla. ”Olen erittäin innoissani siitä, että Myllyn paikallinen omistus vahvistuu”, iloitsee Hantula.
”Kauppakeskus Mylly on erinomaisessa kunnossa niin asiakkaiden, kiinteistössä työskentelevien kuin ympäristön ja taloudenkin näkökulmasta. Tänä päivänä kiinteistö on oman toiminnan osalta hiilineutraali, sillä on LEED-ympäristösertifikaatti ja se käyttää 100 %:sti vihreää sähköä, sekä kaukolämpöä ja -kylmää. SOK:n omistuksen oli sovittu jo yhteisessä osakassopimuksessa olevan väliaikainen ratkaisu ja ajankohta omistuksen muutokseen oli nyt molemmille sopiva. Turun Osuuskauppa on alueellisena toimijana erinomainen omistaja jatkamaan Kauppakeskus Myllyn ja alueen palvelujen kehittämistä”, kertoo SOK:n CFO Jorma Vehviläinen.
Turun Osuuskaupalla on Varsinais-Suomessa käynnissä useita muitakin investointiprojekteja, eikä nyt solmittava kauppa vaikuta aiemmin julkaistuihin investointisuunnitelmiin. ”Aiemmin tänä vuonna kerroimme, että investoimme vahvasti verkostoomme ja tulemme mm. avaamaan Naantaliin Prisman, jonka rakentamisen on määrä alkaa jo tänä vuonna”, jatkaa Niklas Österlund.
Lisätietoja:
Niklas Österlund, toimitusjohtaja, Turun Osuuskauppa, p. 010 764 4001, niklas.osterlund@sok.fi
Jorma Vehviläinen, CFO, SOK, p. 010 76 80608, jorma.vehvilainen@sok.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Sale Kustavin uudistus on valmis13.3.2025 08:31:30 EET | Tiedote
Sale Kustavissa on viime kuukausien aikana toteutettu laaja uudistus, jossa myymälää laajennettiin ja nykyaikaistettiin uuden Sale-konseptin mukaiseksi. − Olemme erittäin tyytyväisiä uudistukseen. Remontti eteni hyvin ja aikataulussa ja saimme pidettyä kaupan auki remontin läpi. Sale Kustavi on tärkeä osa saariston palveluja ja se tarjoaa jatkossa alueen asukkaille entistä viihtyisämmän asiointikokemuksen ja aiempaa osuvammat ja kattavammat valikoimat, toteaa ryhmäpäällikkö Kai Suonpää Turun Osuuskaupasta. Valikoimia ja palveluja on nyt päivitetty ja viihtyisämmässä myymälässä on mukava asioida ja myös ilo työskennellä. - Uudistuksen yhteydessä myyntialamme kasvoi noin 100 neliötä ja se tarkoittaa, että myös valikoimamme on kauttaaltaan aiempaa kattavampi ja se on erityisesti mietitty tämän alueen tarpeisiin. Henkilökuntamme iloitsee paitsi uudistuneesta kaupasta, myös muun muassa työskentelymukavuutta lisäävistä ergonomisista ja säädettävistä kassapöydistä, kertoo Sale Kustavin myymäl
S-market Sauvon uudistus on valmis5.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote
S-market Sauvon uudistustyöt on saatu päätökseen. Uuden konseptin mukainen, nykyaikainen myymälä tarjoaa entistä osuvammat valikoimat, pysyvästi edullisen hintatason sekä mukavan ja sujuvan kauppareissun. Uudistusta juhlitaan S-market Sauvossa torstaista sunnuntaihin. - Kauppa on uudistettu lattiasta kattoon ja olemme panostaneet myymälän viihtyvyyteen ja asioinnin helppouteen. Uudistuksen myötä saimme myymälään muun muassa paljon toivotun asiakas-wc:n sekä pienen kierrätyspisteen, johon asiakkaamme voivat palauttaa patterit, lamput, loisteputket ja piensähkölaitteet, kertoo ryhmäpäällikkö Liisa Vainikainen Turun Osuuskaupasta. Palveluverkoston nykyaikaistaminen ja energiatehokkuuden kehittäminen tukevat Turun Osuuskaupan tavoitetta kohti hiilinegatiivisuutta. Energiatehokkuus ja ympäristöystävällisyys on huomioitu Sauvon myymälään uudistuksessa. Aiemmin öljylämmitteisessä myymälässä on nyt nykyaikainen energiankierrätysjärjestelmä, jossa muun muassa kylmäkoneiden lauhdelämpö ja poisto
Turun Osuuskauppa investoi vuonna 2024 isosti asiakasomistajien palvelujen kehittämiseen13.2.2025 13:30:27 EET | Tiedote
Liikevaihto 802,6 M€ Tulos ilman kertaluonteisia eriä 24,8 M€ Investoinnit Varsinais-Suomeen 42,4 M€ Asiakasomistajat saivat Bonusta ja maksutapaetua yhteensä 29,2 M€ Asiakasomistajia vuoden 2024 lopussa 184 554 Henkilöstöä yli 2600 vuoden 2024 lopussa Turun Osuuskaupan tulos kehittyi suotuisasti vuonna 2024 ja oli 24,8 miljoonaa euroa (edv. 16,4 M€). Tuloksen myönteiseen kehitykseen vaikuttivat onnistumisemme kireässä hintakilpailussa, matkailu- ja ravitsemiskaupan positiivinen vire sekä oman toiminnan tehostaminen. - Tulos mahdollistaa palvelujen kehittämisen, toimipaikkojen uusimisen, verkoston laajentamisen ja Bonusten maksamisen asiakasomistajille. Vuonna 2024 asiakasomistajille kertyikin Bonuksia ja muita rahallisia etuja enemmän kuin koskaan aiemmin, kaikkiaan 29,2 miljoonaa euroa. Erityisen iloinen olen siitä, että tulos matkailu- ja ravitsemiskaupassa vahvistui. Lisäksi olemme onnistuneet vastaamaan kovaan hintakilpailuun ja kasvattamaan asiakasmääriämme market-kaupassa, totea
Naantaliin tulee Prisma6.2.2025 09:59:34 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa rakentaa Prisman Naantaliin ja tuo paikkakunnalle paitsi laajat päivittäistavarakaupan palvelut, myös osuvan käyttötavarakaupan valikoiman. Noin 10 800 m2 uudisrakennus rakennetaan Rautakadulle, Karvetin kaupunginosaan tontille, josta puretaan olemassa oleva teollisuuskiinteistö. Avautuessaan Naantalin Prisma on alueen suurin market-kauppa ja tulee alkuvaiheessa työllistämään noin sata kaupan alan ammattilaista. - Tavoittelemme nyt vahvasti markkinaosuuden kasvattamista market-kaupassa uudistamalla, laajentamalla ja kehittämällä asiakasomistajien palvelutarjontaa kasvualueella. Naantalin liikekeskushanke on yksi merkittävä osa tätä verkostomme kehittämishanketta. Uskomme vahvasti Naantalin vetovoimaan ja sen vuoksi valitsimme Naantalin Karvettiin nimenomaan Prisman. Seuraavan viiden vuoden aikana investointimme nousevat kaikkinensa 220 miljoonaan euroon ja samassa ajassa rakennamme yhteensä 12 uutta ruokakauppaa, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlu
Sale-verkosto kasvaa ja uudistuu - Uusi Sale Merimaskuun31.1.2025 10:00:01 EET | Tiedote
Merimaskuun, Naantalin kaupunkiin kuuluvalle Otavan saarelle, suunnitellaan uutta Sale-myymälää. Kauppapaikka sijaitsee Rymättyläntien ja Merimaskuntien risteyksessä, siltayhteyksien päässä mantereelta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme