Hämeen ELY-keskus

Lontilan silta Hämeenlinnassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 6.5. klo 17.00

Jaa

Lontilantie (tie 13693) Hämeenlinnassa katkaistaan liikenteeltä Lontilan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.

Kartta esittää työnaikaisen kiertotien kun tie on suljettu sillankorjaustöiden vuoksi.
Työnaikainen kiertotie.

Lontilan sillan uusiminen Hämeenlinnassa aiheuttaa muutoksia liikennejärjestelyihin Lontilantiellä. Lontilantie (tie 13693) katkaistaan liikenteeltä Pirttikoskentien ja Vehkojantien välillä sijaitsevan Lontilan sillan kohdalta tiistaina 6.5.2025 klo 17.00 ja avataan liikenteelle viimeistään keskiviikkona 7.5.2025 kello 05.00. Työn valmistuessa tie voidaan avata aikaisemminkin.

Liikenne ohjataan kiertotielle Ilomäentien (tie 13695), Hämeenlinnantien (tie 303), Uittamontien (tie 303), Kuurilantien (tie 2846), Iittalantien (tie 2846) ja Pirttikoskentien (tie 2846) kautta. Kiertotien pituus on noin 27,0 km.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Urakoitsija: M. Huhtakallio Oy, Marko Huhtakallio, puh. 040 557 3888
Valvontakonsultti: Siltainsinöörit TH Oy, Henry Niemi, puh 045 126 9960
Projektipäällikkö: Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus Terhi Siltanen, puh. 0295 021 348

Kuvat

Kartta esittää työnaikaisen kiertotien kun tie on suljettu sillankorjaustöiden vuoksi.
Työnaikainen kiertotie.
Lataa

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Kuvituskuva.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus

Hämeen työttömyys kasvussa – lomautettuja vähemmän kuin vuosi sitten24.4.2025 08:04:00 EEST | Tiedote

Hämeessä oli maaliskuun lopussa 22 223 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 326 henkilöä ja 12 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Maaliskuun aikana työttömien määrä väheni 419 henkilöllä. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Hämeessä 13 prosenttia, kun koko maan osuus oli 11,8 prosenttia. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen maaliskuun työllisyyskatsauksesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye