HSY

HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalveluaan – monilokeroinen jäteastia tuo kustannustehokkaan kierrätyspisteen kotipihaan

11.3.2026 07:50:00 EET | HSY | Tiedote

Jaa

Monilokeroinen jäteastia, johon voi lajitella muovi-, kartonki ja lasipakkaukset sekä pienmetallin, on nyt tarjolla kaikille taajama-alueilla sijaitseville 1–4 asunnon kiinteistöille pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Pakkausjätteiden lajittelu voi alentaa kiinteistön jätehuollon vuosikustannuksia jopa viidenneksellä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY laajentaa pakkausjätteiden keräyspalvelua kesäkuusta 2026 alkaen. Tavoitteena on helpottaa materiaalien kierrättämistä uusiokäyttöön.

Nelikammioinen jäteauto tyhjentää monilokeroastiaan lajiteltuja muovi-, kartonki- ja lasipakkauksia sekä pienmetallia.
Monilokeroastioita tyhjentävät jäteautot ovat erikoiskalustoa. Yhden yhtenäisen säiliön sijaan niissä on neljä erillistä kammiota muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille. HSY/Hannu Bask

Monilokeroastia pakkausjätteille on suosittu jätepalvelu, sillä se tarjoaa kotitalouden käyttöön kompaktin, kustannustehokkaan ja lajittelua helpottavan kierrätyspisteen. Tähän asti Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ei ole pystynyt tarjoamaan palvelua kaikille halukkaille, mutta kesäkuun alusta tähän tulee muutosta.

"Monilokeroastioiden tyhjentämiseen ei voi käyttää tavallista jäteautoa. Nyt olemme kilpailuttaneet lisää siihen tarvittavia nelikammioisia jäteautoja. Tämä mahdollistaa palvelun tarjoamisen aikaisempaa useammille. Monilokeroastian voi tilata pääkaupunkiseudulle ja Kirkkonummelle, mutta kustannus- ja ympäristösyistä sekä jätehuollon toimivuuden varmistamiseksi olemme vielä joutuneet jättämään taajama-alueiden ulkopuoliset kiinteistöt palvelun ulkopuolelle", HSY:n logistiikkapäällikkö Tero Salo selvittää.

Monilokeroisessa jäteastiassa on kaksi isompaa lokeroa, joista toiseen kerätään muovipakkaukset ja toiseen kartonki. Kahdesta pienemmästä lokerosta toiseen lajitellaan pienmetalli ja toiseen lasipakkaukset. Monilokeroastia tyhjennetään yhdellä kertaa jäteautoon, jossa on erilliset kammiot jokaiselle jätelajille. Eli erikseen lajitellut jätteet myös kuljetetaan erillisinä toisistaan ja toimitetaan kierrätettäväksi.

Pakkausjätteiden keräyspalvelu voi tuoda kiinteistölle säästöjä

Vuonna 2024 tehdyn sekajätetutkimuksen mukaan pienkiinteistöjen sekajätteestä noin 30 prosenttia on kierrätettäviä pakkausjätteitä. Kun pakkausjätteet lajittelee erikseen, sekajäteastian tyhjennysväliä voi harventaa jopa 16 viikkoon. 

"Haluamme helpottaa kodeissa tehtävää jätteiden lajittelua, sillä vain lajitellut jätteet voidaan kierrättää uusiksi materiaaleiksi. Lajittelusta on myös taloudellista hyötyä, sillä sekajäte on kiinteistölle kaikkein kallein jäte. Jo sen takia lajittelu todellakin kannattaa, Tero Salo muistuttaa.

Esimerkiksi omakotitalossa, jolla on sekajäteastian tyhjennys kahden viikon välein ja biojätteen tyhjennys neljän viikon välein, jätehuollon vuosikustannus on 343,05 euroa. Jos kiinteistöllä aletaan lajitella pakkausjätteet sekajätteen sijaan monilokeroastiaan, sekajätteen määrä vähenee ja astiatyhjennyksiä voi harventaa esimerkiksi kahdeksaan viikkoon. Vaikka kiinteistölle tulee uusi jätepalvelu, kuvatussa tapauksessa vuosikustannukset tippuvat 272,91 euroon eli yli viidenneksen. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Monilokeroastiaan lajiteltuja pakkausjätteitä tyhjennetään nelikammioiseen jäteautoon.
Monilokeroastioita tyhjentävät jäteautot ovat erikoiskalustoa. Yhden yhtenäisen säiliön sijaan niissä on neljä eri kammiota eri pakkausjätteille.
HSY/Hannu Bask
Lataa
Monilokeroinen jäteastia, jossa on omat keräysastiat muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille.
Monilokeroisessa jäteastiassa on omat keräysastiat muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille.
HSY/Tero Lassila
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.                    

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.

HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye