Oma Häme antaa lausunnon hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista – hallitus päätti myös tehdä kantelun oikeuskanslerille
30.3.2026 12:41:02 EEST | Oma Häme | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluehallitus päätti kokouksessaan 30.3. antaa lausunnon hyvinvointialueiden rahoituslain muutosehdotuksista valtiovarainministeriölle. Hyvinvointialue pitää kuulemis- ja lausuntomenettelyä puutteellisena ja aikataulua kohtuuttoman tiukkana.

Aluehallitus päätti maanantain kokouksessaan, että se antaa uuden, kiireellisen lausunnon valtiovarainministeriölle rahoituslain muutosehdotuksista. Samalla hallitus päätti tehdä kuulemisprosessista kantelun oikeuskanslerille ja valtuuttaa hyvinvointialuejohtajan laatimaan ja allekirjoittamaan kantelun. Kantelun tekeminen on poikkeuksellinen toimenpide. Tiukan aikataulun vuoksi esitys lausunnon antamisesta ei ehtinyt aluehallituksen esityslistalle, vaan se otettiin kokouksessa mukaan ylimääräisenä pykälänä.
Valtiovarainministeriö valmistelee muutoksia hyvinvointialueiden rahoituslakiin osana rahoitusmallin kehittämisen kolmatta vaihetta. Muutosten on tarkoitus tulla voimaan vuonna 2027. Kanta-Hämeen hyvinvointialue on aiemmin antanut lausunnon esitysluonnoksesta, mutta päivitetty aineisto sisältää merkittäviä muutoksia, minkä vuoksi aiempi lausunto ei ole enää ajantasainen.
Keskeisin muutos koskee pitkäaikaisdiagnoosien tarkastelujakson pidentämistä kahteen vuoteen. Muutoksen tavoitteena on ollut parantaa pitkäaikaissairauksien huomiointia, mutta päivitettyjen vaikutusarvioiden perusteella sillä voi olla merkittäviä vaikutuksia rahoituksen jakautumiseen hyvinvointialueiden välillä. Samalla on esitetty arvioita, ettei muutos välttämättä paranna rahoituksen tarveperusteisuutta tai kuvaa luotettavasti todellista palvelutarvetta.
Päivitettyjen vaikutusarvioiden mukaan muutoksilla voi olla laajemminkin merkittäviä ja osin vaikeasti ennakoitavia vaikutuksia hyvinvointialueiden rahoitukseen. Tämä korostaa tarvetta varmistaa rahoitusmallin tietopohjan luotettavuus ennen uusien tekijöiden käyttöönottoa.
Merkittävät vaikutukset tuleville vuosille
Valtionvarainministerin 18.12. julkaisemaan painelaskelmaan verrattuna Kanta-Hämeen hyvinvointialueen rahoitus laskisi uuden esityksen mukaan voimakkaasti. Tiedot eivät olleet hyvinvointialueen tiedossa, kun alkuperäinen lausunto annettiin. Laskelmien mukaan rahoitus laskisi 25 miljoonaa euroa vuonna 2027 ja 39 miljoonaa euroa vuonna 2028. Rahoitus olisi täten 837 miljoonaa vuonna 2027 ja 843 miljoonaa vuonna 2028.
– Kanta-Hämeen hyvinvointialue on varautunut rahoitustason muutoksiin talousarvion valmistelun yhteydessä, mutta näin isoihin muutoksiin ei ole osattu varautua. Alueen taloussuunnittelussa tärkeintä on ennustettavuus, ja nykyinen rahoitusjärjestelmä on täysin ennustamaton, sanoo rahoitusjohtaja Petrus Kukkonen.
Hyvinvointialue on sopeuttanut toimintaansa aiemmin vahvistettujen rahoituslaskelmien pohjalta. Aluehallitus näkee, että valmistelun loppuvaiheessa tapahtuva olennainen muutos vaikutusarvioissa loukkaa perusteltua luottamusta vallitseviin parametreihin eli laskentaperusteisiin.
– Nyt esitettyjen vaikutusarvioiden laskelmat osoittavat niin suuria taloudellisia vaikutuksia useiden hyvinvointialueiden rahoitukseen, ettei niiden toteuttaminen ole mahdollista ilman substanssilainsäädännön muutoksia ja kevennyksiä, jotka mahdollistavat vastaavien säästöjen tekemisen, Kukkonen sanoo.
Hyvinvointialue korostaa, että näin laajoja muutoksia ei ole voitu arvioida asianmukaisesti alkuperäisen lausuntokierroksen aikana. Päivitetty aineisto toimitettiin hyvinvointialueille vasta 26.3. juuri ennen lausunnon määräaikaa 27.3., jota jatkettiin maanantaille 30.3. klo 12.00.
Kuulemisprosessia pidetään puutteellisena
Kanta-Hämeen hyvinvointialue katsoo, ettei kuulemis- ja lausuntomenettely täytä hyvän hallinnon vaatimuksia. Asian merkittävyys huomioon ottaen hyvinvointialueilla ei ole ollut riittäviä mahdollisuuksia arvioida esityksen vaikutuksia ja muodostaa perusteltua kantaa.
– Ilman uutta lausuntokierrosta esityksen jatkovalmistelu ei täytä hyvän lainvalmistelun vaatimuksia eikä turvaa hyvinvointialueiden itsehallintoa. Pidän aikataulua hyvinvointialueiden kannalta näin merkittävän asian käsittelyyn täysin puutteellisena, toteaa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen.
Valtiovarainministeriön mukaan esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle kiireellisenä jo huhtikuussa.
Aluehallituksen maanantain 30.3. muista päätöksistä tiedotetaan erikseen.
Yhteyshenkilöt
Olli Naukkarinenhyvinvointialuejohtaja
Puh:050 306 5560olli.naukkarinen@omahame.fiKaisa Lepolaaluehallituksen puheenjohtaja (sd.)
Puh:050 592 5868kaisa.lepola@luottamus.omahame.fiPetrus Kukkonenrahoitus- ja investointijohtaja
Puh:0504617820petrus.kukkonen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kanta-Hämeen hyvinvointialue ohjaa käytöstä poistuvia sairaalakalusteita omaan käyttöön ja lahjoituksiin9.4.2026 08:43:19 EEST | Tiedote
Hyväkuntoiset sairaalakalusteet ja -laitteet saavat Kanta-Hämeessä uuden elämän. Poistuva irtaimisto ohjataan suunnitelmallisesti uudelleenkäyttöön omiin yksiköihin, lahjoituksiin ja myöhemmin myös myyntiin – sinne, missä niille on vielä todellista tarvetta.
Nuorisovaltuustoon haetaan lisää jäseniä – hae mukaan vaikuttamaan!9.4.2026 08:42:36 EEST | Uutinen
Oma Hämeen nuorisovaltuusto etsii vahvistusta riveiinsä ja avaa haettavaksi vapaat paikat kaudelle 2026–2029. Tällä hetkellä nuorisovaltuustossa on 22 jäsentä kuntien nimeäminä edustajina, kaksi nuorta jokaisesta Kanta-Hämeen kunnasta. Nyt kokoonpanoa täydennetään uusilla innokkailla vaikuttajilla, jotka eivät vielä ole mukana kuntien nuorisovaltuustoissa. Haku on avoinna 26. huhtikuuta saakka, ja mukaan voidaan valita enintään neljä uutta jäsentä. Nuorisovaltuusto päätti haun avaamisesta kokouksessaan 1. huhtikuuta. Hyvinvointialueella kuuluu olla kolme lakisääteistä vaikuttamistoimielintä: vanhus- ja vammaisneuvostost sekä nuorisovaltuusto. Ne edistävät demokratiaa ja myös niiden asukkaiden osallisuutta ja kuulemista, jotka muutoin voisivat tulla heikosti kuulluksi ja huomioiduiksi. Nuorisovaltuuston kautta nuoret pääset vaikuttamaan hyvinvointialueen asioihin, tuomaan esiin nuorten näkemyksiä ja kehittämään palveluja paremmiksi. – Nyt on loistava mahdollisuus tulla mukaan vaikuttama
Blogi: Hyvinvointialueet tarvitsevat talouden ennustettavuutta8.4.2026 11:51:43 EEST | Artikkeli
Kanta-Hämeen hyvinvointialueen rahoitus- ja investointijohtaja Petrus Kukkonen kirjoittaa blogitekstissään hyvinvointialueiden rahoituksen ennustettavuudesta.
Ikäihmisten asumispalveluiden yhteistoimintaneuvottelut saatiin päätökseen2.4.2026 14:41:29 EEST | Uutinen
Neuvottelujen tavoitteena oli olemassa olevan työvoiman uudelleenjärjestely.
Oma Hämeen tukipalvelut Oy:n muutosneuvottelut päättyneet2.4.2026 12:22:05 EEST | Uutinen
Neuvotteluiden toimenpiteet kohdistuvat yhteensä kymmeneen henkilöön, joille kaikille voidaan tarjota uutta työtehtävää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme