Onkilahden kahvilayrittäjä valittu – ovet avautuvat vappuna
8.4.2026 12:37:36 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Vaasan kaupunki vuokraa Onkilahden puistossa sijaitsevan kahvilan Kannika Bussille, joka voitti maaliskuussa järjestetyn huutokaupan. Vuokrasopimus alkaa 1.5.2026 ja on voimassa toistaiseksi. Uuden yrittäjän tavoitteena on avata kahvila asiakkaille heti vappuna.

Kannika Bussilla on useiden vuosien kokemus ravintola-alalta, erityisesti kansainvälisiltä ruokamarkkinoilta. Puoliso Thomas Buss toimii taustajoukoissa ja auttaa kahvilan pyörittämisessä.
Bussit ovat haaveilleet Onkilahden kahvilan yrittäjyydestä jo pitkään.
– Nyt tuli oikea aika osallistua huutokauppaan. Onkilahden puisto on hieno ja houkutteleva paikka kahvilalle, Kannika Buss iloitsee.
Kahvilan on tarkoitus olla avoinna joka päivä kesäkauden ajan. Valikoimaan tulee jäätelöä, leivonnaisia ja kahvia sekä kevyttä lounasta, kuten salaatteja. Tarjontaa suunnitellaan erityisesti lapsiperheitä ajatellen. Tavoitteena on laajentaa valikoimaa myöhemmin muun muassa lämpimiin ruoka-annoksiin.
Vuokrasopimus on markkinahintainen
Vaasan kaupunki haki kahvilaan vuokralaista huutokaupalla maaliskuussa. Kaksivaiheisessa huutokaupassa osallistujat ilmoittautuivat ensin mukaan, minkä jälkeen kaupunki tarkisti heidän taloustietonsa. Varsinainen huutokauppa käytiin kahden tarjoajan välillä. Kahvilan kuukausivuokran lähtöhinta oli 600 euroa, ja voittanut tarjous oli 4100 euroa.
Vuokralainen valittiin huutokaupalla, koska se on avoin ja tasapuolinen tapa muodostaa markkinahintainen vuokrasopimus. Tarjouksellaan yrittäjä määrittelee itse kuukausivuokran, jolla toiminta on kannattavaa. Onkilahden puistossa vilkas kävijämäärä ja hyvät liiketoimintamahdollisuudet nostavat vuokratasoa.
Vuokraa maksetaan vain kesäkaudelta 1.5.–30.9., eli sesongin ulkopuolella vuokrakustannuksia ei ole. Kahvilaa voi kuitenkin pitää avoinna myös muina aikoina.
Huutokaupattu vuokrasopimus on toistaiseksi voimassa oleva, joten yrittäjällä on mahdollisuus kehittää toimintaansa useiden vuosien ajan. Tarvittaessa yrittäjä voi irtisanoa vuokrasopimuksen myyntikauden jälkeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Huutokauppaan liittyvät kysymykset:
Liikennejärjestelypäällikkö Jori Löfbacka, 0403543494, jori.lofbacka@vaasa.fi
Kahvilan toimintaan liittyvät kysymykset:
Piiripuutarhuri Maria Louko, 0407273088, maria.louko@vaasa.fi
Kuvat

Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Glädje och upplevelser genom konst: anmälan till grundläggande konstundervisning börjar!9.4.2026 16:01:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad erbjuder grundläggande konstundervisning inom sju olika konstarter: musik, dans, bildkonst, slöjd, teaterkonst, cirkus och mediakonst. Anmälningstiden till den grundläggande konstundervisningen är 16.4–15.5. Undervisningen ordnas av Kuula-institutet samt medborgarinstitutet Alma och dess enhet TaiKon.
Taideharrastuksesta iloa ja elämyksiä: ilmoittautuminen taiteen perusopetukseen alkaa!9.4.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki tarjoaa taiteen perusopetusta seitsemässä eri taidelajissa: musiikki, tanssi, kuvataide, käsityö, teatteritaide, sirkus ja mediataide. Taiteen perusopetuksen ilmoittautumisaika on 16.4.–15.5. Opetusta järjestävät Kuula-opisto sekä kansalaisopisto Alma ja sen osana toimiva TaiKon.
Vinterbadplatsen i Inre hamnen är öppen till och med 26.49.4.2026 13:01:00 EEST | Pressmeddelande
Badsäsongen vid Vasas vinterbadplats i Inre hamnen avslutas i slutet av april. Vinterbadplatsen är öppen sista dagen söndag 26.4.
Sisäsataman avantouintipaikka on auki 26.4. saakka9.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Uintikausi Vaasan Sisäsataman avantouintipaikalla päättyy huhtikuun lopussa. Talviuintipaikka on viimeistä päivää auki sunnuntaina 26.4.
Vasa har inget råttproblem, men föreställningarna lever vidare9.4.2026 10:36:40 EEST | Pressmeddelande
Under pågående år har Vasabor aktivt anmält råttobservationer. Enligt Vasa stads experter avviker situationen dock inte från råttornas och människornas normala samlevnad. Invånarna påminns om att se till att det inte finns föda som är lättillgänglig för råttor.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme