Lupa- ja valvontavirasto

Kutsu verkkoseminaariin: Työsopimuslain muutokset – irtisanomisen perusteet 15.4.2026

8.4.2026 15:54:46 EEST | Lupa- ja valvontavirasto | Kutsu

Jaa

Työsopimuslain henkilökohtaisiin irtisanomisperusteisiin tehtiin muutoksia, jotka tulivat voimaan vuoden 2026 alussa. Työsuojeluviranomaisen verkkoseminaarissa käymme läpi tuoreet lakimuutokset. 

Verkkoseminaari: Työsopimuslain muutokset - irtisanomisen perusteet

Lakimuutoksen myötä työsuhteen voi irtisanoa kevyemmin perustein, jos työntekijä rikkoo työsuhteesta johtuvia velvollisuuksiaan. Irtisanomisperusteen täyttymistä arvioidaan edelleen kokonaisharkinnalla, eikä irtisanomista saa tehdä vähäisestä tai syrjivästä syystä.

Tässä työsuojeluviranomaisen verkkoseminaarissa käymme läpi, mitä lakimuutos käytännössä tarkoittaa. Kerromme myös, missä työsuhteen päättymistä koskevissa kysymyksissä työsuojeluviranomainen voi auttaa ja missä ei. Lisäksi käsittelemme irtisanomismenettelyä ja työsuhteen päättämiseen liittyviä asiakirjoja. 

  • Ajankohta: keskiviikkona 15.4.2026 kello 10–11
  • Ilmoittaudu verkkoseminaariin sivulla tyosuojelu.fi/live52.

Verkkoseminaari on maksuton ja kaikille avoin. Kouluttajana toimii juristi Aki Eriksson Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosastolta.

Yhteyshenkilöt

Juristi Aki Eriksson
p. 029 525 5472, etunimi.sukunimi@lvv.fi

Viestintäasiantuntija Virpi Vento
p. 029 525 4469, etunimi.sukunimi@lvv.fi

Lupa- ja valvontavirasto, työsuojeluosasto

Tietoja julkaisijasta

Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.

Yhteystietomme muuttuivat 1.1.2026
Olemme nyt Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosasto ja toimimme valtakunnallisena työsuojeluviranomaisena. Katso lisää Virastouudistus-sivulta.

Tyosuojelu.fi Työsuojeluhallinnon verkkopalvelu.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lupa- ja valvontavirasto

Virallinen uimakausi alkaa kesäkuussa – Suurin osa yleisistä uimarannoista laatuluokitukseltaan erinomaisia8.6.2026 12:41:00 EEST | Tiedote

Virallinen uimakausi alkaa eri puolilla Suomea eri aikaan, samalla käynnistyy yleisten uimarantojen vedenlaadun valvonta. Suomessa on yhteensä 292 yleistä uimarantaa kesällä 2026. Luku ei sisällä Ahvenanmaata. Suurin osa Suomen yleisistä uimarannoista on laatuluokitukseltaan erinomaisia. Viime vuoteen verrattuna uimarantojen määrässä on tapahtunut pieniä muutoksia. Lupa- ja valvontavirasto ohjaa ja valvoo kuntia, jotka vastaavat uimavesivalvonnasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye