Lastensuojelun Keskusliitto / Emma & Elias -ohjelma

Pienperheyhdistyksen mieskaveritoiminta laajenee

Jaa
Yksinhuoltajaäitien lapsilla on kova tarve aikuiselle kaverille. Kavereita kaivataan ympäri Suomen – nyt toiminta alkaa Turussa

Pienperheyhdistyksen mieskaveritoiminta laajenee ja alkaa tänä syksynä Turussa. Mieskaverit ovat vapaaehtoisia, jotka toimivat aikuisina kavereina yksinhuoltajaäitien pojille ja tytöille, joilla ei ole pysyvää suhdetta isäänsä tai muihin aikuisiin miehiin.

Pienperheyhdistyksen mieskavereita on ollut pääkaupunkiseudulla jo 20 vuoden ajan, ja viime vuonna toiminta alkoi Tampereella. Uusista vapaaehtoisista on jatkuva pula.

”Moni perhe joutuu odottamaan kaveria pitkään, sillä tarvitsijoita on paljon. Kaipaamme vapaaehtoisiksi eri-ikäisiä, ihan tavallisia miehiä. Mieskaveri ja lapsi tapaavat kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa. Tärkeintä on ihan tavallinen yhdessäolo ja kaveruus”, Pienperheyhdistyksen projektipäällikkö Petri Kaverma sanoo.

Mieskaveritoiminta on Pienperheyhdistyksen perustamaa ja kehittämää vapaaehtoistoimintaa. Se on ainutlaatuista Suomessa sikäli, että lasten ja miesten kaveruus perustuu puhtaasti vapaaehtoisuuteen eivätkä lapset ohjaudu toimintaan kaupungin sosiaalitoimen eli lastensuojelullisen kontaktin kautta.

Vapaaehtoisina toimii tällä hetkellä pääkaupunkiseudulla ja Tampereella yhteensä satakunta miestä, ja heillä on pikkukavereina noin 120 lasta. 85 prosenttia toiminnassa mukana olevista lapsista on poikia.

”Kokemukset ovat olleet rohkaisevia. Mieskaveritoiminta on osoittautunut tärkeäksi niin mukana oleville lapsille kuin miehillekin”, Petri Kaverma kertoo.

Pienperheyhdistys levittää mieskaveritoimintaa uusille paikkakunnille Pikkukaveria ei jätetä
-projektin avulla. Projekti kuuluu Raha-automaattiyhdistyksen rahoittamaan Emma ja Elias
-ohjelmaan, jota toteutetaan yhdessä Lastensuojelun Keskusliiton kanssa.

”Tarvetta mieskavereille on ympäri Suomen, ja etsimme koko ajan yhteistyökumppaneita uusille paikkakunnille”, Petri Kaverma kertoo.

Turun seudun yksinhuoltajat ry:ssä tiedetään, että tarvetta aikuisille kavereille on.

”Tämä osuu juuri siihen saumaan, johon emme pysty tarjoamaan mitään toimintaa. Mieskaveri on todella hieno mahdollisuus saada miehen mallia, jos isää ei ole tai suhde isään on heikko”, Turun seudun yksinhuoltajien puheenjohtaja Tarja Mäkelä sanoo. 

Joka viides lapsiperhe on yksinhuoltajaperhe

Suomessa oli viime vuonna noin 118 000 yhden vanhemman perhettä, eli joka viides kaikista lapsiperheistä. Lapsia näissä perheissä on hieman yli 180 000. Yksinhuoltajaäitien perheitä on kaikista yhden vanhemman perheistä 86,4 prosenttia.

Lastensuojelun Keskusliitto pitää mieskavereiden tekemää työtä tärkeänä.

Mieskaveritoiminta on yksinkertainen mutta toimiva malli helpottamaan yksinhuoltajaperheen arkea. Se on vuorovaikutuksellista, ja toiminnassa mukana olevat miehet saavat siitä varmasti yhtä paljon kuin lapsetkin. Toiminta sopii erityisen hyvin järjestöjen työksi, siinä kun mennään heti hommiin eikä vaadita kuin rehtiä miestä”, toiminnanjohtaja Seppo Sauro Lastensuojelun Keskusliitosta sanoo.

Kaikki mieskaveriksi haluavat koulutetaan tehtävään noin 15 tunnin mittaisella kaverikurssilla. Kurssin aikana käsitellään mieskaverina olemista monella tapaa. Lisäksi kurssilaisilta vaaditaan valtakirja viranomaisselvityksiä varten.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Petri Kaverma, projektipäällikkö, Pienperheyhdistyksen Pikkukaveria ei jätetä -projekti,
p. 050 304 6191
www.mieskaverit.fi


Tuuli Daavittila, viestintäkoordinaattori
Emma & Elias -ohjelma, Lastensuojelun Keskusliitto
p. 050 433 4058

Tietoja julkaisijasta

Lastensuojelun Keskusliitto / Emma & Elias -ohjelma
Lastensuojelun Keskusliitto / Emma & Elias -ohjelma



http://www.emmaelias.fi
Lastensuojelun Keskusliiton koordinoima Emma & Elias -avustusohjelma kehittää ja vahvistaa järjestöille soveltuvia toimintatapoja lasten ja lapsiperheiden terveyden ja sosiaalisen hyvinvoinnin edistämiseksi. Ohjelman avulla pyritään myös edistämään yhteiskuntamme lapsimyönteisyyttä, edistämään lasten ja lapsiperheiden elämäntilanteiden huomioimista sekä korostamaan sitä, että me kaikki voimme tehdä jotakin lasten hyvinvoinnin edistämiseksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto / Emma & Elias -ohjelma

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye